עלמה זהר וגבע אלון - "אניות"

עלמה זהר, גבע אלון (צילום: קארין אלון)
אניה עם כנף כשל יונה. עלמה זהר וגבע אלון | צילום: קארין אלון

אחרי "ממצרים" ו"התרגשתי לקראתך" מגיע "אוניות" - סינגל שלישי מתוך האלבום החדש "שלושים ושלוש" של עלמה זהר, אליה מצטרף בביצוע השיר גבע אלון בשיתוף פעולה ראשון בין שניים מהקולות המעניינים במוזיקה הישראלית בשנים האחרונות.

את המילים יצרה זהר, אלון הלחין ושניהם שרים יחד, בהפקה מוזיקלית של אסי איילון. החיבור בין אלון לזהר שיימשך אל תוך סיבוב ההופעות שמלווה את האלבום "שלושים ושלוש", אותו מפיק גבע אלון מוזיקלית.

"עלמה היא לדעתי אחד הכישרונות הגדולים שיש לנו, ככותבת וכמבצעת", הוא אומר. "הכימיה המוזיקלית בינינו הייתה מיידית וזה היה רק עניין של זמן עד שנשתף פעולה. אני מאוד שמח שיצא לי להלחין שיר שלה ובכלל להיות חלק מהאלבום. זוהי זכות גדולה  והתנסות מרתקת בשבילי".

 

שירי הדר וברי סחרוף - "עד שמצאתי"

שירי הדר, עטיפת סינגל, עד שמצאתי (צילום: דניאל צ'צ'יק)
שיר השירים. שירי הדר | צילום: דניאל צ'צ'יק

שירי הדר ("איזבו") מוציאה את "עד שמצאתי", שיר שני אחרי "ירח" מתוך אלבום הבכורה שלה כסולנית אותו עיבדה והפיקה מוזיקלית. את השיר הלחינה הדר למילים מתוך "שיר השירים" ומארחת בו בשירה את ברי סחרוף.

ביצירת השירים נעזרה הדר בתמלילנית צרויה להב, שנתנה לה "שיעורי בית" בעקבותיהם נכתבו חלק מהשירים. על האלבום המלא, שייצא בקרוב בהפצת "היי פידיליטי", עבדה הדר משך תקופה ארוכה ובסופו של דבר החליטה להקליטו דווקא בבית סבתה אראלה ברחוב בורוכוב בגבעתיים.

 

עובדיה חממה - "הרס ובניין"

עובדיה חממה, עטיפת סינגל (צילום: ליאורה רוזנמן, ציפי לנקין)
עובדיה חממה, עטיפת הסינגל "הרס ובניין" | צילום: ליאורה רוזנמן, ציפי לנקין

"הרס ובניין" הוא סינגל ראשון של עובדיה חממה מתוך אלבומו השמיני שצפוי לצאת בחנוכה הקרוב ומורכב כולו משירים של הרב קוק אותם הלחין חממה.

כהרגלו בקודש יארח חממה באלבום אורחים וביניהם זאב נחמה - במפגש מחודש 25 שנים אחרי להקת "מוסקבה", שקדמה ל"אתניקס", ארז לב ארי, גבי שושן, גד אלבז, האחים אשל, יוסי אזולאי, אלברט עמר, אילן דמרי ויוסי פרץ.

השנה מלאו 75 שנים למותו של הרב קוק ולזכרו יערך בעוד יומיים (רביעי, 25.8) אירוע במרכז מורשת מנחם בגין בירושלים בו ישתתף חממה וישיר, לראשונה, משירי הרב קוק.

על הרב קוק מצרף חממה לשיר הסבר: הרב קוק עלה לארץ לפני כמאה שנה והיה הרב הראשי של יפו, ירושלים ושל הישוב כולו ונחשב לאבי הבשורה של היהדות הישראלית. פרויקט חייו היה ניסוח של מערכת ערכית יהודית עמוקה שתחבר את כולם. הוא זיהה את הסכנה הגדולה של התפרקותו ההדרגתית של העם היהודי לשבטים ההולכים ומתנתקים זה מזה. משנתו המאחדת מתבססת על זיהוי תרומתו של כל "שבט" למארג היהודי הלאומי הכולל.

