בריזה מסיבת עיתונאים (צילום: ענבל צח)
יורם חזן ועמי רייס, חברי כנסיית השכל, ותום כהן | צילום: ענבל צח

להקת כנסיית השכל מציינת בשנה הקרובה 20 שנה לפעילותה ושוב המציאה את עצמה מחדש, הפעם עם התזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון, בניצוחו של תום כהן.

שיתוף הפעולה איתם הוליד מופע משותף ואלבום, ממנו יוצא השיר "תני לי". את המילים כתב המשורר שמעון אדף, הלחין יורם חזן וחברי הלהקה עיבדו והפיקו עם תום כהן, שיצר את העיבודים לתזמורת. זהו סינגל שני מתוך הפרויקט אחרי השיר והקליפ המצליח "מעל הים".

כנסיית השכל והתזמורת האנדלוסית הים תיכונית אשקלון, יארחו את ריף כהן במופע שיתקיים ביום רביעי 12.9 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב - בית האופרה.

בראיון ל-mako אמר יורם חזן: "המחשבה היא על אלבום עם התזמורת שעדיין מתגבש, ייקח לו זמן. החיבור איתם נוצר דרך רן (אלמליח) ועמי (רייס) שהפיקו את הפרויקט של ריטה והיתה מחשבה לעבוד עם תום כהן שהוא המפיק והמנצח של התזמורת.  ככה הם הכירו אותו, קלטו כמה הוא מוכשר והביאו אותו לאלבום החדש".

"זו תזמורת אנדלוסית, ערבית, מזרחית. במוזיקה של האנדלוסית אני שומע את ההיסטוריה שלה, יש לה רבדים עמוקים מאוד. לא היינו בטוחים שהשירים שלנו יכולים להתאים לחיבור איתם ובסוף יצא שעטנז מאוד מלהיב. החיבור הוא רוק עם אנדלוסי".

-בעצם את ממציאים את עצמכם מחדש.
"אנחנו תמיד רוצים לנסות משהו חדש. אנחנו חושבים בכל תקליט איך לא לחזור על עצמנו ואיך למצוא דרכים מענינות לעשות אותו. כל תקליט נשמע אחרת ובא מכל מיני כיוונים. הפעם זה עם האנדלוסית והחיבור עובד מצוין".

-מוזיקה אנדלוסית מחברת אותך למרוקאית? יש סיכוי ששוב תשיר במרוקאית כמו ב"קאנה וואחדה"?
"אנדלוסית זה מרוקו ומצרים ועוד מקומות, למעשה זו מוזיקה קלאסית ערבית. לגבי שיר במרוקאית הכל יכול להיות, אבל לא בהקשרים כאלה אנחנו בוחנים אלמנטים. המרוקאית בשיר ההוא יצאה בתמימות נתנו לזה לקרות. אולי כן נעשה שיר במרוקאית, אבל זה לא מחויב המציאות".