אין תמונה
"כיום אני מבין את המבקרים". ממיה

"היו אנשים שטענו ש'מריח כישלון' זה שם בעייתי לסינגל ראשון, אבל השיר מדבר על הפחד מכישלונה של מערכת יחסים, ואין לו קשר לפחד מכישלון אמנותי", אומר תומר ממיה, שמוציא שיר ראשון מאלבום שני. "לא שלא היו לי פחדים כאלה, להיפך. העבודה על האלבום התחילה מתוך הפרנויות שליוו אותי אחרי שהאלבום הראשון לא הצליח". ממיה, בן טיפוחיו של שאול מזרחי בלייבל "בארבי רקורדס", ישיק בעוד כחודש את אלבומו השני, "זיכרון דברים", אחרי שלפני שלוש שנים הוציא את אלבום הבכורה "סימנים של בוקר", שעורר עניין, אך לא הפך אותו לשם החם הבא של סצנת הרוק המקומית.

"כשהתחלתי בחזרות למופע החדש ידעתי שארצה לשלב שירים חדשים לצד חומרים מהאלבום הראשון, ולראשונה מזה הרבה זמן האזנתי לו ממקום נקי", אומר ממיה. "כיום אני מבין את המבקרים. אפילו מסכים עם חלק גדול מהטענות שלהם כלפי. כן, הייתי בוסרי. ניסיתי בכוח למצוא חן, ניסיתי ליצור את המוזיקה שחשבתי שאנשים יאהבו ופחות את המוזיקה שבאמת בערה לי בלב", הוא אומר, "כשאתה מוציא אלבום ראשון, אתה בטוח שכל העולם מחכה רק לך. זה הלם מציאות שכנראה הייתי צריך לעבור ולשרוד, רק כדי להגיע שוב ליצירה ממקום אמיתי ונקי יותר".

-עד כמה האלבום ישמע שונה מקודמו?
"אני חושב שהוא נשמע אגרסיבי בהרבה, פחות מתחנף. לא יודע אם זה יהפוך אותו קשה יותר לעיכול ברדיו, עובדה ש'מריח כישלון' כבר נכנס לרוב הפלייליסטים. אם ב'סימנים של בוקר' הייתי הרווק בן העשרים פלוס, הבודד והעצוב בעיר הגדולה, את 'זיכרון דברים' כתבתי אחרי שמערכת יחסים מאד משמעותית צברה תאוצה בחיי וזה ללא ספק שינה את ההתייחסות שלי".

-כלומר, הפכת קליל ואופטימי?
"לא בהכרח, פשוט מנעד הרגשות שלי גדל. יש שירים עצובים, אבל גם שמחים וכועסים. פתאום יש האופציה לבחור".

ממיה עבד על האלבום במהלך שנתיים של יצירה, שנה של חזרות וחודשיים של הקלטות, כאשר על התהליך מנצח המפיק המוזיקלי אלדד ציטרין. "עשיתי לו חיים קשים, וגם אלדד לא התפשר איתי", טוען ממיה, "אני מודה שלא רציתי לחזור על טעויות העבר, ואלדד היה צריך להיות עבורי חצי פסיכולוג בשלב מסוים כי לקח לי זמן לבנות מחדש את הביטחון העצמי שלי כיוצר וכמבצע".

-איך אתה מרגיש כיום עם ההשוואות לסגנון של שלמה ארצי, שליוו אותך בתחילת דרכך?
"אני מבין אותן. בתקופה בה כתבתי את שירי האלבום הראשון, זו הייתה המוזיקה ששמעתי. שלמה ארצי, שלום חנוך ואריק איינשטיין. אתה מושפע ממה שאתה שומע, וגם לא הייתי מנוסה מספיק להפריד בין טעם אישי ויצירה אישית. כיום, למשל, אני שומע הרבה בוב דילן אבל זה פחות ניכר בכתיבה. גם היכולות שלי כנגן השתפרו מאד, כי אחרי שההרכב שליווה אותי בהופעות התפזר המשכתי להופיע לבד עם הגיטרה. אני חושב שמי שיגיע להופעות החדשות יגלה על הבמה תומר שונה מאד ממה שזוכרים".

אין תמונה
"אני מבין את ההשוואות לשלמה ארצי"

-בחרת לא להוציא את האלבום החדש לחנויות, לפחות לא בשלב הראשון.
"האלבום ייצא לחנויות בעתיד, אבל החלטנו לשווק אותו בדרך מיוחדת לפני שהוא מופץ בשיטה המסורתית. לכן, בשלב ראשון ימכרו אותו רק בהופעות שלי. רק מאוחר יותר נחליט, לפי התגובות לשירים ברדיו, איך להמשיך".

-היה שלב בו חשבת להפסיק לעשות מוזיקה?
"אמרתי את זה לעצמי, בלב, אבל אלו היו רק רגעים של חולשה. ידעתי שזה לא באמת יקרה".

תומר ממיה יקיים הופעה ראשונה עם שירי "זיכרון דברים" במועדון בארבי בתל אביב, ב 30/12 ב 22:00.