עידן רייכל - תמונת שחור לבן (צילום: אלדד רפאלי)
מלאך נחמה. עידן רייכל | צילום: אלדד רפאלי
לעידן רייכל יש מגע קסם שיטתי פלאי. מדובר ברוצח סדרתי שמפיל נשמות שדודות אחת אחת. הורג אותנו כל פעם מחדש. הוא בא עם השיר שלו לנפש הישראלית המתוחה, הרצוצה, מרוטת העצבים, קצרת הנשימה. הוא נוגע בה קלות, לוחץ על כפתור נסתר, ומפעיל מנגנון רגשי שאי אפשר לעמוד בפניו. לא ניתן להתנגד לו. מגע האצבעות שלו על קלידי הפסנתר והשירה הרכה (במקרה הזה של עידן חביב) משחררים מהמאזין בבת אחת מפלים של רגשות מתפרצים, עד כדי דמעות. ואנחנו אפילו לא ידענו שהם חבויים בתוכנו, עד שהוא הגיע. לא ידענו שאנחנו גם כאלה רכים, רגישים, זקוקים לנחמה.

היום רייכל מוציא את "בלילה", שיר שני מהאלבום הרביעי של "הפרויקט של עידן רייכל" (אחרי "עכשיו קרוב") ומי שחשב שנגמרו למלאך הנחמה הזה החצים המלטפים - שיקשיב לשיר החדש. להתראות במצב צבירה שלולית.

לדברי עידן רייכל: השיר "בלילה" נכתב בלילה אחד לפני החגים בשנה שעברה, תוך כדי אחת הנסיעות של "הפרויקט" בעולם. הרגעים שלפני החג מהווים עבורו צומת דרכים מעוררת חשיבה. הוא מוצא בהם את הנחמה המבטיחה שהכל עוד לפניו ומהמקום הזה נולד השיר.

עידן חביב פרומו (צילום: תור זילבר)
הקול. עידן חביב | צילום: תור זילבר
עם חזרתו ארצה, הרגיש רייכל צורך ב"מראה" לכתיבת מילות השיר, שהיו עדיין אסופה של מחשבות בתהליך גיבוש, ופנה ליוצר יעקב גלעד. השניים צללו ללילה של שיחות ומחשבות ויצרו טקסט משותף. לביצוע השיר בחר רייכל את עידן חביב שביצע באלבום הקודם של "הפרויקט" את השיר "אמא, אבא וכל השאר".

האלבום הרביעי של "הפרויקט של עידן רייכל" ייצא ב-13/3 ויכלול 16 שירים חדשים. בקיץ הקרוב צפוי לעלות מופע חדש שיכלול את שירי האלבום.

"בלילה"

"אולי בקרוב, אולי אחרי החגים, מי יודע, מי יודע, אולי במקרה כשכבר לא תצפה, מי יודע, מי יודע, בדלת הזו או מחוץ לחלון, עוד הכול מחכה, בבוקר אחד או בערב כמו זה, אתה בטח תראה

ברגע חולף או בגשם שוטף, מי יודע, מי יודע, כשכולם ישנים אף אחד לא רואה, מי יודע, מי יודע, וגם אם נדמה שהיה ונגמר, עוד הכול מחכה, גם אם רע וקשה וקרוב לקצה, אתה בטח תראה, אם תשאל אז הלב יענה

פזמון: ובלילה, בלילה, בשעות הקטנות, התפילות הפשוטות מבקשות, בלילה, בלילה לחכות לתשובות, כדי למצוא עוד סיבה לקוות

רגע לפני שבכלל לא תרצה, מי יודע, מי יודע, ולפני שתגיד שכבר לא משנה, מי יודע, מי יודע, ואם הטעם קצת מר ושורף בחזה

אז הכול יחכה, אתה כאן, יש עוד זמן והכול ישתנה, אתה בטח תראה, אם תשאל אז הלב יענה

פזמון: ובלילה, בלילה..."