אין תמונה
יעקב הולנדר ז"ל

המלחין יעקב הולנדר ז"ל הלך לעולמו בגיל 85. הולנדר אחראי כמלחין לכמה מהשירים היפים בתולדות הזמר העברי, ביניהם "אהבתיה" ("פתאום עכשיו פתאום היום") ששר שלמה ארצי וזכה בפסטיבל הזמר והפזמון, "אהבה פשוטה" ששרו "הפרברים", "תנו לנו יד ונלך" של אירית דותן, "כל העיר מרכלת עלינו" של יהורם גאון, "ילדתי אמרי" (השיר הראשון שהלחין וזכה בפסטיבל הזמר), "מי יודע כמה" (שזכה אף הוא בפסטיבל), "על גל האבן הלבנה", "שיר לערב חג", "ליל ניצחון" ועוד רבים.

כמו כן ייסד יעקב הולנדר ז"ל וניצח משך שנים על הרכבים קוליים, כמו "זמרי האביב", "אדם לאדם" (היה לו גם שיר בשם הזה), "הרעננים",  "שירן" ו"זמר לך". ההרכבים הופיעו בשידורי הרדיו ועל הבמות.

שלמה ארצי בהופעה באשדוד (צילום: גילי אספיר קינג הפקות)
"הוא היה מלחין גדול! מצער אותי לשמוע על מותו". שלמה ארצי | צילום: גילי אספיר קינג הפקות

שלמה ארצי מסר ל-mako בתגובה על מות יעקב הולנדר ז"ל: "מאוד ציער אותי לשמוע על מותו. הוא היה מלחין גדול! הוא היה האיש שהלחין לי את השיר 'אהבתיה' למילותיה של תירצה אתר, אותו ביצעתי בפסטיבל הזמר. אני מוקיר לו על כך תודה".

ניצול שואה שעבר את אושוויץ ו-12 מחנות

יעקב הולנדר ז"ל נולד בקרקוב שבפולין בשנת 1929 למשפחה בעלת רקע מוזיקלי. הוא היה ניצול שואה, שבמהלך מלחמת העולם השנייה נאבק על חייו והישרדותו ועבר ב-12 מחנות השמדה וריכוז, ביניהם אושוויץ, מאוטהאוזן וגטו קרקוב. את סיפורו בשואה סיפר בסרט מיוחד של מוזיאון "יד ושם". הולנדר הדליק משואה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה בשנת 2007, במהלך העצרת הממלכתית שנערכה ב"יד ושם".

לאחר המלחמה נמנה הולנדר עם "ילדי סלבינו" ששהו בבית ילדים באיטליה, שם הצטרף למקהלת נערים ואף ניצח עליה. הולנדר העפיל לארץ ישראל בספינת מעפילים, אך האניה נתפסה על ידי הבריטים והוא נכלא עם חבריו במחנה המעצר בקפריסין. כששוחרר מהמעצר נקלט כעולה חדש בקיבוץ משמר השרון יחד עם חבריו למקהלה. מהקיבוץ נשלח ללמוד מוסיקה והתלמד ביסודות הניצוח וההלחנה.

השיר הראשון שהלחין, "ילדתי אמרי", שאת מילותיו חיבר משה דור, זכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר והפזמון בשנת 1964, בביצוע בני אמדורסקי ונחמה הנדל. שני שירים נוספים שלו, אשר זכו במקום הראשון בפסטיבל בשנים הבאות, היו "פתאום עכשיו פתאום היום" ("אהבתיה"), מאת תרצה אתר, בביצועו של שלמה ארצי, ו"מי יודע כמה" ששר מייק בורשטיין, למילותיה של רימונה די-נור.

בשנת 1973 ביצעה בפסטיבל הזמרת עירית דותן את הלחן של הולנדר ל "תנו לנו יד ונלך", שכתב צבי זליקוביץ' על אתרים אהובים ואבודים בתל אביב. לאותו הפסטיבל הלחין הולנדר גם את "שיר לערב חג" בביצוע מירי אלוני. לחן אחר מפורסם של הולנדר הוא "אני אוהבת באך", שבסיסו מזכיר תבנית לחנית של המלחין הקלאסי באך. שמוליק רוזן שחיבר את המילים התאים אותן למנגינה.

במאי 2011 הוענק ליעקב הולנדר אות הוקרה על תרומה מיוחדת לזמר העברי ב"פסטיבל ימי הזמר" שנערך באוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף עם גלי צה"ל.

אגודת היוצרים אקו"ם פרסמה הודעת תנחומים על מותו של יעקב הולנדר ז"ל: "אקו"ם מרכינה את ראשה בצער, על פטירתו של היוצר, המוסיקאי והמלחין יעקב הולנדר. הוא נולד בפולין בשנת 1929 והיה ניצול שואה, עלה לישראל בסוף שנות הארבעים ונקלט בקיבוץ משמר השרון.

"לאורך השנים הירבה לשתף פעולה עם יוצרים רבים ביניהם: תרצה אתר, משה דור ועוד. לחניו היפים זכו שלוש פעמים במקום הראשון בפסטיבל הזמר השונים, בשירים : "ילדתי אמרי", "מי יודע כמה" ו"אהבתיה" (פתאום עכשיו פתאום היום). יהי זכרו ברוך".