"הרעילו את אבא שלנו למוות, רצחו אותו ושדדו ממנו את המשכורת והמשטרה סגרה את התיק", כך טוען השבוע אמנון ארגוב, אחיו של זהר ז"ל, שרק לאחרונה הצליח להציל את חיי אחיינו, גילי ארגוב, בגמילה נוספת מסמים.

43 שנים לאחר מותו של עובדיה עורקבי, החליט הבן אמנון לפתוח את הפצעים שמשפחת ארגוב, לטענתו, הסתירה: "זהר ידע על הרצח של אבא, אבל בהוראה של אמא שפחדה עלינו מהעבריינים, גזרנו על עצמנו שתיקה עד היום", הוא מסביר, "אבא היה אדם טוב שלא הזיק לאף אחד, הוא היה אזרח עובד צה"ל ונפצע ברגלו. היה לו קשה עם הצליעה וזה הביא אותו להתמכר לאלכוהול". עורקבי נפטר בשנת 1974, שבוע אחרי שגילי נולד וכשזהר עוד היה עובד בניין ואמנון היה בן 14.

כילד איך אתה זוכר את התקופה הזאת?

"הייתה תקופה מדהימה, למרות המריבות שהיו לאבא עם אמא כשהוא היה שותה, זה היה עובר והיינו מאוד חשובים בעיניו. לא הייתה לנו בעיה של כסף, אבל הוא היה שותה לפעמים עד כדי כך שהשכנים היו מחזירים אותו הביתה שיכור. כמעט כל יום אחרי העבודה הוא היה עוצר בקיוסק השכונתי ושותה שם. בערב אחד, זה היה יום חמישי בערב, הביאו את אבא מהקיוסק בטנדר כשהוא שוכב מאחור. היינו רגילים שהיו מביאים את אבא מסטול מהערק, אבל זה היה שונה, הוא היה מעורפל ועייף מכדי לדבר איתנו. הכנסנו אותו למיטה והמשכנו בחיינו. אני לא אשכח את הבוקר שאחרי, ביום בו הייתה אמורה להיות הברית של גילי. התעוררתי לצרחות של אמא והאחיות שלי. באתי לחדר השינה ואמרו לי אל תכנס, וכמובן שנכנסתי וראיתי את אבא שוכב עם קצף לבן שיצא לו מהפה. תבין אבא היה עמוד התווך בבית".

הזמנתם רופא? משטרה?

"כולם הגיעו והרופא שהגיע בדק אותו והחליט לשלוח אותו לאבו כביר לניתוח. התוצאות הראו שאבא נרצח מאלכוהול שהיה מהול באקונומיקה. אמא בקשה מאתנו להתנהג באיפוק ולא לבכות, ועשינו את הברית כרגיל. הגופה נלקחה לאבו כביר בבוקר ובצהריים כבר החלו להגיע אורחים לברית ומנחמים. היינו מבולבלים, זהר ניסה לשדר שגרה עם הבן, אבל זה לא היה אמיתי. ידענו שיש משהו".

מבחינתכם חשבתם שאבא מת מאלכוהול?

"בהתחלה כן, אבל בשבת בבוקר אמא אמרה לנו שיום חמישי היה יום המשכורת של אבא ושהיא הייתה איתו בחדר השינה ולא היה לו כסף וזה היה מוזר לה, ונראה לה שגנבו לו. לא חיכינו לתוצאות הנתיחה והתחלנו להתחקות אחרי היום בו אבא נרצח, שאלנו אנשים וגילינו שאבא הגיע לאותו קיוסק סיפר להם שקיבל משכורת ושיש לו את המזומנים בכיס וישבו שם הפושטקים של השכונה"

מי הם היו?

"ישבו שם כמה חבר'ה, הם ניסו לדובב אותו כדי לקחת לו כסף וכשהם לא הצליחו, הם הכניסו לו אקונומיקה לערק וזה טשטש אותו. ואז הם לקחו אותו לטנדר, לקחו לו את הכסף וביקשו מהנהג לקחת אותו הביתה".

אבל איך הגעתם למסקנה הזאת?

"האחים שלי שאלו שאלות, ואתה יודע זה שכונה וכולם מדברים על כולם, וסיפרו שהחבר'ה ניסו למסטל את אבא ולדובב אותו לקחת את הכסף וכשהם לא הצליחו הם הכניסו את הרעל".

מי בדיוק עשה את זה?

"האמת שעדיין אף אחד לא יודע. כשהמשטרה הגיעה אלינו הביתה לספר שהנתיחה קבעה שאבא נרצח, הם התחילו לשאול שאלות ואמא בקשה מכל האחים לא לעשות כלום ולא לדבר עם אף אחד. היא מאוד פחדה מהעבריינים באותה התקופה שלא הייתה עליהם שליטה".

אמנון אתה יודע שאתה מספר פה דברים קשים, למה עכשיו?

"כי שאלת, אז עניתי"

אמנון ארגוב נקי מסמים כבר שלושה עשורים נשוי ואב לשלושה ילדים, בשנים האחרונות הוא משמש כמדריך לנגמלים ובערבים הוא מספר על הזיכרונות מבית משפחת עורקבי במועדונים. לאחרונה התחיל לעבוד על ערב בו יועלו זיכרונות מאחיו. "השנה אני מאמין שאקבל חיבוק משרת התרבות בערב מכובד שאני מפיק לזהר. אנחנו בשיתוף המעריצים נציין 30 שנה של תרבות דרך האיש שהוא אחי ושאני גאה בו".