מורן מזור פרומו (צילום: אלוני מור)
האירוויזיון קורא לה. מורן מזור | צילום: אלוני מור

אתמול (רביעי, 16.1) הגיע המועד האחרון שקבעה רשות השידור להגשת שירים המועמדים ל"קדם אירוויזיון". עשרות אמנים הגישו שירים, במטרה להתחרות ב"קדם אירוויזיון 2013" ולזכות בכרטיס הנכסף לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון שתתקיים במאי השנה במאלמו, שבדיה.

השמות הבולטים ביותר מבין האמנים שהגישו שירים, נכון לעכשיו, הם שמה של מורן מזור, זוכת העונה הראשונה של "אייל גולן קורא לך" ושמה של קטלין רייטר, זוכת העונה הראשונה של "דה ווייס". בין השתיים צפוי מאבק יוקרתי ביותר, כשתי מנצחות של שתי תוכניות גילוי כשרונות מוזיקליים מתחרות. רייטר התלבטה ארוכות ולבסוף החליטה ללכת לתחרות שירה נוספת, הפעם כדי לקבל סיכוי ולזכות בהכרה כלל-אירופית.

אין תמונה
רוצה חשיפה בינלאומית. קטלין רייטר

המתחרה הגדולה ביותר של מזור ורייטר צפויה להיות הזמרת ג'ולייטה, שיש לה נתונים גבוהים של מראה חיצוני, שפת-אם זרה ואהבת קהל לא מבוטלת.

ולדי בלייברג, פיינליסט "כוכב נולד", שהגיע בשנה שעברה למקום השני בבחירת הועדה של רשות השידור (אחרי איזבו ולפני מאיה בוסקילה), הגיש גם הוא שיר ל"קדם אירוויזיון". בלייברג, שיש לו ניסיון בימתי באירופה, רואה בעצמו מועמד טבעי לייצג את ישראל בתחרות השירה הבינלאומית. בוגרת "כוכב נולד" נוספת שהגישה שיר היא קלרה סבג.

שניים שהגישו לועדה דואט הם הזמרים אבי טולדנו ואריק סיני. טולדנו, כידוע, כבר ייצג את ישראל באירוויזיון לפני יותר מ-30 שנה עם השיר "הורה", שהגיע למקום השני. סיני חזר לכותרות לפני כשנה וחצי כמשתתף בתוכנית "היכל התהילה" בערוץ 24.

ג'ולייטה (צילום: דור מלכה)
מבשלת הפתעה? ג'ולייטה | צילום: דור מלכה

המנצח של "היכל התהילה" היה, כזכור, הזמר בני אלבז, שהגיש לקדם אירוויזיון דואט עם בנו, הזמר גד אלבז, האב והבן כנראה מאמינים שהגימיק הזה יתפוס חזק. כמו כן הם מאמינים שיוכלו להסתדר עם נושא שמירת השבת, שעלול להווה מכשול עבור הנציג הישראלי לאירוויזיון, זאת במידה ויעפילו לזמר האירוויזיון שנערך במוצאי שבת.

מי שעשויים להפתיע בגדול הם שלישיית ההיפ הופ "האולטראס", שמוכרים בעיקר לקהל צעיר ויש להם "צבא" של עשרות אלפי מעריצים בפייסבוק. אם הם יצליחו לגייס אותם להצבעה - השמיים הם הגבול מבחינתם.

שמות מעניינים נוספים הם של זמרי ויוצרי הפופ ג'וש ועפר בשן, הראשון הוציא השנה אלבום בכורה והשני בדרך לאלבומו השלישי.

ולדי בלייברג פרומו חיוך (צילום: אדוארד שטרן)
מועמד טבעי. ולדי בלייברג | צילום: אדוארד שטרן

בני משפחת אלאייב, שמתבססים על מוזיקה בוכארית אתנית, הם סוג של מועמדים טבעיים, במיוחד אחרי הצלחת גימיק הזקנות הרוסיות באירוויזיון הקודם. גם הזמרות מרינה פיינגולד ויוליה פלדשרוביץ הגישו שירים לועדה.

חן אהרוני החליט לוותר השנה ולא להגיש שיר ל"קדם". אהרוני, שהתחרה לפני שנתיים בקדם-אירוויזיון והפסיד לדנה אינטרנשיונל, מתגאה בכל פעם מחדש שהוא הוא אמן הפופ המובהק ביותר בארץ, אבל כנראה שהשנה המסגרת של ה"קדם אירוויזיון" מתאימה לו פחות. וכפי שכבר פרסמנו - מאיה בוסקילה וצביקה פיק החליטו השנה שלא להגיש שירים ל"קדם אירוויזיון". כנראה שגם רוני דלומי לא תשתתף בו השנה.

מתכונת הקדם אירוויזיון השנה תהיה שונה, ארוכה ומורכבת מאוד לעומת שנים עברו. קדם אירוויזיון 2013 יתחיל בשלושה משדרי "טרום גמר" שישודרו בערוץ הראשון בתאריכים 26-28 בפברואר 2013, במסגרתם יתחרו עשרה אמנים מבצעים בביצוע שיר אחד. שלושת הזוכים הראשונים מכל משדר יעלו לשלב הגמר (סך הכל תשעה מתמודדים). בנוסף, תשודר תכנית "גלגל הצלה" מיוחדת בה יתמודדו האמנים שזכו במקום הרביעי בתכניות המקדימות, מביניהם ייבחר אמן אחד כמשתתף עשירי למשדר הגמר, שיתקיים ב-7 במרץ.

>> שלושה יוצאי "כוכב נולד" יככבו ב"פסטיבל הזמר והפזמון"