מרגלית צנעני - "אנתה עומרי"

אין תמונה
אנתה עומרה. מרגול

מרגלית צנעני (מרגול) בחרה לבצע במסגרת פרויקט "שני צדדים למטבע" את השיר "אינתי עומרי" ששר מיכה שטרית, שיר ששמו מבוסס על השיר הערבי הקלאסי.

בפיה של מרגול הנקבה הופכת לזכר והיא שרה "אנתה עומרי" ו"אתה יפה כל כך יפה". בפיה גם השיר הנהדר הזה מקבל את הגוון העממי שחסר בביצוע המקורי. אין כמו מרגול כדי לקחת שיר שמדבר על מפעל שנסגר וזוג שהאהבה מצילה אותו מהשבר ולהפוך אותו לנגיש לכל אחד.

העיבוד ה"ערבי" של נדב ביטון עם החליל ניי, הכינור, העוד, המנדול והדרבוקה - מחזירים את השיר למקורו הקדום אי שם במצרים.

 

אביהו שבת - "אהבה מטורפת"

אביהו שבת, חולצה תכלת (צילום: נעם יוסף)
אהבה מטורפת. אביהו שבת | צילום: נעם יוסף

אביהו שבת מבצע במסגרת הפרויקט את השיר "אהבה מטורפת" שכתב עוזי חיטמן לפי לחן יווני וביצע בין היתר אלי עידן.

מעניין לשמוע את שבת, שכבר גדל לתוך עולם הפופ הים תיכוני והביא אליו את הגרוב הטורקי, מבצע בלדה שהיא לכאורה הרבה יותר "כבדה" מהחומרים שלו עד כה, בייחוד העיבוד.

מתברר שאביהו שבת יכול לשיר לא רק שירים קלילים שמרקידים בנות או בלדות רומנטיות, אלא גם שיר כזה, ולהביא אליו את הפן המיוחד שלו.

 

סינרגיה - "פרי גנך"

סינרגיה פרומו (צילום: שי ספיר)
פרי גנם. סינרגיה | צילום: שי ספיר

ההיסטוריה של הרוק הישראלי מנוקדת בזמרים שניסו לתפוס טרמפ על שיר ים תיכוני כזה או אחר ולחדש אותו, ברצינות ולפעמים אף בהומור. לא תמיד זה מצליח. לכן המשימה של סינרגיה בקאבר ל"פרי גנך" לא פשוטה בכלל - לקחת את השיר שכל כך מזוהה עם סלסולים ובלוז מזרחי ולחצוב ממנו את הרוק שלהם.

סינרגיה הלכו כאן בעיקר על קו אקוסטי, בחירה שמקלה באופן יחסי על המעבר לרוק, וכשהקצב עולה והשירה של רון הופמן מתגברת אפשר להאמין לקינה שיוצאת לו מהפה.

 

דור דניאל - "נשבע"

דור דניאל פרומו (צילום: אוהד רומנו)
נשבע. דור דניאל | צילום: אוהד רומנו

דור דניאל מכסה את הקלאסיקה של חיים משה, שהלחין יאיר קלינגר למילים של שמואל קלוסקי, וכבר הפכה לקיטשית מרוב שימוש. דניאל, בסיועו של המעבד נדב ביטון, לוקח את הקיטשיות הזו עוד יותר רחוק, למקום של בלדה רגשנית ואף בכיינית.

במקום הזה אפשר רק לאהוב או לא לאהוב את מה שהוא עושה עם השיר, קשה להישאר אדיש. יהיו כאלה שהרגשנות הזו היא הדבר שהם הכי מתחברים אליו בעולם ויהיו כאלה שיעדיפו להישאר עם הגרסה של חיים משה, שמעניין מה הוא עצמו חושב על הגרסה הזו.

עוד צדדים למטבע

במסגרת הפרויקט יצאו עד כה השירים הבאים: משה פרץ - "אהובתי" ו"מיכה שטרית - "לפעמים". סגיב כהן - "איך זה שכוכב אחד לבד מעז" וארז לב ארי - "אהבת חיי".

מלנכולי" בביצוע ישי לוי, "חנהל'ה התבלבלה" של גלעד שגב ומטבוחה פרוג'קט, "אין לי אהבה" שכיסה ארקדי דוכין, "תמונה שבורה", שהיטיב לבצע אייל גולן.

"גדליה רבע איש" בביצוע של מאור כהן ולהקת "בום פם", "אין לי אהבה" בביצוע ארקדי דוכין, "אוהבת אותך עוזבת אותך" בביצוע זהבה בן.

"מורה לחיים" בביצוע קרן פלס, "פתאום כשלא באת" בביצוע אבנר גדסי, "יום אחרון" בביצוע שלומי שבת.

>> הקאברים של עומר אדם, עידן עמדי, ישי לוי והראל סקעת