אייל גולן באשדוד (צילום: שרון רביבו)
פרס לשיר המושמע ביותר ברדיו, "סטטוס מאוהב". אייל גולן | צילום: שרון רביבו

אגודת היוצרים של ישראל, אקו"ם, מפרסמת את נבחרי השנה שלה לסיכום שנת 2013. חברי הועדה שהעניקה את הפרסים הם תלמה אליגון - רוז, אביב גפן, סגיב כהן, פיטר רוט ויורם רותם. הנבחרים יקבלו את הפרסים בטקס שיתקיים ב- 3 בפברואר באולם נגה (תיאטרון גשר) ביפו, ואף ייקחו בו חלק על הבמה.

כמו כן יוענקו במעמד הטקס פרסים לשירים המושמעים ביותר לשנת 2013 על פי אקו"ם: השיר העברי "סטטוס מאוהב" של אייל גולן, שכתב רמי לב, הלחין עדי ליאון, ועיבד טל פורר. השיר הלועזי - "Get Lucky" של "דאפט פאנק ופארל וויליאמס - למו"לים המייצגים בארץ מדיה מן גרופ בע"מ ודליה פאבלישינג בע"מ).

נבחרי השנה של אקו"ם

יונתן רזאל פרומו (צילום: אוהד רומנו)
שיר השנה. יונתן רזאל | צילום: אוהד רומנו

שיר השנה של אקו"ם הוא "קטונתי" של יונתן רזאל, שיקבל פרס של 15 אלף ש"ח ע"ש משה וילנסקי. מילות השיר לקוחות מן המקורות ומיוחסות לתפילה שנושא יעקב אבינו כאשר הוא שב לביתו מן הגלות. לאחר שברח מאחיו עשיו כשרק מקל בידו הוא חוזר אחרי שנים עם מחנה גדול ומתפלל לאל בצניעות למפגש של שלום עם אחיו.

אביתר בנאי – יפה כלבנה (אלסין) (תמונת AVI: mako)
אלבום השנה. אביתר בנאי, "יפה כלבנה" | תמונת AVI: mako

אלבום השנה של אקו"ם הוא "יפה כלבנה" של אביתר בנאי, שיקבל פרס של 15 אלף שקלים ע"ש עוזי חיטמן. מנימוקי חבר השופטים: "אביתר בנה כתיבה וסאונד ייחודיים, מעיין תמהיל של סשה ארגוב, תום יורק ורוברט וויט. נראה שהוא נע במסלול מקביל כמעט למה שנעשה בתרבות בישראל. 'יפה כלבנה' הינו אלבום שלם של יוצר שמתלבט לגבי מהותו, פזילה לחיים חילוניים קודמים ובעיקר העיסוק העצמי של תרבות הסלבס, אלבום שמייצג את דמות 'המאמין החדש'. קשה למאזין לקבוע האם אביתר מתקרב לאלוהים או פשוט מתרחק ככל האפשר מחייו החילוניים הקודמים".

אביתר בנאי מגיב לזכייה: "פרסים הם תמיד עניין משמח. כמה דקות של יש! זכיתי וממשיכים הלאה. לקבל פרס אקו"ם על יצירה זה קצת שונה. השירים, הטקסטים, הלחנים, מסע ארוך שמתרקם בסוף לאלבום שלם. בהתחלה זה רק אני  לבד, אחר כך עם החברים השותפים לעשייה. ואז מגיע הרגע הקשה, בו אתה חייב לשחרר ולתת לכל העולם לשמוע את רחשי הלב ומסתורי הנפש. כשאתה מקבל הכרה, בפרט מקולגות על משהו כל כך אישי ופנימי זאת קודם כל מחמאה עצומה. אני נרגש ואסיר תודה לכולם על האמון, תשומת הלב והתמיכה".

