מילים: רנית אלוביץ לחן, עיבוד והפקה מוזיקלית: שמוליק נויפלד ביצוע: שלומית אהרון איור: עליזה אשכנזי חיון

היום, 25.11, הוא יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים. ארגון ויצו, שמפעיל מקלטים לנשים מוכות ופועל להעלאת המודעות לנושא. לכבוד זאת, הארגון החליט להוציא שיר חדש שעוסק בנושא - שנכתב על ידי אחת הנפגעות שהגיעה למקלט במהלך שהותה.

רנית אלוביץ שהתה חצי שנה במקלט לנשים מוכות יחד עם שתי בנותיה, לאחר שהותקפה וסבלה מאלימות בביתה ונאלצה לברוח. במהלך שהותה היא כתבה את המילים הקשות של השיר "שקופה". את המילים הללו ארגון ויצו העביר לשמוליק נויפלד, שהלחין את השיר, הפיק ועיבד אותו בהתנדבות. שלומית אהרון, ששמעה את סיפורה של אלוביץ והתרגשה ממנו, התגייסה למטרה וביצעה את השיר החדש.

רנית אלוביץ
רנית אלוביץ | צילום: אוליביה מן, יחסי ציבור

עוד ב-mako מוזיקה:

"מתוך הלידה מחדש במקלט לנשים מוכות של ויצו, והמסע הריגשי העמוק שעברתי, חזרתי להתחבר ללב שלי וכתבתי את השיר", כותבת השיר רנית אלוביץ מעידה. "'שקופה' מעביר את המקום של כל כך הרבה נשים שנמצאות תחת כאב, תחת עצב תהומי, לכודות ורק מבקשות, לפעמים ללא מילים, שמישהו יראה אותן ויושיט יד. אני מאמינה שאם אנשים יבינו עד כמה הם יכולים לסייע, מעצם כך שלא יתנו יד לשתיקה, אפשר יהיה להניע לשינוי. שינוי אמיתי שכל כך צריך בחברה שלנו".

המילים לשיר הן לא היחידות שאלוביץ' כתבה לאור חוויותיה המתקנות במקלט של ארגון ויצו. לפני כשנתיים היא הוציאה ספר ילדים, 'המקום בו נמצא הלב', שמתאר את החיים במקלט דרך עיניים של ילדה. נוסף על כך היא מעבירה הרצאות בכל הארץ על השהות שלה במקלט בתקווה לעזור לנשים במצוקה ולהביא את הנושא למודעות ציבורית. גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל, מוסרת במעמד שחרור השיר: "המהלך שויצו מובילה נועד להעלות את המודעות לאחריות של החברה כולה במאבק באלימות כלפי נשים. אנו קוראות לגברים ונשים כאחד לא לתת יד לאלימות דרך השתיקה ולהושיט עזרה באמצעות הפניה לגורמי טיפול. התערבותה של הסביבה הקרובה יכולה להציל חיים".

שלומית אהרון
שלומית אהרון | עיצוב: יריב פיין וגיא כושי, יחסי ציבור