מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
שמעון פרס, נשיא המדינה לשעבר, פותח את הערב בדברים לזכר אריק איינשטיין ז"ל | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר. שלום חנוך | צילום: ענבל צח
אריק איינשטיין ז"ל סירב בחייו לכמה וכמה הצעות מפתות להופיע בפארק הירקון בתל אביב. הערב איינשטיין, אחרי מותו, הגיע לפארק ובגדול, באופן ראוי ומכובד. איינשטיין, שברח מכל תואר, וסלד מגינוני כבוד, הוכתר הערב על הבמה ל"נשיא אמני ישראל", בצירוף ברכה מהנשיא היוצא שמעון פרס. אין ישראלי מתאים ומכובד יותר שהיו יכולים מפיקי המופע להביא הערב לפארק, לשאת דברים בשם העם לזכרו של גדול הזמרים שצמחו כאן. נכון, זה היה פומפוזי, נכון, איינשטיין עצמו לא היה מעז לדרוך באיזור (הוא נעדר בחייו ממופע פארק שציין את יום הולדתו השבעים), נכון, הוא אפילו לא היה מצטלם לוידיאו שיוקרן על המסך.

אלא שגם אם לא היה רוצה בכך, אריק איינשטיין ז"ל כמו קם לתחייה במופע ההוקרה החגיגי "זו אותה האהבה", שנערך לכבודו. איינשטיין כמו קם לתחייה מתוך עשרות השירים, קטעי הוידיאו והאודיו, פריטות המיתרים, התמונות והציטוטים, מילות הכבוד והאהבה. מכל עבר נשקפו פניו, נשמע קולו, נשמעו צליליו. לכל ישראלי יש את האריק איינשטיין שלו, וכל אחד מארבעים אלף האנשים שאהבו אותו והגיעו הערב לפארק, יכול היה למצוא במופע הגדול שנערך לזכרו את האריק שלו, בין הבלדות המרגשות, הרוקנ'רול הסוחף, קטעי ההומור, ההקלטות הישנות וסרטוני הארכיון בשחור-לבן וצבע, ששלחו אלינו שוב ושוב גלויות מהזיכרון הקולקטיבי והאישי.

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
יושב על הגדר. יצחק קלפטר | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
שיר אהבה סטנדרטי. יוני רכטר | צילום: ענבל צח

אריק של הלהקות המיתולוגיות בראשית הקריירה, גשר הירקון והחלונות הגבוהים, אריק של מהפכת הרוק, אריק של ארץ ישראל הישנה והטובה, אריק של שירי השלום, אריק של גובה העיניים, אריק של המערכונים והצחוקים, הסרטים והתקליטים, אריק שגילם בדמותו, אישיותו והוויתו, את האייקון היפה ביותר של הישראליות. הערב, למשך שלוש שעות, כולנו היינו אריק איינשטיין, ואריק איינשטיין היה, שוב, אנחנו, כמו שתמיד חלמנו להיות.

שירה בציבור כאלמנט מרכזי

על במה אחת, בערב מיוחד, היסטורי וכנראה חד פעמי, הופיעו אמנים ששיתפו פעולה עם אריק איינשטיין במהלך הקריירה העשירה והענפה שלו. שלום חנוך, שעלה עם ההרכב שלו ואמר לקהל "לכם הוא חסר, גם לי הוא חסר, אבל הוא פה איתנו". מיקי גבריאלוב היה משוכנע ש"אריק שומע אתכם עכשיו למעלה ונהנה". הקהל היה חלק בלתי נפרד ומרכזי במופע הזה, שבו הצירוף "שירה בציבור" לא נשמע גס, אלא לעיתים אלמנט מרכזי. למרות שעל הבמה הופיעו להקה גדולה ותזמורת דומיננטית, היתה זו ערימת החבר'ה העצומה על הדשא שהכתיבה את הטון.

