אנסמבל שם טוב לוי - "בן האדמה"

שם טוב לוי פרומו (צילום: ז'ראר אלון)
בן אדמה. שם טוב לוי | צילום: ז'ראר אלון

אנסמבל שם טוב לוי מוציא את "בן האדמה" שיר הנושא מתוך אלבום חדש שייצא בסוף אוגוסט, בדיוק שלוש שנים אחרי "תחנות רוח", אלבומו הקודם של שם טוב לוי עם האנסמבל.

"בן אדמה" נכתב על ידי יהודה הלוי (יש המיחסים אותו לאבן עזרא), והולחן ועובד על ידי שם-טוב לוי על פי לחן עממי מרוקאי. הטקסט המושר על ידי האנסמבל אינו הטקסט המלא (שהוא ארוך מאוד).

האלבום החדש כולל 11 רצועות, המשלבות טקסטים מולחנים לצד יצירות אינסטרומנטליות. בין מחברי המילים נמצאים המשוררים חיים נחמן ביאליק, אבן עזרא וכאמור יהודה הלוי, לצד לחנים של מיילס דייויס, אסטור פיאצולה, דיזי גילספי, מחמד אלקסבג'י וכמובן שם-טוב לוי עצמו.

חברי האנסמבל הם צור בן זאב- קונטרבס ושירה, גדי בן אלישע- גיטרות ושירה, גרשון וייסרפירר- עוד, בריטון, ג'ומבוש ושירה, שרלי סבח- עוד ושירה, נעם חן – כלי הקשה ושם-טוב לוי - חליל, פסנתר ושירה. הופעת השקה לאלבום תתקיים ב-22 וב-23 באוגוסט בפסטיבל הים האדום באילת.

 

יאיר זיו -"אין שום כיוון"

אין תמונה
מחפש את הכיוון. יאיר זיו

יאיר זיו מוציא את "אין שום כיוון", שיר חדש מתוך אלבומו השני שייקרא "מנוע חיפוש 7 | 10", ועכשיו הוא מוציא מתוכו את השיר השני "אין שום כיוון" (הראשון היה "בחלון דומע").

"'אין שום כיוון' מבטא  חוסר התמצאות של אדם בין רחובות החיים, חוסר שליטה", אומר זיו. "אדם בונה לעצמו קופסאות על קופסאות, חדרים על חדרים, שקרים שנערמים לערימה גדולה, עד שיום אחד הוא מוצא את עצמו מתאמת עם העולם שהוא בעצמו יצר ואינו רוצה לחיות בו עוד".

יאיר זיו התפרסם בלהיט "בואי" מהאלבום הראשון של הפרויקט של עידן רייכל. עוד קודם לכן נכנס לנעליו של בונו בלהקת קאברים מקומית ל-U2. בשנה שעברה הוציא את אלבום הבכורה "זמן", שכלל את הלהיטים "ברחובות פריז", ו"ואחרי שהכל ייגמר", וכן את "אל תתייאש" ו"עולם יפה יותר".

כמו כן קיבל זיו ביקורות מחמיאות על הופעתו, אך אמר בראיון כי הוא אינו רוצה להיות כוכב. השנה הלחין ושר בדואט עם שרון חזיז את השיר "רצה בפארק", שיצא כסינגל השלישי מתוך אלבומה החמישי.

 

אסי זיגדון - "מכלום תקום"

אסי זיגדון פרומו (צילום: עמיר מארק)
כל מסע ארוך מתחיל בצעד אחד קטן. אסי זיגדון | צילום: עמיר מארק

אסי זיגדון משיק היום את "מכלום תקום", סינגל הבכורה מאלבומו החדש, שצפוי לצאת בסתיו הקרוב.

במקביל יוצא היום זיגדון למסע הופעות בבתי חברים ברחבי הארץ, מרמת הגולן ועד אילת, עם הגיטריסט מאור ויזל. למסע יוצא זיגדון שנתיים וחצי אחרי אלבום הבכורה "פנימה", שכלל את השירים "חם לי בלב" ו"מהאור".

סיבוב ההופעות שיימשך כחודש ויכלול כארבע הופעות בשבוע, יתועד בוידיאו וייערך ליומן מסע שיביא את הסיפורים שמאחורי השירים ותהליך היצירה של האלבום, כמו גם את סיפוריהם של המארחים, הבתים, החיבורים האנושיים והקולות השזורים זה בזה. הסיבוב ייחתם ב-5.9 בהופעת להקה חגיגית בבר האברקסס בתל אביב.

 

איציק איזמירלי - "על הגשר הישן"

איציק איזמירלי פרומו (צילום: סיון צדוק)
כשנגיע לגשר נחצה אותו. איציק איזמירלי | צילום: סיון צדוק

איציק איזמירלי מוציא גרסת כיסוי נעימה ל"על הגשר הישן", הבלדה הקלאסית של רמי קלינשטיין, שהלחין למילים של צרויה להב. את העיבוד וההפקה המוזיקלית עשה אורן איתן.

"השיר לוקח אותי למקומות בעבר על ידי סיפור קסום של אהבת נפש ישנה, שהדמויות בה התפצלו עם השנים", אומר איזמירלי. "אני מאוד מתחבר לסתירה בסיפור, כאשר מצד אחד יש ביקורת נוקבת על ניהול אורח חיים 'שיקרי' ומאידך הבטחה תמידית של תמיכה ועזרה ללא תנאים. המילים בשילוב הלחן המדהים של רמי קלינשטיין מרגשים אותי כל פעם מחדש ובהחלט מציבים אותו כאחד מהשירים הכי אהובים עלי".

זהו סינגל ראשון מתוך אלבום שני לאיזמירלי שייקרא "חוויות" וייצא בחורף 2010. במהלך השנה האחרונה קידם איזמירלי את אלבומו הראשון "תמונה על הקיר", שכלל את הסינגלים "לגעת פנימה" ו"יש בליבי".

 

אור בר - "לא בובה בזכוכית"

אור בר, עטיפת סינגל (צילום: אלון שפרנסקי)
בביבר הזכוכית. אור בר | צילום: אלון שפרנסקי

לפני שנה בדיוק הוציאה אור בר את השיר "סליחה", אותו כתב והלחין חובי סטאר ("כוכב נולד"). היום היא מוציאה את "לא בובה בזכוכית", סינגל שני מתוך אלבום הבכורה שלה, שגם אותו כתב והלחין חובי סטאר והפיק מוזיקלית סאני דהרי.

בר, בת 22, נולדה וגדלה במושב גבע כרמל. בצה"ל שירתה בלהקת הנח"ל ומשם עברה ללהקת פיקוד העורף.יחד עם צמד חברים יזמה פגישה עם משפחת החייל החטוף גלעד שליט. המפגש הוביל להקלטת השיר "גלעד", שנכתב מנקודת מבט של חיילים, בידיעת ובהסכמת המשפחה. מאז שחרורה מצה"ל המשיכה בר להופיע מול קהל והחלה בהקלטת אלבום הבכורה שלה.

>> אחרי שנה של הצלחות גלעד שגב לא מרגיש כוכב. ראיון