אריאל זילבר הופעה (צילום: ענבל צח)
פרס למפעל חיים. אריאל זילבר | צילום: ענבל צח

אל רזאל ובנאי חובשי הכיפה מצטרף אמן דתי נוסף - פרס מפעל חיים ע"ש נעמי שמר ששוויו 35 אלף שקלים ניתן ליוצר והזמר אריאל זילבר, על תרומתו למוזיקה הישראלית - עוד הצדעה במסגרת שורת ההצדעות לזילבר, שאחרי שנים של נידוי מסיבות פוליטיות חזר השנה לחיק תעשיית המוזיקה. זילבר הביא לפופ הישראלי גרוב מיוחד שלא היה בו קודם לכן. עם השפעות צרפתיות ואחרות הוא הלחין עשרות שירים ברעננות כובשת. התיפוף שלו על הפסנתר הוא צורת נגינה המזוהה עמו יותר מכל, ודרך בניית הלהיטים שלו סוחפת.

בפרס מפעל חיים למחבר ע"ש אהוד מנור (ששוויו גם הוא 35 אלף ש"ח) זוכה יוסי גמזו, שהעשיר את הזמר העברי בעשרות שירים כמו "סימן שאתה צעיר", "איפה הן הבחורות ההן", "סתם יום של חול", "אילו כל האוהבים", "מה הוא עושה לה", "זוהי יפו", "הכותל", "ירושלים האחרת", "השעות הקטנות של הלילה", "שני שקי שינה" "לילה ראשון בלי אמא" ועוד. מנימוקי השופטים: "שיריו של גמזו מצטיינים בשפה עשירה ובחריזה מושלמת. הם נטועים בנוף הארץ ובהווי הישראלי ומתארים היטב את האוהב והכואב שבחיינו כאן. גמזו ניחן ביכולת להשתמש על פי הצורך גם בהומור בריא וגם ברגישות רבה".

הדג נחש 2013 (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
מחברי השנה. הדג נחש | צילום: גיא כושי ויריב פיין

חברי להקת "הדג נחש", שהוציאו את האלבום "זמן להתעורר" הם מחברי הטקסטים של השנה וזוכים בפרס בשווי 15 אלף ש"ח ע"ש יוסי בנאי. מנימוקי השופטים: "להקת הדג נחש ביצירתם הקולחת מזה שישה אלבומים שמים על השולחן את הקונפליקטים המקומיים בהתרסה מחויכת. הטקסטים נוקבים אך מחבקים, מתובלים מוסיקלית בכור ההיתוך התרבותי ובסאונד הייחודי להם. הדג נחש הם באמת הצלצול המעורר האכפתי והמתריע כי זה 'הזמן להתעורר'".

הפרויקט של עידן רייכל בקיסריה (צילום: ענבל צח)
מלחין השנה. עידן רייכל | צילום: ענבל צח

עידן רייכל הוא "מלחין השנה" הודות לאלבומו "רבע לשש" ממנו יצאו להיטים ושירים אהובים רבים. רייכל זוכה בפרס ע"ש סשה ארגוב בשווי 15 אלף ש"ח. מנימורי השופטים: "באלבומו של עידן רייכל 'רבע לשש' שיצא השנה, המשיך רייכל להפגין את כישרונו הגדול כמלחין, מלודיסט ומוזיקאי מגוון שהקשת המוזיקלית שלו חוצה גבולות ושפות. האלבום מצטיין בשירים יפים במיוחד, שהולחנו בסגנונות שונים ובכולם בולט חותמו הייחודי של רייכל כיוצר שזמרים, נגנים ומוזיקאים מכל העולם שמחים לשתף איתו פעולה ולבצע את שיריו. רייכל הוא שגריר מצוין של המוזיקה והתרבות שנוצרת כאן, ומתקבלת באהבה גדולה גם בארץ ובחו"ל".

עידן רייכל מגיב לזכייה: "הזכייה בפרס אקו"ם מעצימה את תחושת ההודיה על השנה המדהימה והחיבוק הגדול שאנחנו מקבלים. לעסוק במה שאנחנו אוהבים זו זכות גדולה. תודה לקהל שלנו, לוועדת השיפוט ולאקו"ם".

