שי נובלמן (צילום: בילי לוי נובלמן)
כמו השמש באלסקה. שי נובלמן | צילום: בילי לוי נובלמן

מוזיקאי הרוק והזמר שי נובלמן חוזר לעניינים אחרי כמעט שש שנים של שתיקה תקשורתית עם שיר ראשון מתוך אלבום חדש, לראשונה בעברית. השיר הוא "אני כל יום משתנה", שמעיד שהשפה של נובלמן השתנתה, אבל הסטייל הבריטי שלו נשאר. "כל יום משתנה הוא השיר הראשון שכתבתי בעברית", אומר נובלמן. "הייתי בנקודת זמן בחיי שהרגשתי שאני כל יום משתנה קצת. עמדתי מול המראה ולא זיהיתי את עצמי. זהו סוג של שיר פרידה מפרק בחיי, והתחלה של משהו חדש ומרגש לא פחות".

חמש וחצי שנים ארכה העבודה על האלבום החדש, "יומי הוא חלום". את האלבום הפיק נובלמן עם הגיטריסט והמפיק עוזי פיינרמן (בום פם, האחים רמירז, קרולינה), יחד עבדו על שילוב כלי מיתר, נשיפה וכמובן גיטרות.

"רציתי ליצור אלבום שיהיה לו את העומק המוזיקלי שהיו באלבומים שגרמו לי להתאהב במוזיקה כשהייתי נער, ושהייתי צולל לתוכם פעם אחר פעם ומוצא בהם עולם שלם שהיה מרגש אותי ומצית את דמיוני", אומר נובלמן. "ספגתי השראה מאלבומים שיצאו בסוף שנות השישים ותחילת השבעים, של להקות כמו המודי בלוז, הביץ' בויז, פרוקול הארום, הנשמות הטהורות, סקוט ווקר. רציתי שהאלבום ירגש אותי מאוד, כי ידעתי שכך הוא גם ירגש עוד הרבה אחרים. זו גם הסיבה שלקח לי כל כך הרבה זמן ליצור אותו".

על המעבר לעברית הוא מוסיף: "זה לא היה לי פשוט. כמי שהתרגל 20 שנה לכתוב ולשיר רק באנגלית. אני חושב שהראשוניות הזאת, של מי ששר לראשונה בשפה הזאת, מורגשת לפעמים באלבום. נצמדתי יותר אל המנגינות, למדתי תוך כדי ההקלטות איך להשתמש בשפה הזאת, שהייתה עד אז זרה לי בשירה".

*שי נובלמן יופיע ב-19/12 ב"לבונטין" בתל אביב וב-23/1 ב"צוללת הצהובה" בירושלים.

האלבומים הראשונים

אלבום הבכורה של שי נובלמן "How to be shy" משנת 2001 הוקלט בליווי חברי להקת רוקפור, גרף מחמאות וביקורות מהללות ונחשב לאחד מאלבומי הרוק-אינדי הראשונים באנגלית אשר נעשו בישראל. האלבום הצליח גם מעבר לים ומגזין המוזיקה החשוב "Rolling Stone" בחר בו כאחד מעשרת האלבומים הטובים של השנה. מגזין המוסיקה "Alternative Press" שיבח את יכולות הכתיבה של נובלמן וכתב שהוא "אחד מ-25 האמנים הבינלאומיים שיכולים לכבוש את אמריקה".

אלבומו השני "Beautiful Life" יצא ב-2005 כאשר במקביל הוזמן נובלמן להופעות רבות בחו"ל, בין היתר לחמם את הופעותיה של להקת "Of Montreal" בארה"ב. האלבום הניב להיטים כמו "Girlfriend"  ו-"Baby in the rain" שהיו לשירים הראשונים באנגלית שאמן מקומי הצליח להכניס לרשימות השידור של תחנות הרדיו בארץ.