חנוך, גבריאלוב, יוני רכטר, יצחק קלפטר ושם טוב לוי - ביצעו קלאסיקות גדולות מהמיטב שיצר עם איינשטיין. גבריאלוב הביא את הקהל למעין שיא עם "עוף גוזל", רכטר ניגן ושר יפה את "שיר אהבה סטנדרטי", קלפטר זכה לאהבה, כבוד והערכה כשהגיטרה שלו יבבה ב"יושב על הגדר", שם טוב לוי נתן לנשמה קצת מנוחה ב"פסק זמן" והוביל חבורת אמנים ל"שיר אחרי מלחמה" החגיגי, וחנוך הזכיר לכולם למה הוא מכונה מלך הרוק הישראלי בשירים מימי "שבלול". יהודית רביץ שרה עם רכטר את "צער לך", קורין אלאל שרה ב"שיר של אחרי המלחמה" ושתיהן יחד הצטרפו לרכטר ב"עטור מצחך זהב שחור", יחד עם דמותו השרה של איינשטיין, בקטע המרגש ביותר של המופע.

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
שיר אחרי מלחמה. שם טוב לוי | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
עוף גוזל. מיקי גבריאלוב | צילום: ענבל צח

מיכה שטרית, שגם הוא עבד עם איינשטיין, שר את "סע לאט" ויחד עם ארקדי דוכין את "יש בי אהבה". ברי סחרוף התכבד ב"היא תבוא" והצטרף לקלפטר ב"יושב על הגדר" ולסופר-גרופ של "טירוף במה". מוני מושונוב וגיא בוקאטי ביצעו את "היה היה" בנוכחות צבי שיסל. מושונוב הוא לא זמר, אבל השירה שלו היתה הכי אותנטית, מהמקום הכי עמוק וכואב, וכך היא גם נשמעה. כאב חזק הביעו גם השירה וסולו הגיטרה של גיא בוקאטי. הצליל התפרץ ממנה כמו סכין שחותך בבשר. שני האמנים האלה, שהיו הקרובים ביותר לאיינשטיין בשנותיו האחרונות, הביעו את האבל האישי שלהם דרך שיר נושן על מלך אחד שהיה היה ויהיה לעד, באחד מרגעי השיא של המופע. פיטר רוט הופיע עם חבריו ל"מוניקה סקס" ב"קפה טורקי".. ג'וזי כץ עלתה לבמה לקבל פרחים אך לא הופיעה.

מרבית האמנים עמדו במשימה, למרות ההתרגשות

לצידם הופיעו חברי להקת משינה, נינט טייב, ריטה, שלומי שבת (מרגש ב"הכניסיני תחת כנפך"), מוש בן ארי, אברהם טל, דוד ד'אור, דודו טסה, דני סנדרסון, דני רובס, מאור כהן, חברי להקת "מוניקה סקס", קובי אפללו וקרולינה, בביצועים למיטב הרפרטואר האיינשטני לאורך השנים, למעלה מ-30 מלהיטיו הגדולים והמנוניו האהובים, בפיה של מעין "נבחרת חלומות" של המוזיקה הישראלית. מגיעות מחמאות לניהול האמנותי של קובי בן עטר, שידע לבחור שירים מתאימים, להתאים אותם לאמנים הנכונים, ולפתור הרבה מאבקי אגו מאחורי הקלעים. הביצועים היו טובים ברובם, לשירים מהכי יפים של איינשטיין. כמעט כל האמנים, שחלקם התרגשו מאוד מגודל המעמד, עמדו במשימה בהצלחה.

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
היה היה. צבי שיסל ומוני מושונוב | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
היה היה. גיא בוקאטי | צילום: ענבל צח

רגע השיא נרשם בביצוע של יוני רכטר, יהודית רביץ וקורין אלאל לשיר הנצחי "עטור מצחך זה שחור", כאשר הם מצטרפים ומלווים את איינשטיין ז"ל שהופיע על המסכים בקולו ובפניו, ומשלימים את הרביעייה המקורית שביצעה את הקלאסיקה. ביצוע חזק נוסף היה "מה איתי" של ריטה ומוש בן ארי, שהגיע עם עיבוד גרובי אחרי כמה שירים שקטים, הצליח לסחוף את הקהל למחיאות כפיים קצביות ונתן למופע 'בוסט' של אנרגיה לה היה זקוק. בשלב מאוחר יותר עלתה לבמה נינט טייב, שרבים חיכו להופעתה, וריגשה בביצוע מיוחד ל"אמא אדמה".

