ביום חמישי הקרוב, 25.6, יתקיים הלילה הלבן בתל אביב, שבשנים האחרונות הפך למסורת החוגגת מוזיקה, אמנות ותרבות מקומית על שלל גווניה ברחבי העיר. במהלך הלילה הלבן המוזיאונים ומוסדות התרבות בעיר נפתחים בשעות הלילה ומקיימים אירועים מיוחדים הפתוחים לקהל הרחב, בהשתתפות אמנים, להקות, תקליטנים, מופעים ומה לא. לצד אירועים אחרים, מדובר באחת מחגיגות התרבות הכי גדולות בעיר. אלא שהשנה, החגיגה הזו מלווה בטעם מר.

לאחרונה עיריית תל אביב העלתה את מחירי הארנונה על אולפנים וחדרי חזרות (פי שניים וחצי), והקשתה על המוזיקאים הפועלים בעיר, שמתקשים לשרוד בה כלכלית גם כך. לתעריפים הללו מצטרפות בקשות העירייה מהמוזיקאים להופיע ולנגן באירועיה ללא תשלום, דבר שהופך את מציאות האמנים המקומיים לכבדה מנשוא. מוזיקאים, אנשי סאונד ומנהלי אולפנים בעיר החליטו להביע את מחאתם על המצב, ולא לשתף פעולה עם פעילויות העירייה במסגרת הלילה הלבן המתקרב.

"האהבה הזו היא חד צדדית"

חוגגים כל הלילה (צילום: דוברות עיריית תל אביב)
לילה לבן מעט עצוב. תל אביב | צילום: דוברות עיריית תל אביב

אליוט (שרון בן עזר), מוזיקאית ותקליטנית מוערכת שמוכרת בין השאר בזכות פעילותה בלהקת פוליאנה פרנק, הוזמנה לתקלט השנה באירועי מצעד הגאווה ובאירועים שונים של עיריית תל אביב בהתנדבות, אך החליטה להצטרף אל האמנים והמוזיקאים המוחים, והשמיעה את קול המחאה בעמוד הפייסבוק שלה:

"עיריית תל -אביב, היוש. זה יפה מצדך להזמין אותי שוב ושוב להופיע באירועים וטכסים מטעמך: באמת נכון וראוי לחגוג את שבוע הגאווה, במיוחד בחוף לפני אלפי התיירים, שיראו איזו עיר קולית את ויבואו שוב ויכניסו לקופת העיר והתושבים הרבה דולרים ואירו. כל שנה שמחתי להופיע, בחינם, מתוך אהבה לעיר ולקהילה שלי, בלא מעט אירועים. אבל האהבה הזאת היא חד צדדית, תל אביב חביבתי - כי בעוד אני מתנדבת לפאר את שמך, את החלטת יום אחד להכניס יד לכיס הריק של אמני העיר, והעלית את הארנונות של חדרי העבודה שלנו פי שניים וחצי ביום בהיר אחד. זה התחיל מאולפנים וחדרי חזרות וממשיך עם צלמים, אמניות, אמני וידאו וכל חדר שיש בו מגבר גיטרה או פסנתר, גם אם הוא משמש לאמן אחד בלבד לשם יצירה, ולא מושכר לאחרים".

"הו, תל אביב, את יודעת הרי מצוין כמה מעט מרוויחים אמנייך, אנחנו שהופכים אותך לעיר התוססת והמיוחדת שאת: אנחנו שתקלוטינו, הופעותינו והיצירתיות שלנו מביאים לקוחות למסעדות, לפיצוציות, לברים, למוניות, למלונות שלך. אנחנו מגש הכסף עליו לך הוגשה... טוב, הבנת. אז תשמעי, חמודה. נמאס. אני וחברי לא נופיע השנה בלילה הלבן שלך, ואנחנו קוראות לכל חברינו ומוכירותינו להצטרף אלינו. אנא הפיצו, לייקקו, ספרו לעולם. תודה".

תגובת עיריית תל אביב: "הטענות כנגד העירייה תמוהות שכן העירייה אישרה כבר בשנה שעברה סיווג חדש לארנונה של האולפנים כחללי אומנות על מנת להפחית משמעותית את התעריפים. למרבה הצער הדבר לא אושר על ידי משרד הפנים אשר התערב בהחלטת מועצת העירייה. בשבוע שעבר אישרה המועצה את צו הארנונה לשנת 2016 ובמסגרתו הוגשו שינויים אלה שוב ואנו מקווים כי הפעם הדבר יאושר. נדגיש כי העירייה רואה חשיבות רבה בפעילותם של אולפני ההקלטות וחדרי החזרות לתרבות בעיר, ומזמינה את כל המוזיקאים והאמנים לקחת חלק בלילה לבן המאגד מאות אירועי תרבות, מוזיקה ואמנות, רובם ללא עלות, במטרה להנגישם לקהל הרחב. העירייה מקווה שהלילה הלבן יהיה לילה של תרבות ומוזיקה לכל המבקרים בו".