אורן לוטנברג, השקה דיסקגרפי (צילום: שוקה כהן)
"סגור ב 99 אחוז שזה קורה". אורן לוטנברג | צילום: שוקה כהן

מאור כהן, אורן לוטנברג, יוני בן טובים ורע מוכיח - חברי ההרכב המקורי של להקת "זקני צפת", שלא הופיעו יחד כבר שנים ארוכות, יתקבצו לג'אם מיוחד עם "הקלאסיקות, הלהיטים והלהטוטים בלהט רב" ביום שבת הקרוב בחצות במועדון הראוזן-בר בתל אביב, כך מבטיח אירוע שנפתח במיוחד באתר פייסבוק על ידי מועדון האוזן-בר בתל אביב.

חברי ההרכב המקורי של "זקני צפת" היו אמורים לנגן יחד בשנה החולפת בבארבי, במופע חימום ללהקת הגראנג' "מאדהאני", שבוטל, ובוחרים עתה להתאחד דווקא בג'אם "סודי" שנועד לרחרח את השטח אולי לקראת קאמבק אפשרי.

"זה איחוד ספונטאני ומאולתר, וסגור שזה קורה ב 99 אחוז, אבל לא חתמנו עם אף אחד שזה קורה", אומר הגיטריסט אורן לוטנברג. "אני מאוד רוצה להאמין שזה יקרה, סומך על החבר'ה שיגיעו, יקרה - יקרה, לא יקרה - אז לא".

שותפים בכירים במהפכת הרוק של תחילת שנות ה-90'

אין תמונה
עדיין צעירים. זקני צפת

הארבעה - כהן, מוכיח, לוטנברג ובן טובים, התחברו כתלמידי תיכון בתיכון עירוני א' בתל אביב והופיעו במועדון ה"רוקסן" המיתולוגי עוד כתלמידים עם שירים מקוריים וגרסת כיסוי כסחנית ל"מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר" של אריק איינשטיין ושלום חנוך. מאור כהן סומן אז כ"אריק איינשטיין החדש".

בהמשך הוחמתו "זקני צפת" על ידי המפיק חיים שמש בחברת התקליטים "הד ארצי" והיו אחראים לאלבום הרועש מאוד "זקני צפת" שיצא ב-1992 ונחשב לאחד מהאלבומים פורצי הדרך ברוק הישראלי בראשית שנות ה-90'.

אחרי האלבום המשיכו כהן ולוטנברג לאלבום נוסף של "זקני צפת" בהרכב שונה, ועם הפקה מוזיקלית של חיים רומנו יצרו תקליט שכלל שני להיטים גדולים: "השכן" ו"שישי שבת" ("יום הבוחר"), אחר כך נוצרו עוד שני אלבומים ל"זקני צפת", "תן לי שלאגר" ו"תן לי שלאגר 2", כשמאור כהן שוב מפליא עם להיט בשם "זה נכון".

אין תמונה
עדיין צעירים. זקני צפת

בהמשך יצר כהן את הרכב "הזבובים" עם דן תורן, פיטר רוט, והמתופף יובל קיינר - שניגן בהרכב האחרון של "זקני צפת". אחר כך הוציא אלבום סולו בהפקת רוט, חזר לעבוד עם מוכיח ב"צמד ראות" והיה שותף בהמשך לשלל פרויקטים, כמו למשל האלבום משירי בודלר, גם הוא עם רוט, מופע ג'אז וקלאסיקות אמריקניות עם ההרכב "דה סנדס" וההרכב הרועש "ישראלים/פעולה/סקס", בו סגר מעין מעגל וחזר למאפיינים דומים לאלה של "זקני צפת".

סופר-גרופ בדיעבד

שאר חברי ההרכב המשיכו לקריירות מקבילות ומוצלחות מה שהופך את זקני צפת למעין סופרגרופ בדיעבד. רע מוכיח הפך לאחד המפיקים המוזיקליים המוכשרים והמבוקשים ברוק הישראלי ועבד עם דנה ברגר באלבומה הראשון, ברי סחרוף ב"סימנים של חולשה", "11א'" ו"אדומי השפתות", יהלי סובול ב"אלדוראדו" ואמים נוספים. אורן לוטנברג הפך לגיטריסט מבוקש, ניגן שנים עם ברי סחרוף ובשנים האחרונות עובד על אלבום סולו שצפוי לצאת במהלך השנה הקרובה".

>> מעיין הירשביין לומדת משלום חנוך; החדשים של לאה שבת, קרן אן, עידית אשל וענבל