גלעד כהנא ותמיר מוסקט בראיון (תמונת AVI: mako)
מעבד השנה. תמיר מוסקט | תמונת AVI: mako

תמיר מוסקט נבחר למעבד והמפיק המוזיקלי של השני, על העיבודים באלבומים של חווה אלברשטיין ("ואיך אצלך?") ואסף אבידן ("Different Pulses"). הוא זוכה בפרס בשווי 15 אלף ש"ח, ע"ש יאיר רוזנבלום. מנימוקי השופטים: "השירים באלבומים אלה אמנם הולחנו על ידי האמנים ששרו אותם, אך מוסקט התאים לכל אחד מהם את הצבע והצליל הנכונים לו, בזכות רגישותו וכישרונו המוזיקלי. הוא משלב היטב בין הצליל המעודכן והעממי, יודע לשים לב לפרטים ויש לו חלק נכבד בהצלחתם הגדולה של שני אלבומים אלה".

גיא ויהל (צילום: אביב חופי)
תגלית השנה. גיא ויהל | צילום: אביב חופי

בתואר "תגלית השנה" זכו בצדק הצמד גיא ויהל - גיא מנטש ויהל דורוון, שהוציאו השנה אלבום בכורה מצליח ואף יצרו שירים מצליחים לשורת אמנים אחרים. הם יקבלו 15 אלף ש"ח בפרס ע"ש ענבל פרלמוטר. מנימוקי השופטים: "חריצות מוערכת יחד עם כתיבה שמתכתבת עם העולם החדש וחיבור עם ילדות לא פשוטה הפכו את גיא ויהל לשמות הבולטים בשנה החולפת. מהפקה וכתיבה לאומנים אחרים, השתתפות בתכנית 'דה ווייס' ואלבום בכורה בהפקת עופר מאירי סללו את דרכם הבטוחה למעלה כשהם מגובים בהשמעות רבות ברדיו, הופעות בכל הארץ וקהל נאמן שהם הרוויחו בדרך הקשה. יש תחושה שהאלבום הוא רק קצה הקרחון של פעילות עשירה בעתיד. איפשהו גיא ויהל החזירו את האמונה בלבחור במוזיקה במציאות קשה כמו פה".

פרסים לעידוד היצירה

קותימאן, קותי, הופעה (צילום: נועה מגר)
פפרס לעידדו היצירה. קותימאן | צילום: נועה מגר

גם השנה תחלק אקו"ם פרסי עידוד היצירה ליוצרים, במטרה לסייע להם להשלים את יצירותיהם ולהוציא אותן לאור

פרס חיצוני בגובה 20 אלף ש"ח ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום - ל"קותימאן" (אופיר קותיאל), מינמוקי השופטים: "קותימאן הוא יוצר ומפיק מוסיקלי פורה. עיקר עשייתו המוסיקאלית היא ביצירת מוסיקת פאנק, רגאיי, אפרוביט מוסיקה אלקטרונית ועוד. קותימאן מצליח להרכיב פאזל מוזיקלי מבלי להסגיר תקופה או ז׳אנר והתוצאה נשמעת אקלקטית ועם זאת הומוגנית ושלמה. האלבום שהגיש, מאופיין בקשת רחבה של סגנונות טעם טוב וכשרון עצום".

פרס בגובה 15 אלף ש"ח ע"ש עלי מוהר לעידוד פרסום היצירה - למחברת שחף וולמן. פרס בגובה 15 אלף ש"ח ע"ש דניאל סמבורסקי לעידוד פרסום היצירה - למלחין קובי שפי.

פרס מיוחד ללאה נאור

פרס מיוחד בגובה 15 אלף ש"ח על תרומה רבת השנים ליצירה המקורית הישראלית לילדים  יינתן לפזמונאית, המתרגמת, המחזאית, התסריטאית והסופרת לאה נאור. בנוסף לפזמונים שכתבה למבוגרים, כתבה נאור גם שירים רבים להצגות ומחזות-זמר כמו "זרעים של מסטיק", לתכניות טלביזיה כמו "חג לי", "קרוסלה", "מה פתאום" (עם הבובה קישקשתא), "רגע עם דודלי", "בבית של פיסטוק", "פרפר נחמד" ו"רכבת ההפתעות". לאה כתבה גם שירי פתיחה לסדרות טלביזיה רבות מחו"ל ששודרו בארץ בדיבוב לעברית, ואחת הבולטות מביניהם היא "הלב".

