גלויות מהחיים
עמית ארז - "Secret Cards"
מילים ולחן: עמית ארז
רשמו לעצמכם: האלבום החדש של עמית ארז ייצא בחודש הבא וישא את השם הארוך"Last Night When I Tried To Sleep I Felt The Ocean With My Fingertips". בינתיים קבלו את הסינגל הראשון מתוכו, שלפחות על פי הקומוניקט מסמן שלב נוסף בהתפתחות של ארז. שיר הפולק השקט של ארז מכיל גם שורות יפות: "You have the right to choose / To come with me and lose / But you can also stay And let the others show the way". אין ספק שבעברית משהו מהקסם היה הולך לאיבוד. הקול ורוח השיר מזכירים את גבע אלון ואף הרכבים כמו "רדיוהד" ו"אלבוו", שהשפיעו מן הסתם על ארז. אתם מוזמנים להחליט אם העיבוד העשיר והמגוון, כפי שטוענים היחצנים, הופך את השיר (כמו את האלבום כולו) ליצירה השלמה והבוגרת ביותר שעמית ארז הוציא עד כה. אני לא ממש הרגשתי בהבדל משמעותי, אבל נחכה לאלבום המלא ונראה.

הקרטל מלאים בגרוב; אתי אנקרי שובת לב

רוקדת מול כל הבנים
הקרטל - "רוקדת עם כולם"
מילים ולחן: יקיר בן טוב, יונתן גלילה
אלבום הבכורה של הקרטל צפוי לצאת בחודש הבא ומתוכו הצטיין כבר "לא בנאדם", שסוקר כאן לא מזמן. "רוקדת עם כולם" שומר על הכבוד: רוק-Fאנק-דיסקו שובב שמזכיר את איזבו. הבחורה עליה שרים חברי הקרטל "רוקדת עם כולם, זורקת ת'מבט שלה הלא כל כך מובן, וברור שהיא לא תצא היום מכאן לבד". אבל בניגוד לאמני היפ-הופ מקומיים ששרים על אותו נושא ומנפיקים שירים רדודים, הטיזינג כאן אצל הקרטל מלא באווירה סקסית ושובבה במיוחד כשהחשמליות ברקע. עם ווייב נהדר שכזה אפשר לסלוח על המילים הלא מאוד משמעותיות. באמת לא נעים לי כבר אבל אין ברירה- מצטיין המדור בפעם השנייה.

אם אשכחך, אנקרי
אתי אנקרי - "ידידי השכחת"
מילים: רבי יהודה הלוי, לחן: אתי אנקרי
מה עושים עם זמרת כמו אתי אנקרי? זו הסוגיה שאני צריך להתמודד איתה בימים אלו. הזמרת, ששמרה תמיד על קו ייחודי ובלתי מתפשר, הצליחה תמיד לרגש אותי. אבל פתאום גם היא התחזקה לה בלי לשאול מה זה יעשה לי ולכשמותי. מה אני אמור לעשות עם מילים מולחנות של רבי יהודה הלוי? לזמזם אותם בדרך לפקק? שורות כמו "ידידי השׁכחתָּ חנוֹתך בבין שׁדי, ולמּה מכרתּני צמיתוּת למעבידי?" רחוקות ממני שנות אור. ובכל זאת, משהו עובד כאן כבמטה קסם והקול של אנקרי יחד עם ההפקה המוזיקלית של פטריק סבג הצליחו לשבות את ליבי החילוני ולשכוח לרגע משעורי הספרות המשמימים, שעסקו בשירת ימי הביניים. אנקרי שרה בקולה מלא החמלה והאהבה, בלחן וניחוח מזרחי ואי אפשר שלא להאמין לה ולהתפעל מכישרונה. מצטיין המדור.

אביהו לנדוור בfאנקי מדבק; אבי ווקנין כובש

ואני רק רציתי לשיר
אביהו לנדוור מארח את גיא מר - "באתי לשיר"
מילים: אביהו לנדור, גיא מר, גל תורן, לחן: אביהו לנדוור
"נוסע" היה הסינגל הקודם של אביהו לנדוור (26, מוכר גם כשחקן) מתוך אלבום שהיה אמור לצאת כבר בשנה שעברה תחת הלייבל של ליאור מילר "My Talent Hose". משום מה האלבום התמהמה ורק בסוף החודש יקיים לנדוור מופע השקה חגיגי וראשון עם הרכב חדש המונה שמונה נגנים. יונתן דגן (J.Views) הפיק מוסיקלית את השיר כמו גם את האלבום וכמו בסינגל הקודם גם כאן מפלס הגרוב, שכולל כלי נשיפה, מצליח לעשות טוב בגוף. הפזמון הFאנקי מדבק ורק קטע הראפ של גיא מר לקראת סיום השיר מיותר לגמרי, סתמי וילדותי. ובכל זאת השורה התחתונה היא שמדובר באחלה שיר ואם לנדוור כבר בא לשיר אז שיישאר.

יש לך מקום?
אבי וקנין- "אין מקום"
מילים ולחן: אבי ווקנין
טרם האזנתי ל"כיכר האבודים", אלבום הבכורה המתקרב של אבי ווקנין, אבל אפשר לומר בביטחון מלא שלפחות שיר אחד מצוין ייכלל שם: הסינגל החדש והנוכחי "אין מקום". יש מלנכוליות כובשת בשיר, שמחזירה קצת לאווירת יום הזיכרון. גם כנות לא חסרה כאן והיא קשורה כנראה לעובדה שווקנין הוא תושב שדרות, העיר שמוציאה דברים אחרים מהיוצרים שלה. הקול של ווקנין מזכיר מעט את ארקדי דוכין ומשהו מאביתר בנאי. רביעיית המיתרים והפסנתר עם הלחן הפשוט מצליחים לגעת מבלי להפוך לשמאלץ ונראה, לפחות על פי השיר הזה שלווקנין יש מקום במגרש של המוזיקאים הישראלים.