יונתן כנען פרומו (צילום: אוהד רומנו)
יונתן כנען מנסה לעוף בנתב"ג | צילום: אוהד רומנו

היוצר והזמר יונתן כנען מוציא את השיר "דיוטי פרי", אותו כתב והלחין, כסינגל ראשון מתוך אלבום חדש בהפקתו המוזיקלית של לואי להב. התוצאה היא, כמעט כרגיל אצל להב, מתיחת האמן עד גבולות היכולת שלו, ורוק שמתאמץ מדי. כנען נשמע מושפע כאן מאריק ברמן ויהודה פוליקר ("שלושה ימים", "גם אני רוצה") בו זמנית. עם זאת, ייתכן מאוד שמדובר בלהיט גדול שתוך שבוע כל מאזיני גלגלצ יזמזמו בפקקים.

"דיוטי פרי"

"הוא קונה לך דאודורנט של קנזו וצעיף לבן, הוא שואל אותי מאיזו, שנה הויסקי המיושן, ערבים מעמיסים פקטים פרלמנט לייט, בלונדה מסננת: "האני, וי ויל מיס דה פלייט" / איש בן חמישים בודק, טבעת יהלום, על מישהי שאתו, היא לא אשתו אבל נראית חלום, מטיילות אל המזרח, מודדות תיקי צד, יש היום מבצע, שניים במחיר אחד

פזמון: עשרים וארבע שבע, מסביב אל השעון, יושב ומחכה לך, במקום הלא נכון, מליוני אנשים כל רגע זזים בקצב מסוכן, פרי דיוטי, פרי פרי דיוטי, רק תקחי אותי מכאן, פרי דיוטי, פרי פרי דיוטי, רק תקחי אותי מכאן

מישהו מבקש שיעשו לו, הנחה במחיר, אני אומר לו אדוני, פה זה לא קהיר, ילד מחזיק מצלמה של סוני, עמידה במים, הוא בוכה להורים תקנו לי, הוא חולם להיות במאי / דיילות  אויר במיני, זורקות אלי מבט, חרדים רצים, כי תיכף זה שבת, מסכים משדרים פרסומת, בשפה זרה, איש צועק בסלולרי: "תגידו מה קרה"

פזמון: עשרים וארבע שבע...

אלבום קונספט

יונתן כנען פרומו (צילום: אוהד רומנו)
מתאמץ מדי. יונתן כנען | צילום: אוהד רומנו

האלבום של כנען צפוי להיות "אלבום קונספט" - "אלבום מסע" העוסק בהיבטים שונים של חיפוש אחר בית. בית גשמי וחיפוש עמוק יותר אחר בית רגשי ופנימי. על הסקאלה הזו, משולבים באלבום שיר על תרמילאים החוגגים ב"מון פארטי" בקוסאמוי, שיר על ישראלים המנסים את מזלם בניו יורק,  מסע טעון רגשית של זוג בהריון מתקדם ואפילו על זוג שמסתבך בעסקת הברחת סמים בשדה התעופה. בהקשר זה "דיוטי פרי" הוא מעין צומת המחברת בין כל הסיפורים בשירי האלבום, ובמקביל מתאר את הרצון לחוות את דופק החיים המהיר דרך צריכת אקסטרים אובססיבית, בלי לדפוק חשבון, בלי לעצור או להשתקע, בלי להתחייב לכלום, וכל זה מול הרצון לתקוע יתד, למצוא בית, שקט וזוגיות.

במהלך העבודה עודד להב את כנען לנגן בכמה שיותר כלים, וכך הוא מצא את עצמו מקליט את כל תפקידי הגיטרות החשמליות והאקוסטיות, מנגן בפסנתר ומקלדות ויוצר את כל התכנותים באלבום. אליו הצטרפו המתופף מתן אפרת והבסיסט עדי הר צבי והיה להם חלק אקטיבי ודומיננטי ביצירת העיבודיםובגיבוש הסאונד הכללי של האלבום. המפיק השותף רונן הלל אחראי על המיקסים לאלבום.

יונתן כנען

אין תמונה
השכלה קלאסית. יונתן כנען

יונתן כנען, בן 34, אב לתינוקת בת שנה ומתגורר בתל-אביב, הוציא לפני כשלוש שנים את אלבומו הראשון, אותו הפיק עצמאית בשיתוף עם המוזיקאי אדם בן-אמיתי. נגנו בו בין היתר פיטר רוט וז'אן פול זימבריס. בעקבות האלבום הופיע כנען בכל הארץ מלווה בהרכב וגם לבד ושיתף פעולה עם אמנים רבים כגון אפרת גוש, איל אבן צור, שי נובלמן, בועז בנאי ואחרים.

הוא הפיק לאחרונה את אלבומה החדש של רונית שחר "כל העולם" והלחין את שירי המופע "שירים באשדודית" אותו יצר בשיתוף עם השחקן שמעון מימרן ("חטופים") ואהובה עוזרי. כנען הוא גם מלחין "קלאסי" בהשכלתו,  בוגר האקדמיה למוסיקה בתל אביב וזוכה מלגות התרבות אמריקה-ישראל למלחינים. יצירות שלו בוצעו בארץ ובחו"ל. הוא מייסד וראש תכנית לימודים חדשנית וראשונה בארץ של משרד החינוך ללימודי יצירה והפקה של מוסיקה באולפן ההקלטות