שנה אחרי מבצע "עופרת יצוקה" מתחילים לצוץ השירים שנכתבו בהשראת המבצע. ולא, הם לא נועדו להרמת מורל החיילים או לפריטה על נימי הרגש הקולקטיביים.

יהונתן דורון מוציא היום את "8", שיר מחאה מתריס שנכתב בזמן המבצע עצמו מנקודת מבטו של חייל מילואים, שלדבריו "עוזב את הבועה התל אביבית, ונוסע למחוזות שכה קרובים, וכה רחוקים בישראליות. השיר נכתב בין אזעקה לנפילה, תקופת בחירות, שפל כלכלי ופיטורי ענק במשק, ובזמן הזה גדודי מילואים עצרו את הכל ל20 יום, והתייצבו".

"8" הוא שיר ראשון מתוך אלבום הסולו הראשון של דורון, שייצא בחודשים הקרובים בהפקה מוזיקלית של יוסי בבליקי, סולן להקת "פונץ'". האלבום לא יהיה אלבומו הראשון של דורון. קדמו לו צמד האלבומים "ציפורים" (2006, נענע דיסק) ו"לעוף" (2008, הפקה עצמית), אותם הוציא עם אחיו, הגיטריסט יהל דורון.

מורה בבית הספר הדמוקרטי, למד מוזיקה מעידן רייכל

בנוסף להיותו זמר, יהונתן דורון, 29, הוא מורה ומחנך כיתה בבית הספר הדמוקרטי בתל אביב. את דרכו המוזיקלית החל בפנימיית "הדסים" בליווי המדריך המוזיקלי עידן רייכל, שליווה את שיריו הראשונים של דורון בקלידים.

יהונתן דורון יופיע ב-17 בינואר, ב-230:30 ב"אוזן-בר" בתל אביב. ילוו אותו: שיקו פלדמן בגיטרות, שי ברוך בתופים ויהל דורון בבס.

"8" - מילות השיר

אני דוהר לנקודת המפגש / את יושבת עם ישראלה ובוכה / הרדיו בשחיקה / "שיר שבא אחרי המלחמה"

יצאנו למבצע "אחד פלוס אחד" / גראד, ועוד גראד / זה דוברמן,זה ליברמן / רק לא טיבי / רק לא ביבי / רק לא ג'ידי

בצו 8, (למה 8?) / איך בכלל הגענו לכאן?! / "יש שטחים פתוחים...במדבר הזה" / צועק לי אריק מהחמ"ל / צועק לי אריק מהחמ"ל

והנופים מאשימים גם אותי / שמונה שנות בערה בשדרות / הוקפצנו בכלל...להגן על תל אביב

כל השבת אני חושב עליך / רוצה לבוא ולעשות לך מה שיבוא / וניר יושב עם הפנים ברצפה / הצ'ק חזר... מסוק יצא /