שלום לאמונות

אבישי כהן – "שלום עליכם"
"שלום עליכם", הסינגל החדש של אבישי כהן יכול להיכלל בכל אוסף עולם שמכבד את עצמו. על אף שכל שירי האמונה יצאו כבר מכל הציציות עולה פה ניחוח נעים של ניו אייג' ומוסיקת עולם. השיר נפתח ומסתיים בפיוט של הסב, יצחק שמחה ז"ל, שהיה יכול להיות משובץ בכל אלבום של אניגמה. חזרה על ארבעה משפטים, הלקוחים מתפילה לקבלת השבת שכל בובליל ובובלילה מזמרים להם בהנאה ליד שולחן "האח הגדול". העוד (עמוס הופמן), הגיטרות (אדם שפלן ואבישי כהן) והמקצב בולטים מאוד וכשמקשיבים לקטע קשה קצת לקשר את אבישי כהן אמן הג'אז והפיוט, אבל עובדה. למי שלא מאס עדיין בשירי אמונה, זה בשבילכם. למי שמאס, תנו צ'אנס, בסך הכל מדובר בקטע יפה.

יצא לה בפוקס

אמילי קרפל – "חוץ ממך" (פרסומת פוקס)
טרם התאוששתי מהנמשים שהרעיפה עליי אמילי קרפל באלבום הפופ המצוין שלה, וכבר זוכה "חוץ ממך" להוביל את מסע הפרסום של "פוקס". בניגוד לרוב שירי הפופ הקצביים שנמצאים באלבום, "חוץ ממך" הוא מעין בלדת פופ איטית יותר, שאי אפשר להוריד חולצה ולרקוד איתה, אבל היא אפקטיבית ולא גולשת לשמאלץ. בקלות אפשר היה להרוס את השיר עם כמה שכבות דבק ופתיחת לוע עבה, אבל אמילי שלנו, שיודעת יותר מדבר או שניים על אווריריות, שונה מכל הזמרות הרציניות ויכולה לשיר בלי לצעוק ועדיין להישאר אמינה. אם תרצו אפשר אפילו למצוא פה אמירה כנה ופשוטה על אהבה. הקול מזכיר טיפה את יפעת בן דרור והמעבר לאנגלית לא פוגם בשיר. הוא היה יכול להשתלב בקלות בכמה סצנות חושניות בסרט החדש והנהדר של וודי אלן "ויקי כריסטינה ברצלונה" ולא רק בפרסומת ההיא.

תן לי בראש

עדי כהן – "דרוש לי גבר"
לא רק גבר דרוש לעדי כהן, יוצאת כוכב נולד אלוהים זוכר איזה מספר, אלא גם קצת מודעות עצמית. כי היא לא בדיוק זמרת רוק כמו שהשיר הזה מנסה לצייר אותה. אחרי כמה וכמה האזנות נשארת תחושת פרווה באוויר. טרם האזנתי לאלבום המלא, שיצא זה עתה, אבל אני מקווה שהוא לא סובל מהפקה סתמית וחסרת השראה כמו השיר הזה, שלא לדבר על המילים שכתב אוהד חיטמן: "דרוש לי גבר שדרושה לו אישה, דרוש לי גבר ללילות הקרים, גבר רגיש שיכתוב לי שירים, מגיע לי מישהו טוב ומסור שיידע לחדש בי את מה שאסור, דרוש לי גבר חזק ונחוש שיכבוש לי הרים, מישהו שיודע לאן שידע שאני הטובה מכולן".

מה רע בסתם גבר שפשוט יגרום לה לא ללחוץ כך כך על מיתרי הקול? הנה, לריטה זה עבד, והיא מכרה זהב. רוצה לומר, יכולת הבעה וקול טוב לא בהכרח אומרים שאת חייבת לצעוק את עצמך לדעת. אם כהן רוצה להרחיב את מעגל המעריצים שלה מעבר לטווח גילאי העשרה היא חייבת להיפטר מייד מהצעקות, שהן הרעה החולה של מוסיקת הפופ הישראלית כיום. זה כבר לגמרי פאסה. לגמרי.

אני מכיר אותו מכיר אותו מכיר

מתן אטיאס - "מכירים"
אחרי "כלום", סינגל הבכורה המצוין של מתן אטיאס (26) בן מיתר שבדרום, מגיע שיר נוסף מאלבום הבכורה, שייצא בקרוב, בהפקה משותפת שלו עם נדב ביטון (הראל מויאל, עמיר בניון, יהודה סעדו). כמו "כלום" גם "מכירים" הוא שיר רוק, והפעם אטיאס סוגר חשבון עם מישהי שמכעיסה אותו. נבואת הזעם שלו היא שבסוף היא תגמור כמו האימא שלה ושגם היא תתחתן מפשרה. "מכירים" נשמע כמו שיר של להקה עכשווית ששרה "סו-קולד" רוק ויש בו סוג של אנרגיה, שיכולה להתפרק טוב על הבמה לאור הפלאפונים ורעש הגיטרות. אמנם "מכירים" קצת פחות מוצלח בעיני מקודמו, אבל עדיין יהיה מעניין לעקוב אחרי היוצר הזה.

אדם תחת גפנ(ו)

עינב כהן – "אדם"
לא, לא מצאנו שיר גנוז מהתקופה המוקדמת של אביב גפן וגם לא מדובר בשיר חדש מתוך אלבום קרב. זהו עינב כהן (29) שההשוואה לגפן כנראה תלווה אותו לעד, כפי שג'ניס ג'ופלין דבוקה לתחת של אסף אבידן וניל יאנג ישאר הצל של גבע אלון לעוד הרבה שנים. המסר של "אדם", סינגל הבכורה של כהן, הוא "זכור מאין באת ולאן אתה הולך", אבל הפעם לא מדובר בעוד שיר אמונה, תודה לאל. זה שיר נוגה ומהורהר על הווייתו של האדם ועל איך הרצונות שלנו לא נגמרים, אלא רק משתנים הצבעים. נדמה לי שכהן היה אוהב מאד את "אבק אדם" של פרויקט "1:1", שגם הוא מדבר על האדם. אם כי "אדם" הוא הצד השני של המטבע וקצת יותר אופטימי (הוא נכתב בהשראת אחיין שנולד לו). השירה של כהן מאנפפת מעט, הלחן קליט ונראה שמדובר בבחור רגיש שיתאים לרוח הרדיו. בתור סינגל בכורה שאותו כתב והלחין אפשר לפרגן ולומר כמו תמיד שנחכה ונראה מה יביא יום.