אסף אבידן, הקרן החדשה (צילום: לואיז גרין)
למרות שהוא לא קשור לדוד אבידן. אסף אבידן מופיע באירוע של "הקרן החדשה לישראל" | צילום: לואיז גרין

עשרות אמנים ומאות צופים השתתפו אתמול באירוע התמיכה ב"קרן החדשה לישראל" שהתקיים בלבונטין 7 בתל אביב. מטרת האירוע, אותו הנחתה השחקנית עינת וייצמן, היתה הבעת תמיכה והזדהות עם הקרן, אשר מגייסת כספים עבור ארגוני זכויות האזרח בישראל.

מסיבת עצמאות בגוון חברתי-פוליטי

תחת הכותרת: “מסיבת העצמאות של הקרן החדשה: זכויות אדם לכולם" הופיעו החל מהשעה 13:00 במועדון דויד ברוזה, רונה קינן, מרינה מקסימיליאן בלומין, אסף אבידן, שילה פרבר, רות דולורס וייס, דני הדר, זאב טנא, תמר אייזנמן, סיסטם עלי, רונית שחר, איתמר רוטשילד, נתי אורנן, גל זיו, נגה שלו, אביגיל רוז ותלמה אליגון רוז, אלי רוזן, יאיר יונה ונילי פינק.

מארינה מקסימיליאן בלומין, הקרן החדשה (צילום: לואיז גרין)
את חיה פוליטית, מזדהה עם מיעוטים. מארינה מקסימיליאן בלומין | צילום: לואיז גרין

מאות תומכים שהגיעו ללבונטין 7 ולא יכלו להכנס למועדון לבונטין מפאת העומס קיבלו אזניות אלחוטיות, עמדו בחוץ והאזינו למתרחש. אותם תומכים זכו להופעה ספונטאנית של להקת "רואו מן אמפייר" והזמר יובל בן עמי, שהופיעו מחוץ למועדון בשירי מחאה ושלום.

מולם התייצבו כ-30 מפגיני ימין מתנועת "אם תרצו", שהתלבשו במדי חיילי צה"ל, כלאו עצמם בכלוב ונשאו שלטים דוגמת: "תמכת בקרן - פגעת בצה"ל", ו"נפגעי הקרן החדשה".

דויד ברוזה: "הפוליטיקאים המושחתים - מה הם חושבים לעצמם?"

בינתיים, באולם, עלו בזה אחר זה אמנים להביע הזדהות עם הקרן החדשה ועם ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם שהיא מקדמת. אביגיל רוז עלתה לראשונה לבמה יחד עם אמה, תלמה אליגון רוז לבצע את "יונה עם עלה של זית". תלמה אליגון רוז אמרה לנוכחים "כי ב1978 כשהצטרפה למחאה פוליטית לא שוותה בנפשה שכעבור כל כך הרבה שנים היא תצטרך להמשיך בה".

רונה קינן, הקרן החדשה (צילום: לואיז גרין)
גם היא תומכת בקרן החדשה לישראל. רונה קינן | צילום: לואיז גרין

דויד ברוזה שביצע שני שירים אמר כי: "אמנים מקבלים הרבה ביקורת אם הם מזדהים פוליטית, אבל אנחנו נמשיך לעשות את זה, זה חשוב וזאת רק ההתחלה יצטרפו אלינו אמנים רבים נוספים". לפני ששר את "יהיה טוב", מתח ברוזה ביקורת על "פוליטיקאים מושחתים שהם אזרחים ממש כמונו, ולא ברור מה הם בדיוק חושבים לעצמם".

שמאל-ימין-שמאל

לאירוע הגיעו גם שחקנים, אנשי רוח, אמנים, אישי תרבות ופוליטיקאים בהווה ובעבר, שהצטרפו לאמנים בהבעת התמיכה וההזדהות עם "הקרן החדשה", שזכתה בחודשים האחרונים, לדברי אנשיה, להתקפות מחאה מצד תנועות וארגוני ימין יריבים.

רשימת הארגונים הנתמכים על ידי הקרן כוללת בין היתר את: האגודה לזכויות האזרח, שדולת הנשים בישראל, קו לעובד, אדם טבע ודין, מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, התנועה לחופש המידע, מוקד סיוע לעובדים זרים, בזכות- המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות, בינה - מרכז לימוד וחינוך לזהות ותרבות ישראל, פידל- לקידום שוויון לקהילה האתיופית, עדאלה- המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, קולך- פורום נשים דתיות, אחותי- למען נשים בישראל, שוברים שתיקה, הקשת המזרחית הדמוקרטית.

תמר אייזנמן, הקרן החדשה (צילום: לואיז גרין)
אין אירוע שמתחיל בלעדיה. תמר אייזנמן | צילום: לואיז גרין