כוורת 2013: קלפטר, אולארצ'יק, סנדרסון, גוב, שמיר (צילום: אורית פניני)
איחוד היסטורי. ששת חברי כוורת שנמצאים בארץ | צילום: אורית פניני

אירוע היסטורי בתולדות המוזיקה הישראלית: להקת "כוורת" מתאחדת רשמית בפעם הרביעית והאחרונה 40 שנה אחרי שהוקמה ו-15 שנה מאז האיחוד הקודם, לשתי הופעות חגיגיות במסגרת "פסטיבל ישראל", אשר יתקיימו בבריכת הסולטן בירושלים ב-19 וב-20 ביוני 2013. כמו כן קיימת האופציה שאיחוד "כוורת" ימשיך להופעות נוספות בודדות במהלך הקיץ הקרוב. "הכל פתוח", אמרו היום חברי הלהקה.

*מכירת הכרטיסים תיפתח הערב (יום א) בשעה 19:00 במשרד "בימות". טלפון *6226 ובאתר המשרד.

שבעת המופלאים: גידי גוב, דני סנדרסון, יוני רכטר, אפרים שמיר, יצחק קלפטר, אלון אולארצ'יק ומאיר פניגשטיין ("פוגי"), שהצטרף אליהם בשיחת וידיאו מלוס אנג'לס, הכריזו היום באירוע מיוחד על איחוד אחרון בהחלט ומדהים לחלוטין של הלהקה, שהוקמה מתוך להקת הנח"ל, הגדירה מחדש את המוזיקה הישראלית בשנות ה-70' והכניסה בה רוח נעורים חיה, תוססת ומרדנית. שבעתם כבר חצו את גיל ה-60 ולדבריהם כוחם עוד במותניהם לתת שתי הופעות גדולות אחרונות ביחד. הם כבר לא אלה שמאתגרים את הממסד המוזיקלי כמו בימי הלהקות הצבאיות והשירים המגוייסים - הם עצמם היום סוג של ממסד, נכסי צאן וברזל של התרבות הישראלית.

כוורת 2013: גידי גוב, דני סנדרסון (צילום: אורית פניני)
מובילים את השביעיה, כרגיל. דני סנדרסון וגידי גוב | צילום: אורית פניני

כוורת, כזכור, כבר התאחדה ב-1984, 1991 ו-1998 ויצאו ממנה אמנים, מוזיקאים וזמרים גדולים וחשובים, שתרמו רבות למוזיקה בישראל, הוציאו תקליטים, יצרו ושרו קלאסיקות גדולות, המציאו שפה חדשה, חלקם אף הפכו לכוכבים שזרחו בשמי הבידור המקומי, - אבל אין מרגש יותר מלחזות שוב בחבורה המתבגרת כשהיא יוצאת שוב לדרך חדשה.

"אנחנו מרגישים מצויין, מתרגשים מאוד ושמחים לקבל שוב את הקרדיט מהקהל", אמרו חברי "כוורת" במפגש עם התקשורת. "הקהל מאוד רוצה שנחזור", אומר אולארצ'יק". "לכל אחד מאיתנו יש אגו, אנחנו נפגשים אחת לשנה לנגן באיזה מרתף, חלקנו שיתפו פעולה ועדיין מופיעים יחד לאורך השנים, ובכל זאת התחושה היום אחרת", אמרו חברי הלהקה. "נפגשנו כולנו באופן מאולתר, אך מתוכנן, בחתונה של הבת של אלון וזה הרגיש מצויין", חשף יוני רכטר.

כוורת 2013: יוני רכטר, אפרים שמיר (צילום: אורית פניני)
חוזרים לנעורים. אפרים שמיר ויוני רכטר | צילום: אורית פניני

"עדיין לא עשינו ממש חזרות", אמר אפרים שמיר. "אבל אנחנו עדיין שפיצים, לא שכחנו לנגן", הוסיף אולארצ'יק. "נפגשנו פעמיים-שלוש לנגן קצת וזה עשה לנו חשק לעוד", הוסיף גידי גוב. "המטרה היא מופע נוסטלגי לחלוטין", הסביר דני סנדרסון. "כשהיינו צעירים העיבודים המקוריים היו מאוד מורכבים, אז אולי נפשט קצת, אבל הצליל יהיה כמו פעם", אמר אפרים שמיר. "לא צפוי שיר חדש, אבל נעשה אולי כמה דברים מעניינים", הוסיף יוני רכטר.

ששת חברי הלהקה שחיים בישראל והגיעו למפגש נראו במצב רוח מצויין, והיו אירוניים ומשעשעים כדרכם. דני סנדרסון וגידי גוב, צמד החמד שהוביל את הלהקה (ואחריה גם את הלהקות "גזוז" ו"דודה") סיפרו בדיחות על עניין הגיל. "האיחוד הבא יהיה בבית גיל הזהב", התבדח סנדרסון. גידי גוב עשה צחוק מהנסיונות ליצור קשר עם מאיר פניגשטיין שהצטרף לאירוע מביתו בלוס אנג'לס, ויוני רכטר שיתף פעולה וניסה לדבר אל "פוגי", שבקושי שמע את חבריו מתראיינים בתל אביב.

כוורת 2013: אלון אולארצ'יק, יצחק קלפטר (צילום: אורית פניני)
"עדיין שפיצים". יצחק קלפטר ואלון אולארצ'יק | צילום: אורית פניני

בנוסף לשתי ההופעות צפוי לצאת מארז דיסקים מהודר של כוורת שיכלול חומרים נדירים והקלטות שטרם ראו אור, אשר נתגלו על ידי חברי הלהקה בארכיונים ובימים אלה עוברים שיפוצים ועריכות. "תשמעו שם שירים שהייתם רגילים לשמוע בשירה של אחד מאיתנו, כשמישהו אחר שר אותם", סיפר גידי גוב. "אפשר יהיה לשמוע שם ממש איך עבדנו על שירים, את התהליך של היצירה שלו, איך הוא מתגלגל ומקבל צורה", הסביר אפרים שמיר. "במקביל מתעדים אותנו לאורך המסע הזה לסרט דוקומנטארי", חשף דני סנדרסון.

"לא יהיה עוד איחוד של 'כוורת', זה באמת 'הואלס האחרון'", אמר סנדרסון, שהקים את "כוורת" לפני 40 שנה והשתמש כאן בפראפרזה על "הואלס האחרון" של "The Band". "במקרה שלנו יותר נכון להגיד שזה יהיה האסטה אסטה האחרון", תיקן אותו אלון אולארצ'יק. "כבר שאלו אם אנחנו מתפרקים, אנחנו באמת אוטוטו מתפרקים, פיזית", סיכם סנדרסון בדרכו המשעשעת.

קטעים ממסיבת העיתונאים