שאנן סטריט, גיא מר, הדג נחש, רוק עצמאות (צילום: ענבל צח)
150 הופעות התנדבות. הדג נחש | צילום: ענבל צח

רועי בכר, ממנהליה של להקת הדג נחש, תוקף היום בדף הפייסבוק שלו את שיר נוסצקי, ממנהיגות "מחאת האוהלים". בכר, שמאזכר בדבריו את יו"ר המאבק דפני ליף, טוען כי ההשמצות של נוסצקי כלפי להקת הדג נחש על כך שלא הגיעו למאהל המחאה הן שקריות: "הגברת שיר נוסיצקי", כותב בכר, "אני מגיב עכשיו כי הכעס על דבריך גורם לי להחסיר שעות שינה... הטור שלך כמעט וגרם לי לאבד את האמון במאבק הזה... באנשים העומדים בראשו. אלה שעסוקים כל היום בפיאור שמם ופועלם. עם "הנהגה" כזאת אני חושש שאין לנו סיכוי.

"הטור שלך משחק לידיהם של כל מי שהשמיצו את המחאה הזו מלכתחילה וקראו לה "מחאת המפונקים". כי כתבת אותו כמו ילדה מפונקת ומלאת חשיבות עצמית מופרזת, כזאת שבטוחה שהעולם חייב לה משהו. יקירתי, אף אחד לא חייב לך כלום והגיע הזמן שתביני את זה.

המנהל של הדג נחש על שיר נוסצקי: "את התהילה שלא קיבלה בזכות 'מחוברות' היא מנסה לדרוש עכשיו בכוח מעל דפי העיתון"

שלי,דפני ליף ממארגני מחאת האוהלים, מחאת הדיור (צילום: חדשות 2)
"טלפון ב 2 בלילה". דפני ליף | צילום: חדשות 2

"אני תוהה אם גם חווה אלברשטיין שאותה דאגת להזכיר במאמר, קיבלה את הטלפון מכם בשעה שתיים לפנות בוקר, או שהכבוד הזה היה שמור רק לי (ותודה לגברת דפני המפורסמת), אם כן, אני לחלוטין יכול להבין את התשובה שקיבלת. כשאני קיבלתי את הטלפון, אף אחד לא ביקש, או שאל, אתם הודעתם. כאילו ברור מאליו שכל העולם עמד מלכת וכולם צריכים להתייצב לרגליכם, בשביל עוד הזדמנות צילום ועוד אייטם. עם גישה כזאת אני ממש לא מופתע מהכישלון היח"צני שלך.

"אם לענות לשאלתך, כן. הדג נחש הגיעו למאהל המחאה. אם חבורת הקודקודים ב"אוהל המטה" היו טורחים להרים לשנייה את העיניים ממסכי הלפטופים ומהפייסבוק, אולי גם הייתם מודעים לזה. כשאני בעצמי ניגשתי אליכם לידע אתכם שהדג נחש הגיעו, קיבלתי חצי הנהון מבחור מזוקן שלא טרח להרים את המבט מהמחשב. אז המשכנו במורד השדרה. שוב, לאנשים "הפשוטים". ישבנו שם די הרבה זמן, הייתה גיטרה, גם אקורדיון. היה נחמד. פגשנו אנשים שמאמינים בשינוי ורוצים להביא אותו. אף אחד לא הסתובב עם צוות צילום צמוד. כן, גברתי ה"מחוברת". יש אנשים בארץ שלא מעוניינים שיצלמו אותם בכל צעד ושעל, שעושים דברים לשם העשייה ולא לשם הכותרת".

מנהל הלהקה לנוסצקי: "צריך לרחם עליך. ילדה המורעבת לתשומת לב"

"אני לא רוצה להיות חלק במחאה של מפונקים, במחאה של אנשים שהכול מגיע להם. אנשים שעסוקים בבניית הרזומה התקשורתי שלהם, כנראה לקראת קריירה פוליטית משלהם. אני רוצה להיות חלק ממחאה של העם. גיל סקוט הרון שר על המהפכה שלא תשודר בטלוויזיה. אני מתחיל להבין שהמהפכה שלכם, כל יעודה הוא להיות בטלוויזיה, וכמה שיותר. המרדף אחר האייטם הבא: עודד בן עמי, גיא פינס, מה זה משנה? העיקר זמן המסך.

"ואולי בכלל צריך לרחם עליך. על הילדה המורעבת לתשומת לב, שאת התהילה שלא קיבלה בזכות "מחוברות" היא מנסה לדרוש עכשיו בכוח מעל דפי העיתון (שנמצא בבעלות אותם אלה שנגדם כביכול את מפגינה) ועל חשבונם ועל גבם של אלה שעשו פי כמה עשרות מונים ממה שאי פעם עשית או תעשי ולא דרשו לעצמם את הקרדיט. על הילדה שהסתובבה עם הראש בעננים בשד' רוטשילד, הברנג'איסטית התל אביבית שסיפרה לכל המאהל כמה קשרים יש לה ואיך היא תביא את כל אמני ישראל לשדרה, אבל יחסי האנוש הלקויים שלה הובילו לסירובים חוזרים ונשנים וכדי להציל את עצמה מהמבוכה, השתלחה ללא רסן באנשים טובים ממנה.

"מי את, ילדה חצופה ומפונקת?!"

