רק אתמול התחלנו לחפש את השיר של מלחמת עזה, וכבר היום להקת שבק ס' מרימה את הכפפה ומוציאה לרדיו את השיר "מלחמה בשידור ישיר", מתוך אלבומם האחרון "Boom קרנבל", שיצא לפני כמה חודשים. מדובר בשיר ראפ-רוק מתריס ועוקצני, שמסתכל למציאות העכשווית בעיניים ויוצא נגד ההפיכה של מלחמה, דם, קורבנות וסבל לחומרים שמהם עושים רייטינג ולבידור טלוויזיוני שלצדו משדרים פרסומות. הנה כמה דוגמאות מתוך הטקסט הנוקב: "...זה הבידור מספר אחד היום בכל העיר. יש לי בירות קרות להתרעות חמות, הבאתי קילו גרעינים, רעננתי מסכות. עכשיו מת לראות מה לובשות המגישות. תנו לי זום אין על התמונות הקשות. לא חסרות גופות בצילומי תקריב, כשלא מרגישים כלום - כלום לא מכאיב. עוד הפיכה צבאית או איזה לינץ' אלים, שיעבירו ת'שיעמום של החיים.

"הנה זה מתחיל, עולות הכותרות, שיט, הם כבר יוצאים לפרסומות... השלט לחוץ, מעביר ערוץ-ערוץ, עוד פעולת חיסול, עוד ניסיון חילוץ, מה קורה בחוץ?... משדרים מלחמה, הנוף נראה מוכר, תימן? אירן. אולי בכלל זה כאן? לפי הלוויין לא מזהים ת'מדינה, כי זו אותה המלחמה בתחנה שונה. כותרות אדומות מבשרות על מתים, כנראה שהשלום מוכר ואין קונים. אז נילחם על הקרקע בשם האלוהים, ונעשה מזה סיפור שיגלגל כספים. כי אש ודם מביא רייטינג מצויין, אש ודם- בידור לכל העולם, אש ודם שווה כסף מזומן..."

אין תמונה
"אנחנו סך הכל אמנים שמביעים רגשות בשיר". שבק ס'

פילוני, גיטריסט הלהקה והמפיק המוזיקלי של האלבום, מתגורר במושב כפר הנגיד הסמוך ליבנה, ומוצא עצמו רץ עם הילדים הקטנים לממ"ד בזמן האזעקות, שנשמעות באיזור בשבוע האחרון. "אני ממש קרוב לאירועים", הוא אומר. "אנחנו כאילו הכי רחוקים, אבל בעצם קרובים. ההחלטה להוציא את השיר עכשיו היא של כל חברי הלהקה יחד. הוא קיים באלבום שיצא לפני חודשיים ולצערי הוא נכון לכל זמן בארץ. החלטנו פשוט לתת עליו דגש, שאנשים יקראו אותו כאמירה, כפוינט אוף וויו שלנו".

-אתם יוצאים נגד התקשורת?
"לא, האמירה היא לא נגד התקשורת. אין פה האשמה, יש תמונת מצב, שאנשים לא רוצים ללכת לעבוד כי יש מלחמה בשידור ישיר ולא רוצים עשות דברים כמו ללכת לקולנוע, כי רוצים לראות מה קורה. אנחנו לא מבקרים את התקשורת, אלא סך הכל אמנים שכותבים שירים. יש הרבה פעמים שאנחנו פותחים טלוויזיה בלהט לראות מה קרה. זה התחיל בפלישה האמריקאית לעיראק. זה שיר ואמן אמור להביע רגשותיו בשירים, זה מה שאנחנו עושים".

"המטרה היא גם לתת עוד פוקוס על אלבום חדש ומצד שני אנחנו עובדים כבר חודש על קליפ אנימציה לשיר הזה, שיהיה מוכן בעוד חודש. אין כאן קמפיין נסתר. אמנים מביעים מחשבות ודעות דרך מוזיקה וברגע שיש לך משהו שיכול להתאים כרגע אתה משתמש בו. גם שיר הנושא של האלבום, 'Boom קרנבל', דיבר על קסאמים וזילזלים וטילים, או השיר 'אין ייאוש בעולם', שמדבר על זה שלא נכבית האש לא משנה כמה יירו עלינו".

-אולי לאנשים יהיה קצת קשה עם "מלחמה בשידור ישיר" כמו שהיה להם קשה לקבל את "Boom קרנבל"?
"
אני לא מדבר עליו ברמת להיט או לא להיט, אלה לא שירים 'רדיו פרנדלי' במהות שלהם. זה אמירה של להקה שהתכנסה יחד לעשות מוזיקה אחרי הרבה שנים. מספיק שיקשיבו לזה פעם או פעמיים. אני לא חושב שמדובר בשיר שיהיה איתנו עכשיו חצי שנה. הוא בא לתת תמונה על הלהקה, מי האנשים ומה הם חושבים. אנחנו גם מוציאים אותו כ'סינגל ירוק', כלומר הוא לא מודפס ונשלח לתחנות הרדיו, אלא אנשי הרדיו והתקשורת יכולים להוריד אותו מאתר מיוחד באינטרנט ולהשמיע".

-צפויות לכם עוד הופעות?
"בדיוק עובדים על זה. יש סרט דוקומנטרי על שבק ס', שצולם על ידי הבמאי ירון בן נון במשך שמונה וחצי שנים, שאמור לצאת וכרגע אנחנו עוד לא יודעים היכן ישודר. שאני מאמין שכולנו נתכנס לתמוך בסרט ומקווה שנוכל להופיע כמה שיותר. אנחנו משתדלים להיות פעילים ולעשות יחד מה שאנחנו יודעים הכי טוב, שזה מוזיקה".