טירוף במה: משינה פוגשת את כוורת וסחרוף

פסגת הרוקנ'רול של הערב הפגישה על הבמה את חברי להקת "משינה", עם ברי סחרוף, ושני הגיטריסטים המובילים של "כוורת" - דני סנדרסון ויצחק קלפטר, לביצוע של "טירוף במה", שיר הרוק הסוחף שיצר קלפטר. עם ארבע גיטרות חשמליות - קלפטר, סנדרסון, סחרוף ושלומי ברכה, נרשם על הבמה טירוף אמיתי, שהורגש היטב בקהל.

בצד הקומי והקליל של המופע הופיעו על הבמה שתי חבורות - אבי גרייניק, עידן אלתרמן ורועי בר-נתן יחד עם דני רובס, במחרוזת שירי הילדים של איינשטיין, שכללה את "מה עושות האיילות בלילות", "שבת בבוקר", "אדון שוקו" ו"גברת עם סלים" שהסתיים בהשתוללות ילדותית מקסימה. חבורת "בובה של לילה" - אלי יצפאן, אסי ישראלוף, שלום מיכאלשווילי, מיקו ג'מאל ואלי בן דוד, החלו את הקטע שלהם במיני-מערכון עם דמויות מהתוכנית, שדיברו על אהדת הספורט של איינשטיין, ואז עברו קדימה שורת ירים קלילים, כמו "ים אדוני", "שיר מס' 8", שלוש ארבע עבודה" ועוד..

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
אבשלום. שלום חנוך ודפנה ארמוני | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
"עטור מצחך זהב שחור". קורין אלאל ויהודית רביץ | צילום: ענבל צח

העיבודים, בהנהגתו של גיא מזיג, ואחיו אייל מזיג, שניצח על התזמורת שמאחורי הלהקה, היו עשירים וכללו מספר הברקות. עשרות נגנים התחלפו על הבמה במהלך הערב, נגני הרכב הרוק, מתופפים וגיטריסטים, וכן נגני התזמורת וסקציית זמרות הליווי והרית'ם סקשן. הפוטנציאל לתקלות היה גדול, אבל ההחלפות עברו היטב והגיוון במספר ואופי המשתתפים הוסיף לעושר המוזיקלי של המופע.

מורדי פרבר וחיים קריו עלו מהאוב

נחמד מאוד היה לפגוש על הבמה דמויות שניגנו עם אריק איינשטיין בעבר, כמו הגיטריסטים מורדי פרבר וחיים קריו, שנשמעו מצויין, וכמובן את חיים רומנו ושמוליק בודגוב. גם דוד קריבושה הותיק, שתפס בשלב מסוים פיקוד על התזמורת, תרם את חלקו. כמו כן, אמנים שבדרך כלל לא מלווים אחד את השני, אחזו הערב בכלים. כך, למשל, אברהם טל תופף מאחורי קרולינה, וארקדי דוכין ניגן בס לפני יצחק קלפטר.

ההפקה היתה מושקעת, וכללה שילוב בין המתרחש על הבמה לבין קטעי וידיאו ואודיו של אריק איינשטיין ואמנים שעבדו איתו, מ"שלישיית גשר הירקון", דרך "החלונות הגבוהים" ועד לשיסל הנצחי, ששטפו את המסכים. אלה היו קטעים קצרים, דחוסים, ערוכים לפי סאונד בייטס, שהציפו את איינשטיין ופועלו בחדות לתוך החווייה הכללית. יהיו כאלה שיאמרו שעבודת הוידיאו ארט, שהדביקה את ראשו של איינשטיין לכל מיני קטעי אנימציה, וציורי אנימציה שלו שעיתרו חלק מהשירים על המסך הענק ברקע, פגעו בכבודו, אבל במסגרת המכלול השלם של חוויית צפייה המוגשת לקהל, האלמנטים האלה שדרגו את החומרים הישנים לפורמטים עכשוויים.

