ברי סחרוף רע מוכיח הופעה 10 (צילום: עידו קליר)
הכרה בגאונות. רע מוכיח | צילום: עידו קליר

המוזיקאי רע מוכיח הוא המוזיקאי היוצר שמוכרז כעת כזוכה בפרס לנדאו (פרס מפעל הפיס) לשנת 2010. חבר השופטים בחר בו על הישיגו כמפיק מוזיקלי. הוא יזכה ב-50 אלף שקלים, שיוענקו לו בטקס חגיגי, אשר יערך ב- 29 בנובמבר במרכז "נא לגעת" ביפו, לצד תשעה זוכים נוספים בפרס. עשרת היוצרים (מתוך 303 שהגישו מועמדות) נבחרו באמצעות ועדות שיפוט מקצועיות שמונו לכל קטגוריה. הוועדות מורכבות מנציגי אקדמיה, זוכי פרס לנדאו בשנים קודמות, מבקרי אמנות, אמנים ויוצרים מובילים.

רע מוכיח עבד בין היתר כמפיק, נגן ומוזיקאי עם ברי סחרוף באלבום המופת "סימנים של חולשה", באלבום "11 א'" ובפרויקט "אדומי השפתות". כמו כן היה חבר מוכיח בלהקת "זקני צפת" עם מאור כהן ואורן לוטנברג, עם מאור כהן ב"צמד רירות" ובשנים האחרונות הוא מוביל הרכב משלו בשם "אורקסטרע".

"השנה, בניגוד למקובל, בחרנו להרחיב את הגדרת המושג 'יוצר' כך שתחול לא רק על כותבי השיר אלא גם על האמן שמעניק לשיר את אופיו, את צבעיו, את הצליל שלו - המפיק המוסיקלי", כותבים השופטים בנימוקים לפרס. "לדעתנו, למפיק המוסיקלי יש השפעה מכרעת על דמותה של יצירת הפופ והרוק, ובמקרים מסוימים השפעה זו משתווה להשפעתם של הכותב והמבצע. לתחושתנו, עבודתם היצירתית של המפיקים המוסיקליים אינה זוכה להכרה הראויה בישראל, ותקוותנו היא שהענקת הפרס למפיק מוסיקלי תעמיק, ולו במידה מזערית,  את ההכרה בפונקציה החשובה הזאת".

"מפיק בעל חזון שתרם תרומה מכרעת לכמה מאלבומי המופת של הרוק הישראלי"

"רע מוכיח, המוסיקאי שלו בחרנו להעניק את הפרס, הוא אולי המבריק והיצירתי מבין המפיקים המובחרים הללו. בעשרים השנים שבהן הוא פעיל בזירת המוסיקה הישראלית - כמתופף נפלא, כמפיק בעל חזון ומדי פעם גם כשותף לכתיבת שירים - הוא תרם תרומה מכרעת לכמה מאלבומי המופת של הרוק הישראלי. תנופת הדמיון שלו, רגישותו המופלגת למקצבים ולגווני צליל, החיבור הנפלא שהוא עושה בין נגינה חיה לבין מוסיקה אלקטרונית - אלה רק כמה מהאיכויות הנדירות של מוכיח, שהרחיבו את אופקיהם של מוסיקאים וחובבי מוסיקה בישראל ושבזכותן מצאנו אותו ראוי לקבלת פרס לנדאו ליוצר בתחום המוסיקה הישראלית".

הזוכים הנוספים השנה בתחומי המוזיקה הם: הסקסופוניסט יובל כהן זכה בתחום הג'אז. בתחום המוזיקה הקלאסית זכו "אנסמבל מיתר" והמלחין איתן שטיינברג (בנפרד). בשנה שעברה זכה בפרס בתחום המוזיקה הישראלית הזמר והיוצר קובי אפללו.

>> אסף אבידן והמוג'וז ישיקו אלבום חדש בחסות בירה מכבי