הזוכים בפרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנה זו, שיקבלו את הפרס ביום העצמאות הקרוב, הם המלחינים נחום (נחצ'ה) היימן ודב (דובי) זלצר. על היימן כתבה ועדת הפרס כי הוא שייך לדור הנפילים של הזמר העברי. על זלצר נכתב כי יצירותיו הן מניפה רחבה ומרתקת שהפכו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי. בספטמבר האחרון חגג זלצר אוסף כפול מיצירותיו. הכותרת לראיון שנערך איתו שאלה "ומה עם פרס ישראל?".

נחום היימן חתום על לחנים כמו "חופים", "כמו צמח בר", "שיר אהבה ידן (אניטה וחואן)", "סוס עץ", "ריח תפוח אודם שני", "החול יזכור", "שירים עד כאן" ועוד רבים. היימן טיפח אמנים רבים בתחילת דרכם. בשנות ה-60 היו אלה חוה אלברשטיין, הפרברים, הגבעטרון, חמישיית גלבוע ועליזה עזיקרי. בשנות ה-80 עבד עם מאיר בנאי, משה ואורנה דץ, חני ליבנה ועם בתו, סי היימן.

היימן הלחין מוסיקה לעשרות סרטים וסדרות טלוויזיה, הקים חברת תקליטים משלו והדריך מקהלות וחבורות זמר. גם דובי זלצר הלחין פסי-קול לעשרות סרטים, ביניהם "קזבלן", "הבית ברחוב שלוש", "מבצע יהונתן" ו"שמונה בעקבות אחד" וכן קלאסיקות כמו "הו, מרגנית" ו"מי יודע מדוע ולמה". לחניו התפרסמו בייחוד בקולו של חתן פרס ישראל אחר, יהורם גאון.