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
ריטה מעניקה זר פרחים לג'וזי כץ | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
"מה איתי". ריטה ומוש בן ארי | צילום: ענבל צח

מנגד, מלאכת הבימוי היתה מעט בעייתית. יצחק קלפטר, למשל, מהאמנים הכי מכובדים שהופיעו הערב על הבמה, מנגן בישיבה עקב מצבו הגופני, ונאלץ להופיע על הבמה בצד ימין מאחורה, בקצה של בר, כשהוא יושב בפרופיל ביחס לקהל, מרחוק. כל כך קשה היה לסדר לו כיסא בקדמת הבמה כמו שנעשה במופעים של להקת "כוורת"?.

בעבר השני של הבמה, עמדה מאחור ספה לבנה בחצי עיגול, עליה ישבו אמנים לפני ואחרי ביצועי השירים שלהם. הם צולמו באותם ממתינים, ובימוי המצלמות, למסכים ולדי.וי.די העתידי, שילב אותם בתוך צילומי השירים, יחד עם האמנים שמופיעים באותו זמן ועם הוידיאו ארט. זו היתה בחירה אמנותית שנועדה לשבור את הדיסטאנס הרגיל שקיים במופעים כאלה בין הקהל, האמן שעל הבמה ואחורי הקלעים, אבל לפרקים זה נראה מיותר ואף הזכיר תור לקופת חולים.

תמונת הסיום של המופע כינסה לבמה את מרבית המשתתפים למה שאמור היה להיות ביצוע משותף לכלל האמנים והקהל ל"אני ואתה נשנה את העולם". בפועל מרבית האמנים לא שרו למיקרופונים, הקהל נתן את שלו, אבל היתה תחושה שהנאמבר החגיגי מעט מתפספס. לא נורא. אריק איינשטיין היה סולח. מה שהיה חשוב לו באמת, הוא שכל אחד ואחת שיצא הערב מהפארק יעשה זאת עם האמונה הקטנה בלב, שיחד באמת אפשר לשנות משהו. אולי לא את העולם, אולי לא את כל המדינה, אבל משהו. אמרו את זה קודם, לפני, זה לא משנה.

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
היא תבוא. ברי סחרוף | צילום: ענבל צח

נינט במופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
אמא אדמה. נינט טייב | צילום: ענבל צח

רשימת השירים במופע: קפה טורקי (מוניקה סקס), בדרך לגימנסיה (מאור כהן), אני אוהב לישון (דודו טסה), סוס עץ (דוד ד'אור), פסק זמן (שם-טוב לוי) עוד נפגש (קרולינה), יכול להיות שזה נגמר (דני רובס), כמה טוב שבאת הביתה (מוש בן ארי), מה איתי (ריטה ומוש בן ארי), בגללך (ריטה), יש בי אהבה (ארקדי דוכין ומיכה שטרית)
מחרוזת שירי ילדים: מה עושות האיילות, שבת בבוקר, אדון שוקו, גברת עם סלים (אבי גרייניק, עידן אתרמן, רועי בר-נתן ודני רובס), זו אותה האהבה (קובי אפללו), שיר אהבה סטנדרסטי (יוני רכטר), צער לך (יוני רכטר ויהודית רביץ), עטור מצחך (יוני רכטר, יהודית רביץ וקורין אלאל), הכניסיני תחת כנפך (שלומי שבת), עוף גוזל (מיקי גבריאלוב), צא מזה (יהודית רביץ ומיקי גבריאלוב), סע לאט (מיכה שטרית), היא תבוא (ברי סחרוף), יושב על הגדר (יצחק קלפטר), שביר (אברהם טל), אל תוותרי עלי (גיא מזיג והלהקה), קח לך אישה (משינה), טירוף במה (משינה, סחרוף, קלפטר, דני סנדרסון), מחרוזת "בובה של לילה": ים אדוני, שיר מס' 8, שלוש ארבע לעבודה. היה לנו טוב נהיה לנו רע (דני סנדרסון), אמא אדמה (נינט טייב), מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר (שלום חנוך), אמא שלי (שלום חנוך), אבשלום (שלום חנוך ודפנה ארמוני), שיר אחרי מלחמה (שם טוב לוי, קורין אלאל, קבי אפללו, דני רובס), היה היה (מוני מושונוב, גיא בוקאטי, צבי שיסל), אני ואתה (כולם).

