איה כורם (צילום: זיו שדה)
גם למענה. איה כורם | צילום: זיו שדה

לפני כחודשיים הוגשה בכנסת הצעת חוק שמטרתה להגביל את משך החוזה שבין אמן וזמר לבין חברת תקליטים או מפיק או אמרגן לעד שבע שנים. מאחורי ההצעה עולה הטענה שהחתמת אמנים צעירים בתחילת דרכם לחוזה ארוך טווח עלולה בסופו של דבר להביא ליריבות משפטית בין הצדדים, כפי שקרה במקרה העצוב של הזמרת איה כורם, שהגיעה עד לבית המשפט העליון במאבק המשפטי שלה מול חברת המוזיקה וניהול האמנים "עננה".

אחרי ש-22 חברי כנסת חתמו על החוק, כרגע הוא ניצב בפני דיון בועדת השרים לענייני חקיקה. בינתיים ממשיכים במרץ עשרות אמנם לנהל קמפיין למענו. אתר "קונטרה" שנועד אך ורק למען מטרה זו, מציג סרטונים של אמנים כמו דני סנדרסון, יהלי סובול, דנה ברגר, גלעד כהנא ועמוס בן דוד שמדברים בעד החוק, וכמובן מנכ"ל אגודת היוצרים אקו"ם יוריק בן דוד.

סרטון חדש שיצא היום לרשת מרכז קטעי ראיונות גם עם ירדנה ארזי ושלומי ברכה מלהקת "משינה", שמסבירים את חשיבות החוק בהגנה על אמנים, במיוחד צעירים בתחילת דרכם, מול גופים גדולים כמו חברות תקליטים, חברות ניהול, אמרגנים ומפיקים.

"נכון שיש לך חלק בהצלחה", אבל אני לא יכול להיות שלך לנצח ואתה לא יכול לשלוט בי, בחלקי או ברובי", מסביר דני סנדרסון. באתר חתומים על הקמפיין עשרות אמנים נוספים, ביניהם דוד ד'אור, אתי אנקרי, קורין אלאל, תומר יוסף, אמיר דדון, עלמה זהר, יעקב רוטבליט ועוד רבים.

הסיסמות החדשות של הקמפיין הן: "מוזיקאים הם לא עבדים" ו"יוצרים. שיוויון". לסיסמה האחרונה מצטרפים בוידיאו אמנים נוספים. כמו כן עושה הסרטון שימוש בשיר של "החלונות הגבוהים" - "איך יכולה ככה סתם ללכת" ("כי אין לך נקודת יציאה בחוזה").