אין תמונה
"התקשרו ואמרו לי שזה קורה אז לא היתה לי ברירה". מטבוחה

יעל קראוס מוכרת לחובבי המוזיקה בעיקר מהרכב הבוסה נובה "בוסה", שחידש לאחרונה שורה של קלאסיקות ישראליות. אבל הצד השני של קראוס משתייך דווקא למוזיקה אלטרנטיבית, שעבור אוהדיה היא מזוהה בעיקר כסולנית ההרכב "פאניק אנסמבל". לא רבים יודעים שקראוס היתה חברה בעשור הקודם בהרכב האלטרנטיבי "מטבוחה", אותו הנהיג גיא בן-שטרית, גיטריסט הלהקות "אינפקציה" ו"איטליז" ודמות מפתח במוזיקת השוליים בארץ.

"מטבוחה" לא זכתה לשחרר קטעים בצורה רשמית, אך הקליטה חומרים רבים. את חלקם ניתן לשמוע ב-Myspace החדש של ההרכב. הערב, 9 שנים אחרי שניגנו יחד בפעם האחרונה, חוזרים חברי "מטבוחה" להופעה חד-פעמית, כשבנוסף לקראוס ובן-שטרית ינגנו המתופף עמרי הנגבי, מוזיקאי הג'אז יפתח כדן (חמישיית אלברט בגר), הבסיסט גיא זהבי והקלידנית נועה הגש. ההופעה צפויה לשלב כמה מהיוצרים המרתקים באינדי המקומי, עם מוזיקה אקוסטית, רוק אקלקטי וג'אז חופשי שמתמזגים.

-יעל קראוס, למה דווקא עכשיו?
"לאורך כל השנים חיפשנו את הזמן. היה ברור שנאלץ לעשות את זה פעם אחת ועכשיו זה הזמן הכי גרוע, אז עשינו את זה. תכל'ס אני לא יודעת למה, אני לא מהמחליטים. החבר'ה נפגשו במקרה ברחוב והחליטו שאולי זה נועד להיות עכשיו. התקשרו ואמרו לי שזה קורה אז לא היתה לי ברירה".

-לא קצת שובר לך את הרצף של "בוסה" ו"פאניק אנסמבל"?
"כזמרת הרצף שלי תמיד היה מבורדק נורא ועמוס נורא בכל הסגנונות בו-זמנית. אני לא מצליחה לבחור דבר אחד ולעשות רק אותו, תמיד רעבה לעוד. אולי זה לא זמן אידיאלי אבל אני לא אעצור את זה מלקרות. ב'מטבוחה' הרגשתי שיש פספוס. גיא ואני התפצלו דרכנו ותמיד היתה הרגשה למה כשעבדנו יחד זה לא קרה ורצינו לשבור את מעגל הקסמים הזה. התחלנו חזרות לפני חודשיים ואז קלטתי שאת החומרים של 'מטבוחה' שרתי הרבה יותר מאשר את החומרים של 'בוסה', ושהם אצלי בדם. זה שאני ב'בוסה' זה לא אומר שנטשתי את האלטרנטיב, כי יש לי את 'פאניק'. במקרה זה הגיע ליותר אנשים. אני תמיד נועדתי כנראה לעשות הכל בו-זמנית".

-איפה נוח לך יותר, במיינסטרים או באלטרנטיב?
"כשמשמיעים אותי ברדיו אני לא נמצאת שם ועל הבמה אני כן, בנוח. הייתי רוצה לשלב את שני העולמות. אני עושה מה שאני אוהבת ומבינה עם השנים שלאו דווקא זה פונה להמונים. אם השמעות בגלגלצ שוות פרנסה הייתי רוצה למצוא את הנוסחה לשלב את השניים, גם לעשות מה שאני רוצה וגם להתפרנס מזה, זה החלום של כל אמן".

-אולי ישראל זה לא המקום, כמו שטענו לאחרונה להקת "בום פם".
"אני שואלת את עצמי בצער את השאלה הזו כל יום כמעט. אנושית ואישית זה הבית שלי, אבל אין מה לעשות בקהל של המוזיקה האלטרנטיבית פשוט אין הרבה אנשים, אין מספיק אנשים וזה קצת מצב ביש".

-יש מצב שתעזבו את הארץ?
"אף פעם לא דיברתי על זה עם מוזיקאים אחרים, אבל יש הרגשה שמנסים עכשיו יותר מאי פעם ליצור מצב שאפשר לחיות בארץ ולהתפרנס ממוזיקה מחו"ל, כמו ה'בלקן ביט בוקס'. אנחנו לא רוצים לעזוב את המדינה ועדיין לעסוק בדבר הזה. רק רוצים להגיע למספיק אנשים כדי שלא אצטרך ללכת לעבוד בבית קפה. יש הרגשה שמתחילים להשקיע במוזיקה באנגלית שאין סיבה לא לפתוח את הקו הזה לחו"ל. להקה כמו 'איטלי'ז בחו"ל תמצא יותר קהל. הבעיה היא ש'פאניק' ו'איטליז' זה הרבה מאוד נגנים וזה מאוד קריטי במצבים כאלה. יותר קל להטיס ולהסיע 3-4 אנשים כמו 'בום פם' מאשר שמונה נגנים. אני מאוד מקווה שנמצא איזה טריק שיאפשר את ההמשך".

"מטבוחה" מופע איחוד חד-פעמי, הערב, חמישי, 20:30, לבונטין 7 תל אביב.