אריק איינשטיין 09 (צילום: זיו קורן)
אריה אריה, הוא לא יגמור אף פעם. אריק איינשטיין מוציא שיר חדש בגיל 72 | צילום: זיו קורן

אריק איינשטיין, הזמר הישראלי הגדול מכולם, מוציא בגיל 72 שיר חדש - "מעבדות לחירות", אותו חיבר יענקל'ה רוטבליט והלחינו יצחק קלפטר וגיא בוקאטי, שגם עיבד והפיק מוזיקלית.

השיר המרגש הוא סינגל ראשון מתוך אלבום חדש של אריק איינשטיין שייקרא "אריק שר קלפטר", ויוקדש לשירים שהלחין יצחק קלפטר, שלאחרונה מאושפז בבית החולים, תחילה במצב קשה עקב מחלת ריאות קשה, ועתה במצב בינוני, אחרי ששב להכרתו.

בראיון מיוחד אמר אריק איינשטיין: "יצחק יהיה בסדר, הוא חולה אבל יהיה בסדר, יש לו בעיה עם הריאות אבל אני מאמין שהוא ייצא מזה", והוסיף בהומור האופייני לו: "כשאני שומע את השיר ואותו מנגן בגיטרה אני לפעמים שואל את עצמי מי זה הזמר הזה שמפריע לו לנגן שם".

האוסף "אריק שר קלפטר" הוא יוזמה של איינשטיין, שהקשיב לאלבומיו עם קלפטר, וגילה שוב עד כמה שיתוף הפעולה ביניהם היה קסום ומיוחד עבורו. "בכל פעם שהתחלתי לעבוד על אלבום חדש, לא ידעתי לאן זה יילך, אבל תמיד ידעתי שיצחק ינגן בו. יש בינינו דיאלוג מוזיקלי מאוד מיוחד". לאוסף יצורף בנוסף ל"מעבדות לחרות" גם קאבר שגם הוא שיר של קלפטר.

היסטוריה משותפת

יצחק קלפטר (תמונת AVI: חדשות 2)
שיתוף פעולה מיוחד. יצחק קלפטר | תמונת AVI: חדשות 2

שיתוף הפעולה בין אריק איינשטיין ליצחק קלפטר, התחיל כבר בתחילת שנות השבעים, כשלהקת "אחרית הימים" בה היה חבר קלפטר, היתה להקת החימום בהופעותיו של אריק איינשטיין. אריק אף אחראי ל"אהמממ.." המפורסם בקולות הרקע בשיר "יש לי יום הולדת"  של אחרית הימים.

בתחילת שנות השמונים, הוציאו איינשטיין וקלפטר שני אלבומים משותפים: "יושב על הגדר" ו"שביר". קלפטר היה אחראי לעיבודים וללחנים, כשצליל הגיטרה הייחודי שלו בלט בכל השירים. שני האלבומים שיצרו יחד, הכניסו לפנתיאון המוזיקה הישראלי מספר רב של שירים: "יושב על הגדר", "שביר", "יד אחת עושה את זה", "מבלי להפריע", "תל אביב, גדות הירקון, 1983", "השיכור", "בשבחי הסמבה" ועוד.

"מעבדות לחירות" - מילות השיר

כשל כח הסבל / לא יכולתי לשאת / די זה די אמרתי / אני מוכרח לצאת / את העבד שבי / להשאיר מאחור / במקום שאליו / לעולם לא אחזור

אין עוד מה להגיד / נגמרו המילים / אין לי מה להפסיד עוד / מלבד הכבלים / שחתכו עד זוב דם / ועדיין אני שרוט / הלילה הזה אצא / מעבדות לחירות

פזמון: ויש משהו בי / כמו ירח מלא של ניסן / שקורא לי לקום / וחוזר וקורא כל הזמן / לצאת למסע שכולו סיכונים / לקראת שמץ סיכוי / לסוף דמיוני מאושר והזוי

באמת יש מצב  / שמראש איזה הר / אראה מרחוק / הבטחה למחר / שאולי לא יבוא אבל / גם אם בדרך אמות / הלילה הזה אצא / מעבדות לחירות /

פזמון: ויש משהו בי ...

>> אהוד בנאי מכריז על שיר ראשון מאלבום חדש