רמי חושף
רמי קליינשטיין - "שיר חשוף"
הסרט המביך על רמי קליינשטיין התפוגג לו והשאלה "למה רמי נפרד מריטה" ברורה לי עכשיו היטב בערך כמו התשובות ל"למה משה נפרד מאורנה" ו"למה אסף נפרד ממיכל". החדשות הטובות שאפשר לומר על שיר הנושא של אלבומו החדש של קליינשטיין הן שהוא ראוי הרבה יותר מסרט יחסי הציבור או ה"דוקו" שניסו למכור לכם. "שיר חשוף" מקלף את השכבות ומשאיר את קליינשטיין עירום ועריה בשיר מינימליסטי ומלנכולי, ההפך מכל מה שהורגלנו. המילים של יאיר לפיד יחד עם הלחן והעיבוד, הכוללים רק קלידים גיטרות ובס, נוגעים מעט בקיטש. זה אומנם לא מרגש כמו האלבום האחרון והמצוין של ריטה אשתו לשעבר (שאין לי מושג למה רמי עזב אותה), אבל זה בדרך לשם. ואם לא, תמיד אפשר לחזור לשירים היותר קצביים שלו, שהם גם בדרך כלל יותר מוצלחים.

ריקי גל מסתובבת; אריאלה עדוי חולמת

להתראות בסיבוב הבא
ריקי גל - "מסתובבת"
שיר הרוק החדש של ריקי גל הוא הסינגל הפחות מוצלח מבין הארבעה שיצאו עד כה. לא הקול המצוין של גל ולא האנרגיה המתקתקת שעושים עדיין דה ז'ה וו לימים הכי טובים של נערת הרוק עוזרים לה כאן. השיר נופל הן בגלל ההפקה והעיבוד הבנאליים וחסרי המעוף והן בגלל הטקסט הכה צפוי. גם הרעש של פכפוך המים בתחילתו של השיר ובסופו (זה שמלווה את צמד המילים "מים קרים") לא ממש מחייה את העסק. גל פוגשת את עצמה בסיבוב, לא רוצה לסגת, נאחזת, עוזבת לא עוזבת ומבקשת מגבר כלשהו שיציל אותה. אין לי מושג מי יציל את גל, אבל מה שבטוח הוא שלירן נדל, שכתב את המילים והלחן, עם כל הכבוד, הוא ממש לא התשובה לשיר הסתמי הזה. נתראה בסיבוב הבא.

לפעמים חלומות לא מתגשמים
אריאלה עדוי - "חלומות"
אריאלה עדוי לא נחה על זרי הדפנה. אחרי שהוציאה בשנה שעברה את "רסיסים" ממשיכה פליטת "כוכב נולד 3" ללכת עם החלום ומוציאה סינגל שני מתוך אלבום שני שייצא בקרוב. מבחינת הטקסט עדוי "מקטרת" קצת על כך שאמרו לה שכל הדלתות יהיו פתוחות לה בחיים, רק לא אמרו שהמפתחות בפנים. היא מבקשת יפה יפה שרק יהפכו את החלום שלה למציאות ושואלת ממתי מענישים על חלומות יותר מידי גדולים. אולי לטמירה ירדני הפתרונות ואולי עדוי עסוקה מידי בלנסות למצוא פורקן לתסכול על כך שהיא עדיין לא עפה מכאן רחוק, כפי שהיא שרה, במקום להמשיך וליצור. יש לעדוי חן שבא לידי ביטוי מקסימאלי דווקא בשירים נוסח "אל תאמר מלה", שהיה מין שיר מתוק עם גוון ג'אזי קליל. השיר החדש הוא מין ניסיון לייצר בלדת רוק עם פזמון צעקני שהרבה פחות מתאים לה בעיני.

שוגר שוסטר בסטייל כנסיית השכל; קולולוש בסול עם באני סיגלר

עוד שיר אחר
שוגר שוסטר – "עוד שיר"
"עוד שיר" נכלל באלבום הבכורה של להקת "שוגר שוסטר" שהופץ באינטרנט. כעת מוציאים חברי ההרכב גרסה מחודשת של השיר והתוצאה מזכירה מעט את החומרים המוקדמים של "כנסיית השכל", בעיקר בגלל הדמיון של מאור ביטון, היוצר הראשי בלהקה, לסולן הכנסייה יורם חזן. "עוד שיר" הוא מסוג השירים שמתארים מצב נפשי, במקרה זה ביטון שר על מישהי שהוא רצה לתת לה הכל, לעוף איתה או בלעדיה, אבל הגשם שטף את הכל, היא ברחה כמו סופה וכל מה שנותר זה רק לצלול ולהטביע ת'קופה. כשביטון שר שבסוף הוא יתפוצץ אפשר להאמין לו ולגיטרות הצורחות שמלוות את התסכול. זה אולי לא הכי מקורי, אבל יש בשיר אנרגיה שעפה באוויר יחד עם הגשם, שייעלם עם האהבה הלא ממומשת כאן.

מקום אחר
קולולוש ובאני סיגלר - "some place"
"קולולוש", הרכב הגרוב שהוציא לא מזמן את אלבומו השני "אלמנטס אוף סאונד", משחרר סינגל נוסף כשהפעם מתארח זמר הסול המוערך מפילדלפיה באני סיגלר. השיר משלב ברגישות את כל השורשים שעליהם מושתת רוח הלהקה: היפ הופ רך, סול גרוב, ג'אז ואר. אנד.בי. התוצאה אולי לא מכוונת לכל טעם, אבל היא נשמעת לגמרי כמו משהו מחו"ל, סימפטית ועם הרבה אהבה לסגנון הסול. אישית אני מעדיף משהו קצת יותר קופצני עם איזו זמרת שנותנת בראש ברקע. ב-2 לאפריל יופיעו "קולולוש" יחד עם סיגלר וינסו לשחק אותה. נראה לי שהם דווקא יצליחו.