שלמה ארצי - ארץ חדשה, נדבר מהלב (תמונת AVI: mako)
כרטיס ל(לונה)פארק. שלמה ארצי | תמונת AVI: mako

שלמה ארצי ושלום חנוך, שני ענקי הרוק הישראלי ומגדולי המוזיקה הישראלית בכל הזמנים, צפויים לכבוש יחד את פארק הירקון בקיץ הקרוב. זה יקרה ב-7 באוגוסט 2014, בהפקה משותפת ויוקרתית, שצפויה כלול את שתי להקות הנגנים שמלוות אותם בהופעותיהם, ואולי גם תוספת מיוחדת בדמות תזמורת נגנים גדולה. כמו כן, על הבמה צפויים להתארח אמנים, שליוו את הקריירות של השניים לאורך הדרך.

עוד לא ברור מתי תיפתח מכירת הכרטיסים למופע המשותף, אבל בתעשיית המוזיקה מדברים על הזמן הקרוב, כדי לנצל את הגאות בשוק המקומי לקראת חג הפסח. כמובן שמופ בסדר הגודל הזה, שימשוך אליו עשרות אלפים, ישפיע השפעה משמעותית על תמונת הקיץ הקרוב בשוק ההופעות המקומי. מיחסי הציבור נמסר בתגובה: "ברגע שיהיו בידינו כל הפרטים נצא בהודעה מסודרת".

השקעה ראשונית: כמיליון שקלים

המפיקים של ארצי וחנוך מאמינים בכוחם למלא את הדשא הענק בפארק ומצפים לקהל של כ-50 אלף איש. בהפקה אף חולמים על מכירת כרטיסים גבוהה, שתאפשר, אולי, פתיחת מופע שני בפארק, נוסח האיחוד של להקת "כוורת" בקיץ שעבר. בכל מקרה, הפקה בסדר הגודל הזה צפויה להגיע בשיתוף פעולה עם חסויות מסחריות כבדות, שיאפשרו לשני הצדדים לצאת ממנה ברווח נאה. כידוע, מופע בפארק הירקון מתחיל בהשקעה ראשונית של כמיליון שקלים.

יוצא לעוד סיבוב ב-4 תחנות. שלום חנוך (צילום: רועי ברקוביץ', יח"צ)
תהיה ערימה של חבר'ה על הדשא. שלום חנוך | צילום: רועי ברקוביץ', יח"צ

המופע המשותף יורכב מרפרטואר להיטי ההופעות העצום של שלום חנוך ושלמה ארצי, וצפוי לכלול גם ביצועים לשירים של אריק איינשטיין ז"ל - משיתוף הפעולה שלו עם שלום חנוך, והדואט עם ארצי, "חוזרים הביתה", שהיה אחד השירים האחרונים שהוציא איינשטיין בחייו.

שלמה ארצי ושלום חנוך כבר התחברו, כזכור, לסדרת הופעות משותפת בקיץ 2005, תחת הכותרת "התחברות" והוציאו יחד את הדואט "אני רואה אותך". המופע המשותף אף תועד באלבום הופעה חיה מיוחד שהוקלט באמפי קיסריה. במופע ההוא ארצי כדרכו ירד אל בין השורות בקהל, בעוד חנוך נותר לעמוד על הבמה.

שלמה ארצי ושלום חנוך נחשבו במשך כשני עשורים למתחרים על התואר "הרוקר של ישראל". שלום חנוך, כזכור, כבש את פארק הירקון כבר ב-1985 עם המופע "מחכים למשיח", ונחשב למצליח מביניהם. קו פרשת המים במאזן הכוחות התרחש בקיץ 1988, כאשר שלום חנוך העלה את המופע "רק בן אדם" בעקבות אלבום באותו השם, שהצליחו פחות מ "חום יולי אוגוסט" של ארצי - האלבום הכפול והמופע שבא בעקבותיו. ארצי הפך בקיץ ההוא למלך הפארקים של ישראל וחנוך נותר מעט מאחור.

שלמה ארצי תכנן על הפארק כבר ב-2010

החל מקיץ 88' החל ארצי בטיפוס למעמד האמן המצליח בישראל, דרך האלבומים "ירח", "האוסף המשולש" ו"שניים" (עם ירידה קטנה בדרך ב"כרטיס ללונה פארק"), מעמד שהתקבע סופית בעשור וחצי האחרונים. חנוך חזר להצליח באלבום והמופע "בגלגול הזה", והמשיך להוציא אלבומים מוערכים כמו "אלימות" ו"ערב ערב", ובמקביל חזר בגדול לשוק ההופעות עם הפורמט האקוסטי "יציאה", ומופע רוק עם להקה, שנחל הצלחה בין היתר בפורמט "חיות לילה" במועדון "בארבי" בתל אביב.

כזכור, שלמה ארצי תכנן להופיע בפארק הירקון כבר בשנת 2010, אך מפיקיו לא הצליחו להגיע לעמק השווה עם נותני חסויות מסחריות גדולות שיבטיחו רווחים מהמופע. השנה פורסם כי שלומי שבת מתכנן להופיע הקיץ בפארק הירקון, וייתכן כי הכרזה זו, בנוסף לצמד ההופעות של חברי "כוורת" בפארק בשנה שעברה, דרבנו את ארצי לחבור שוב לחנוך, ובכוחות משותפים להגיע לפארק עם עשרות אלפי מעריצים.