אין תמונה
פרס ללאה נאור, יוצרת שירי הילדים המופלאה. בתמונה: קישקשתא מהתוכנית "מה פתאום"

רבים משירי הילדים שכתבה נאור הפכו  לקלאסיקה ישראלית: "מקהלה עליזה", "בואי אמא", "אדון חרדון המפוזר", ושירי החגים "בסוכה שלנו שמחה וצהלה", "הסביבון שלי", "איזה חג לי" ורבים אחרים. בנוסף לפזמונים והספרים הרבים שכתבה, תרגמה לאה נאור גם ספרים לילדים וביניהם "סיפורי ככה זה" מאת קיפלינג וספריו של דוקטור סוס, ביניהם "חתול תעלול" שזיכו אותה בפרס אנדרסן הבינלאומי לתרגומי מופת לילדים.

עוד פרסים מיוחדים

השנה לראשונה יוענק פרס ליוצר בתחום הג'אז: פרס אקו"ם ע"ש מל קלר להישג מיוחד למלחין בתחום הג'אז איתמר ארז. גובה הפרס- 15,000 ₪.
:
פרס הדירקטוריון לשמעון כהן - בשנות פעילותו הרבות, שמעון כהן העשיר את המוסיקה שלנו בלחניו, בעיבודיו, בנגינתו וביכולת הניצוח שלו. ייחודו הוא שליטתו המרתקת במוסיקה הקונצרטנטית, כמו במוסיקה הקלה. עיבודיו לטובי הזמרים שלנו, נגינת הפסנתר הווירטואוזית שלו ויצירותיו לתזמורות סימפוניות, למקהלות ולהרכבים קאמריים, שבוצעו בארץ ובחו"ל, משמשים הוכחה להבנתו את המדיום הסימפוני והקל וליכולתו לשלב כתיבה מורכבת עם לחן קליט.   גובה הפרס- 10,000 ₪

פסטיבל הפסנתר 09 אחינועם ניני (צילום: עודד קרני)
אחינועם ניני | צילום: עודד קרני

פרס הדירקטוריון יוענק השנה גם לאחינועם ניני וגיל ודור - על תרומה מיוחדת להפצת היצירה הישראלית בעולם.
במהלך 25 שנות יצירה והופעות ברחבי העולם החלו רבים ממעריציהם להתעניין ביצירה ישראלית ואף לשיר בעברית. יצירותיהם בוצעו ונוגנו ברחבי העולם וכבר באלבומם הבינלאומי הראשון, נכללו שירים בעברית, ביניהם "אורי" של רחל בלחנה של אחינועם ניני.גם אלבומם האחרון "ארץ שיר" שהוא מחווה לקלאסיקה הישראלית לווה במסע הופעות בינלאומי מצליח. גובה הפרס- 10,000 ש"ח.

אקו"ם מסכמת שנה

אקו"ם, האגודה השומרת על זכויות היוצרים בישראל, מעניקה מזה 56 שנה פרסים ליוצרים וליצירות בולטות במוסיקה ובספרות בישראל כחלק מפעילותה לתמיכה ועידוד היצירה. כיום טקס פרסי אקו"ם הוא כבר מסורת ואירוע בולט עבור אמנים בישראל, המציין הערכה והוקרת תודה על פועלם החשוב של היוצרים למען התרבות בישראל.

באקו"ם מונים את הישגיהם בשנה החולפת: אקו"ם קיבלה לשורותיה 530 יוצרים חדשים - פזמונאים, מלחינים, מעבדים, משוררים וסופרים. במסגרת קרן הטיפוח של אקו"ם ניתן סיוע ותמיכה כלכלית למספר רב של פרויקטים מוזיקאליים, "בית היוצר" בנמל תל אביב חגג שנה לפועלו והעניק במה ל 1500 יוצרים ויותר מ 500 הופעות, סדנאות, ואירועים מיוחדים.

מנחה טקס אקו"ם השנה יהיה אורי גוטליב. דורון מדלי יביים. את הניהול המוזיקלי יעשה אייל מזיג.