אין תמונה
אריק איינשטיין בתחילת שנות השבעים (התמונה מעטיפת האלבום "יסמין")

"מה פה הולך" הוא שיר גנוז של אריק איינשטיין ז"ל שרואה היום אור.  השיר נכתב על ידי איינשטיין, והולחן ועובד על ידי מיקי גבריאלוב, ששותף ליצירה ולהקלטה. הוא הוקלט בינואר 1971, בסיום העבודה על האלבום  "בדשא אצל אביגדור".

בהקלטה מנגנים חבריו של גבריאלוב ללהקת "הצ'רצ'ילים" חיים רומנו ורוב הקסלי בגיטרות, עמי טרייביש ז"ל בתופים, גבריאלוב בבס, ושני נגנים אורחים - דוד קריבושי בפסנתר וארהל'ה קמינסקי בקונגוס.

השיר "מה פה הולך" יצטרף לעוד קטעי בונוס שיכללו בהוצאה מחודשת לאלבום "בדשא אצל אביגדור" שייצא  בקרוב על גבי פורמט של תקליט ויניל כפול, תקליטור, וקבצי מוזיקה דיגיטליים, באיכות צליל משופרת, בחברת "פונוקול".

"מה פה הולך"

"לפעמים אני מאד כועס, פתאום שמח, מה פה הולך? לפעמים זה לא הולך בכלל, פתאום קולח, מה פה הולך? פתאום עולה לי, פתאום יורד, פתאום באמצע, מה פה הולך? מה פה הולך?

לפעמים אני מאד רעב, פתאום שבע, מה פה הולך? לפעמים אני כל כך לבד, פתאום ביחד, מה פה הולך? פתאום עולה לי, פתאום יורד, פתאום באמצע, מה פה הולך? מה פה הולך?

אני בורח אבל לאט, אני שוכח שכולנו רק בשר ודם, כמו כולם כמו כולם, כמו כולם כמו כולם, כמו כולם כמו כולם

יש לי ואין לי / אני בורח אבל לאט, אני שוכח שכולנו רק בשר ודם, כמו כולם כמו כולם, כמו כולם כמו כולם, כמו כולם כמו כולם / יש לי ואין לי".

אין תמונה
אריק איינשטיין ומיקי גבריאלוב באלבום "בדשא אצל אביגדור"

יואב קוטנר: "אפילו אני הופתעתי"

"'מה פה הולך?' ישאלו את עצמם המאזינים המתעניינים בתולדות גדול זמרי ישראל, אריק איינשטיין, כשיתקלו בשיר בעל השם הזה שנמצא כאן לפניכם", כותב יואב קוטנר במסר המצורף להוצאת השיר. "הרי חשבנו לתומנו שכבר אנחנו מכירים את כל יצירתו לפרטי פרטים, אין שיר שלו שחמק מאוזנינו ובטח כאשר מדובר בשנות השבעים המוקדמות, ימי 'שבלול', 'פלסטלינה' ו'בדשא אצל אביגדור'. כן, גם אני חשבתי כך, ואני אחד כזה שממש מתעניין בנושא. והנה - הפתעה!!".

"בחפירות הבלתי פוסקות בארכיונים השונים התגלה לפתע פתאום שיר גנוז שאף פעם לא יצא לאור ומעולם לא בוצע בהופעה חיה, ששמו '"מה פה הולך'. כששאלתי את אריק על השיר שהוא בעצמו כתב את המילים שלו (כך הוא היה מדבר בשנות השבעים) הוא לא זכר להרחיב עליו פרטים, רק שהוא נוצר והוקלט בימי 'בדשא אצל אביגדור' (1971), אחרי ששאר הקלטות האלבום הושלמו. גם מיקי גבריאלוב, מלחין השיר, לא ידע להוסיף פרטים, פרט לעובדה שמדובר באותם נגנים שהשתתפו בהקלטות 'בדשא אצל אביגדור'. השיר, וזה ברור לכל מי שמאזין, נשמע מאד ברוח האלבום כולו, ועכשיו, עם הוצאת הגרסה המחודשת של אלבום המופת הזה, זוכה השיר סוף כל סוף בתשומת הלב הראויה".

יואב קוטנר (צילום: רונן אקרמן)
אפילו הוא הופתע. יואב קוטנר | צילום: רונן אקרמן