אמיר דדון פרומו (צילום: דן פרץ)
אלבום בכורה. אמיר דדון | צילום: דן פרץ

זו השנה של אמיר דדון . אחד הרוקרים הבולטים של הזמן האחרון יוציא בשבוע הבא את אלבום הבכורה שלו, הנושא את שמו, וכולל שירי רוק קצביים וחזקים, לצד בלדות חמימות רוויות בנשמה, בהפקה מוזיקלית משותפת לו ולגיל סמטנה.

מהאלבום של דדון יצאו עד כה השירים "גלים", שמושמע בימים אלה בתחנות הרדיו, "אור גדול", שהפך ללהיט, "חלל", שזכה לקליפ יפה ו"בזמן האחרון".

עתה חושף דדון חמישה שירים נוספים מהאלבום. החמישי מביניהם הוא "טוב לי", אותו כתב והלחין. שיר רוק קצבי ואופטימי, מלא בגיטרות חיוביות, עם פוטניאל להפוך ללהיט הופעות מוצלח. זהו שיר בו נשמע דדון שונה מבשאר השירים שהכרנו מהאלבום עד כה הן בצליל והן באופן השירה שלו.

את השיר "לבד" הלחין דדון למילים של שלומית דגני. כשהוא מלווה בגיטרות ופסנתר שר אמיר דדון: "והולך לי לבד / מהלך לי לבד כמו שיכור במדבר החיים / והנפש צמאה / כן הנפש צמאה שוב לראות את פנייך / אין מנוחה / בתך הגוף הזה נשמה יתומה / וגופי מתרפק / וגופי מתרפק ועורג וכמה / אל האישה האחת / אל האישה האחת היחידה שיודעת / אין מנוחה  / בתוך הגוף הזה נשמה יתומה יתומה".

אמיר דדון (צילום: מיקי תורג'מן)
השנה שלו. אמיר דדון | צילום: מיקי תורג'מן

את השיר "כמו חייל", הלחין דדון למילים שחיבר יחד עם קרן שליו, ובו הוא שר: "כמו חייל לבשתי את האפוד, את הקסדה. יצאתי למסע הזה מלא בגאווה. אני קרוב, אני קרוב כל כך, לאהוב אותי, אני קרוב עכשיו. כמו חייל שהתעייף בדרך ונפל נשימתי נהייתה כבדה זחלתי לאט. אני קרוב, אני קרוב כל כך, לאהוב אותי, אני קרוב עכשיו. אני אגיע אל הסו, אני אפקלח את העינים שרק אוכל שוב לראות שרק אוכל. אני קרוב, אני קרוב כל כך, לאהוב אותי".

השיר השני שבחר דדון להשמיע מתוך אלבומו החדש הוא "זכרתי לך חסד", לחן שלו למילים מן המקורות היהודיים.

השיר הראשון שחשף דדון מהאלבום השבוע הוא "הומסיק", שיר רוק מצויין, אותו הלחין למילים של יהונתן גפן, אשר כתב: "אני חולה על הבית, והבית שלי חולה, הלוואי והייתי יודע למה אני מתגעגע / פוחד שמישהו יגלה אותי גולה... מה אני עושה כאן?, מה אני עושה?? שומע צפירות כמו ציפורים / כמו ילד קטן / מי שכח אותי כאן?... על קיר נשען מחכה לשמש / מחכה להורים".

במקביל להוצאת אלבומו מככב אמיר דדון בימים אלה במחזמר החדש "לילה לא שקט" לפי שירי שלמה ארצי בתאטרון "הקאמרי". ברזומה של דדון כמובן גם הלהיט "שאריות של החיים" המצליח מאוד מהאלבום השלישי של "הפרויקט של עידן רייכל", הקאבר ל"עומד על צוק" מהסדרה "חשופים" וגם כמה פרסומות זכורות ביותר, בהן הוא נשמע בדיוק כמו אברהם טל או שלמה ארצי.

בראיון איתו אמר דדון: אני עובד ספציפית על האלבום כבר שנה וחצי, בהפקה עם גיל סמטנה. היו ארבעה שירים שאותם הקלטתי עם תומר בירן, שהפיק את 'אור גדול' ו'גלים'... הזמן נותן פרופורציות אחרות על השירים ודברים משתנים".

"אני השתנתי, הכתיבה שלי השתנתה. אז יש שירים שנכתבו לפני כבר 6 או 7 שנים ומתאימים גם כיום ויש כמה שירדו מהפרק, ויש כמה חדשים שנכתבו בשנה-שנתיים האחרונות, תקופה שבה התמקדתי בכתיבה, וככה נוצר מעין מיקס כזה שבחרנו לאלבום 10 או 12 שירים מתוך 25 או 30 שהיו קיימים".

>> "אדיר והילדות" בשירים מאלבום הבכורה, עם המלצות של מארינה ויוני בלוך