*מפיקי המופע - "סברס גרופ" ו"בימות גלובל". נותנת החסות - חברת "סלקום"

צפו בקטעים מהמופע:

שם טוב לוי - פסק זמן

קרולינה - עוד ניפגש

דני רובס - אומרים שהיה פה שמח

מוש בן ארי - כמה טוב שבאת הביתה

ריטה מפרגנת לג'וזי כץ, ושרה עם מוש בן ארי - מה איתי


ריטה - בגללך


מיכה שטרית וארקדי דוכין - יש בי אהבה


מחרוזת שירי ילדים


קובי אפללו - זו אותה האהבה

יוני רכטר - שיר אהבה סטנדרטי

יוני רכטר ויהודית רביץ - צער לך


יוני רכטר, יהודית רביץ וקורין אלאל - עטור מצחך זהב שחור

שלומי שבת - הכניסיני תחת כנפך

מיקי גבריאלוב - עוף גוזל

מיקי גבריאלוב ויהודית רביץ - צא מזה

מיכה שטרית - סע לאט

ברי סחרוף - היא תבוא

יצחק קלפטר וברי סחרוף - יושב על הגדר


אברהם טל - שביר


גיא מזיג והמופלאים - אל תוותרי עלי


משינה - קח לך אישה

משינה, יצחק קלפטר, דני סנדרסון וברי סחרוף - טירוף במה


מחרוזת "בובה של לילה"


דני סנדרסון - היה לנו טוב, נהיה לנו רע

נינט טייב - אמא אדמה

שלום חנוך - מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר

שלום חנוך - אמא שלי


שלום חנוך ודפנה ארמוני - אבשלום


שם-טוב לוי, קורין אלאל, דני רובס,  קובי אפללו - שיר אחרי מלחמה


מוני מושונוב, גיא בוקאטי וצבי שיסל - היה היה


אני ואתה

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
קפה טורקי. יהלי סובול, "מוניקה סקס" | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
פיטר רוט ("מוניקה סקס"), עבד עם איינשטיין בחייו | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
אני רואה אותה בדרך לגימנסיה. מאור כהן | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
אני אוהב לישון. דודו טסה | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
סוס עץ. דוד ד'אור. תשמור על העולם, אריק | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
עוד ניפגש. קרולינה | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
יכול להיות שזה נגמר. דני רובס | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
כמה טוב שבאת הביתה. מוש בן ארי | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
"בגללך". ריטה ואבי סינגולדה | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
"יש בי אהבה". ארקדי דוכין | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
מחרוזת שירי ילדים. אבי גרייניק, עידן אתרמן, רועי בר-נתן ודני רובס | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
"זו אותה האהבה" קובי אפללו | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
הכניסיני תחת כנפך. שלומי שבת ומורדי פרבר | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
סע לאט. מיכה שטרית | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
יושב על הגדר. ארקדי דוכין ויצחק קלפטר | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
שביר. אברהם טל | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
קח לך אישה. משינה | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
טירוף במה. משינה, ברי סחרוף, יצחק קלפטר ודני סנדרסון | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
מחרוזת "בובה של לילה". אלי בן דוד, אלי יצפאן, שלום מיכאלשווילי, אסי ישראלוף ומיקו ג'מאל | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
היה לנו טוב נהיה לנו רע. דני סנדרסון | צילום: ענבל צח

מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
אני ואתה. כל האמנים | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
ניהל אמנותי מוצלח. גיא מזיג | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
חיים רומנו | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
חיים קריו | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
רוני פיטרסון | צילום: ענבל צח
מופע לזכר אריק איינשטיין בפארק (צילום: ענבל צח)
שמוליק בודגוב | צילום: ענבל צח
_OBJ_OBJ