חווה אלברשטיין 1, בנות חווה (צילום: רועי ברקוביץ')
"בשלוש תקופות חיים לא תעשי מה שהיא עשתה". חוה אלברשטיין | צילום: רועי ברקוביץ'

"מי את, ילדה חצופה ומפונקת, שתבואי בטענות לאנשים כמו חווה אלברשטיין שעשתה כל כך הרבה בחייה, שגם בשלוש תקופות חיים לא תגיעי לרבע מפועלה, או ריטה (שאני יודע בוודאות שלא הייתה בארץ בכלל כשפניתם אליה, אם בכלל פניתם) ושאר האמנים שהזכרת בלי בושה באופן שמעלה לי בראש קונוטציות גל אוחובסקיות מעוררות חלחלה?? נותר לי רק לקוות שאני לא היחיד שרואה דרך הבלוף שלך.

"מחר בצהריים אני אגיע עם הדג נחש למאהל בקריית שמונה. קשה לי להאמין שנפגוש אותך שם, כל כך רחוק מהבועה התל אביבית, אבל במידה וכן אני אשמח להמשיך את הדיון הזה פנים אל פנים.בכל מקרה, משיחות הטלפון אתם התחוור לי שדווקא במאהל ההוא, הרחוק מעיני התקשורת, יש הרבה יותר מקום לעשייה ולדו שיח. כולי תקווה שהמאבק הזה יוליד שינוי אמיתי, למרות אנשים כמותך ובזכות אנשים שמאמינים בעשייה ולא בהתלהמות ופופוליזם זול".

שיר נוסצקי: "לא שמענו מהדג נחש"

שיר נוסצקי (צילום: עמרי שפירא)
האמנים לא באו. שיר נוסצקי | צילום: עמרי שפירא

דבריו של בכר באים על רקע מכתב שפרסמה שיר נוסצקי בפייסבוק, בו תקפה את להקת הדג נחש ואמנים נוספים על כך שנמנעו מלהופיע בהפגנה שהתקיימה במוצאי שבת בתל אביב. ביניהם גידי גוב, חוה אלברשטיין, יוני בלוך, אסף אמדורסקי, ירמי קפלן, נינט טייב ולהקת רוקפור, שלום חנוך, יובל בנאי, אהוד בנאי, ריטה, עברי לידר, קרן פלס והראל סקעת.

נוסצקי פרסמה מה שנראה כמו מעין תמליל של השיחות עם נציגת להקת הדג נחש: ""הי סיגל, קוראים לי שיר ואני מתקשרת מהמאהל. היינו ממש שמחים אם הדג נחש היו מגיעים להופיע אצלנו". "אני מצטערת, הם לא עושים דברים כאלה". "אפילו שיר אחד, אם הם רוצים נשיג להם הגברה, רמקולים, כלי נגינה, אפשר גם פשוט לשבת במעגל ולשיר עם גיטרה". "הם מאוד תומכים במחאה ומאמינים בה אבל הם לא יכולים לבוא להופיע". "אוקי, אז אולי הם רק יכולים להביע תמיכה? בבקשה תדברי איתם, אנחנו חושבים שהתכנים שלהם מדברים על המאבק שלנו ובתור מובילי דעת קהל שמזוהים עם מחאות חברתיות הם יכולים מאוד מאוד לעזור". "טוב, הם אמרו שהם אולי הם יקפצו אחרי ההופעה. אבל בלי לשיר!". "אוקי, מתי?". "לא יודעת, כשהם יבואו הם יבואו, תחכו בסבלנות".

הדג נחש: "סכסכנים ופלגנים מקצועיים עושים קריירה מהתפלשות בסחי"

"חיכינו", כותבת נוסצקי, "כשעברה כבר שעה מזמן שההופעה שלהם נגמרה, חזרתי לסיגל, בחשש שאולי הם לא הבינו איפה אנחנו יושבים. רק שסיגל סיננה בעצבים: "אם הם יבואו הם יבואו, אם לא, לא. אל תדברו איתם, אל תתקשרו, מה שהם ירצו הם יעשו, כשהם ירצו לעשות אותו".עד היום אני לא בטוחה אם הם עשו טיול בשדרה או לא, כמובן שלא שמענו מהם".

"כשחזרנו לדג נחש, בתקווה שאולי עכשיו, אחרי שעשרות מאהלים נפתחו ברחבי הארץ, שמחאות חברתיות רבות מתאחדות לאירוע אחד, שיש במה, ויש עצרת, ויש דרישות, ויש מחאה, אז אולי הם יסכימו להופיע, סיגל פלטה: "הם החליטו לשמור בימים האלה על שקט תקשורתי כי מבחינת יח"צ הם נחשפו יותר מידי". פנינו אליהם גם דרך אנשים נוספים שעובדים איתם ועד היום לא קיבלנו תגובה".

חברי להקת הדג נחש, שהושמצו, הגיבו למחאה בדף שלהם בפייסבוק וכתבו: "להקת הדג נחש לא נשברת. לא מהמצב, לא מהסכסכנים ולא מהפלגנים המקצועיים שעושים קריירה מהתפלשות בסחי... בניגוד לכתוב דווקא ביקרנו במאהל בתל אביב. עשינו זאת מבלי לתאם את ביקורנו עם התקשורת מתוך רצון לחזק את ידי המוחים... אנשים שמאוהבים במצלמות אינם מתאימים לנהל מאבק. במוקדם או במאוחר תופנה האנרגיה שלהם לכיבוש המצלמה ולא לכיבוש יעדי המאבק".