צמד היוצרות "שתיים" - ענבל סמדר וליאת בנטוב, יצרו יחד את כל שירי אלבום הבכורה שלהן, אשר יוצא השבוע. השתיים כתבו, הלחינו, ניגנו, עיבדו וכמובן גם שרות קבוצת שירים קרובים, ישירים, בעלי צבע מיוחד שמשלב את הקולות ונגינת הגיטרות שלהן.

"הזמרת רונית רולנד הכירה את שתינו וחשבה שיכול להיות חיבור בינינו", סיפרו בנטוב וסמדר בראיון לטל פרי. "פשוט התחלנו להיפגש ולנגן ונוצר חיבור חזק מאוד על בסיס מוזיקה והמון נגינה משותפת ואחר כך גם כשתי חברות.

"בהתחלה היינו בעיקר מנגנות המון והיום יכול להיות שעה שאנחנו מנגנות ושלוש שעות שמקשקשות. במקרה אנחנו גם בנות אותו גיל. התחלנו ליצור יחד שירים ולהופיע עם שתי גיטרות אקוסטיות ועיבודים שעשינו בעצמנו".

-אתן כותבות ומלחינות הכל יחד?
"מתוך 12 שירים באלבום יש את כל האפשרויות: מילים ולחן של כל אחת בנפרד, מילים שלי עם לחן של ליאת, וההפך, ואפילו שיר שהיא יצרה את הבית ואני את הפזמון".

מיכה שטרית וארקדי דוכין כמודל

-נדיר ששני יוצרים עובדים ככה יחד.
"התחלנו לחשוב על זה כשהתחילו לשאול אותנו בפרזנטציות מי כתבה מה. היצירה באה ממפגש וממקום של כנות, של 'נעשה ונראה', ובאמת אחר כך עם כל השאלות באו גם מחשבות על מודלים של היצירה, כמו למשל מיכה שטרית וארקדי דוכין".

-על מה אתן כותבות?
"אני לא בדיוק חושבת על מה אני רוצה להגיד, אלא זה מה שיוצא החוצה. בדיעבד כשאני מסתכלת על השירים יש בהם משהו מאוד נשי ומאוד אישי והרבה דיבור בינך לבין עצמך על אהבה ובכלל.

"השיר הראשון, "עוד מעט", הוא ממש בינך לבין עצמך. השאלות שאתה שואל את עצמך כל יום: מה נכון לעשות, מה יקרה כשאהיה גדול ומתי אני אעשה את זה ואם תצליח להגשים את החלומות. ואז אתה מוצא מבפנים רוח כזאת שתתן לך אמונה ללכת בדרך שלך ולהשיג ולהצליח".

ניר אוורבוך מצטרף כמפיק מוזיקלי

-לפני כשנה הצטרף לתהליך היצירה של בנטוב וסמדר המפיק ניר אוורבוך, שהפיק מוזיקלית את האלבום, אחרי שעבד בחו"ל עבור פול סיימון, מדונה ו"דסטניז צ'יילד" ובארץ עם אפרת גוש ואמילי קרפל.

"התחלנו עם ניר מלהשאיר את הבסיס של השירים כמו שהם נכתבו וניר בעצם לקח את זה למקום מאוד נכון. הוא הוסיף המון דברים והביא את השירים למקום שאותנו הוא מרגש ולנו הוא עובד.

"זו היתה שנה כיפית ומדהימה של הסתגרות והמון שעות יחד באולפן שלו, יום יום. זה הפך מצמד לשלישייה. ישבנו, שמענו המון רפרנסים, דברים שאנחנו אוהבים כמו ניק דרייק, ביטלס, קרן אן, שון לנון, שאנחנו מאוד אוהבות אותו. ניר עשה עיבודים על מחשב ואחר כך צרפנו נגנים שהיה חשוב שהם ירגישו שייכות לאותו מקום ויוסיפו רגש".

החיבור המיוחד עם ריטה

במקביל ליצירת האלבום השתתפו ה"שתיים" בהקלטות אלבומה של ריטה "רמזים", ליוו אותה בגיטרות אקוסטיות ובקולות. בהמשך אף ביצעו איתה במספר הופעות את השיר "אני גרה מול המים", שהלחינה ענבל סמדר למילים של יוסי בנאי ז"ל, ושאותו הן מבצעות גם בהופעותיהן.

"החיבור עם ריטה היה דרך המפיק גדי גידור, שקיבל סקיצות ששלחנו ונפגש איתנו", נזכרת ענבל סמדר. "הוא בעצם שאל אם אנחנו רוצות לתת לריטה את השיר ולהתארח בהקלטה. מבחינתנו זה היה מדהים כי שתינו מאוד אוהבות אותה".

-גדלתן עליה?
"כן, בין השאר גם עליה. יש לנו טעם דומה אבל לא זהה. אני אוהבת את ג'וני מיטשל, אלאניס מוריסט, טרייסי צ'פמן. הן מאוד שונות, אבל האמצע ביניהן קיים מבחינתי בראש. כילדה הייתי שומעת הרבה שלמה ארצי, תקליטים ישנים כמו 'דרכים' ו'חצות'".

לשיר הראשון של "שתיים" - "עוד מעט"

הופעת השקה חגיגית לאלבום של "שתיים" תתקיים ב-26 בדצמבר בצוותא 2 בתל-אביב, כמופע נועל של פסטיבל אקו"ם.