הרב קוק כיוון לדרך דתית מאחדת במקום ליהדות מפלגת.  הוא מהווה עבור החילוניים המסורתיים מתווה דרך חיים יהודית אליה הם יכולים להתחבר ולהפכה למקור השראה לחייהם. הרב קוק היה גם משורר נפלא שתרגם את הגותו ואת רעיונותיו הפילוסופיים לשפת השירה.

 

אורי זך - "פתאום לבד"

אורי זך, עטיפת סינגל, פתאום לבד (צילום: פבל בולו)
פתאום הוא לבד. אורי זך | צילום: פבל בולו

אורי זך מוציא את השיר "פתאום לבד", סינגל שלישי מתוך אלבום הבכורה שלו. כמו את שני השירים הקודמים שיצאו, "בלאגן" ו"נוסעת להודו" גם את השיר הזה כתב והלחין זך בעצמו.

זך, בעלה של מירי מסיקה, אב טרי, ומוזיקאי מוערך בזכות עצמו, הוא יוצר ומעבד מוזיקלי עם רזומה מוכח. עד כה היה "מאחורי הקלעים" והפיק מוזיקלית ועבד עם כורם וחיטמן וכן עם דידי שחר, דני רובס, עופר בשן, רוני דלומי וכמובן מסיקה, לה עיבד והפיק בחמש השנים האחרונות.

עתה הוא עובר לקדמת הבמה גם כזמר. לדבריו ההשפעות המוזיקליות המלוות את סגנונו לקוחות מרוק בריטי דוגמת הלהקות "קולדפליי", U2, טראוויס" ו"אואזיס", ומיוצרי רוק מקומיים דוגמת ברי סחרוף, איפה הילד, ירמי קפלן, נקמת הטרקטור" ואחרים.

 

אדיר גץ - "הבחור הביישן על הפסנתר"

אדיר גץ פרומו (צילום: גיא הכט)
ביישן. אדיר גץ | צילום: גיא הכט

אדיר גץ, יוצא העונה הנוכחית של "כוכב נולד", מוציא כסינגל רשמי את שירו המקורי "הבחור הביישן על הפסנתר", אותו ביצע באודישנים לתוכנית וזכה למחמאות מהשופטים. השיר גם הושמע כבר בתוכנית המיוחדת של כוכב נולד ברדיו ובמקביל זכה לכ-220 אלף צפיות ביו טיוב.

גץ, כזכור, החל את הקריירה שלו בכלל ככדורגלן במועדון "מכבי חיפה", אך נמשך למוזיקה. כשיצא מכוכב נולד התחיל לעבוד על הסינגל הראשון שלו, בעיבודו של נדב ביטו, שאמר: "אדיר מיחזר לי את ההתרגשות
שהייתה לי כששמעתי לראשונה את יצירותיו של עמיר בניון".

הבחור הביישן על הפסנתר

מבין שאר השעות / זאת נראת לי ארוכה / מבין כל שאר היפות / היית נראת לי קצת שונה / מבין אלפי רגשות / את זאת אקנה לי בשמחה / מבין כל שאר הרגעים / את זה אשמור לי בסוד / וכשיגיע הרגע פתאום / כמו חלום את תראי

פזמון: זה אני / שמנגן לך שירים בלילות / שאחראי למליון מנגינות / שכולן עלייך / הבחור הבישן על פסנתר / זה אני / שמנגן לחלון עם גיטרה / על ספסל מול ביתך כל הלילה / מקווה שתדעי שכל זה אני

אני בטוח שזאת את / שגורמת לי לחייך / אני שבוי ליופיך / בטוח לצידך / את לי האחת / את לי רוגע ושלווה / את לי אהובה / ובזמנים קשים שנינו אוהבים / וכשיגיע הרגע פתאום / כמו חלום את תראי

פזמון: זה אני / שמנגן לך שירים בלילות / שאחראי למליון מנגינות / שכולן עלייך / הבחור הבישן על פסנתר / זה אני / שמנגן לחלון עם גיטרה / על ספסל מול ביתך כל הלילה / מקווה שתדעי שכל זה אני

תאהבי אותי לפחות / כמו שאהבת בעבר / תרגשי אותי בכל זאת / רק בשבילך ילדה אני שר / אל תוותרי אני שר אהובתי

>> מה כדאי למתמודדים לשיר בחצי הגמר של כוכב נולד?