קרח תשע (צילום: אדם נישמע)
קרח תשע | צילום: אדם נישמע

להקת "קרח תשע" שכיכבה ברוק הישראלי בשנות ה-90' העליזות מתאחדת בהנהגת הסולן נעם רותם והגיטריסט אהד קוסקי ותופיע במועדון בארבי בתל אביב ב-6 בפברואר 2013. בקרוב תוציא הלהקה סינגל חדש.

הסולן נעם רותם אומר: "החזרה שלנו היתה מהלך שכמו קרה מעצמו. קוסקי התחיל להופיע איתי בהופעות שלי ומצאנו את עצמנו מבצעים שירים של 'קרח תשע'. תגובות הקהל עוררו אצלנו חשק לעוד. למרבה השמחה כולם היו בעניין וככל שחלפו החזרות התשוקה גדלה, כאילו לא הפסקנו מעולם".

"קרח תשע" פעלה בשנים 1993 עד 2000 והתאפיינה בחיקוי לצליל הבריט-פופ ששלט אז במצעדים באנגליה. הלהקה הוקמה בכפר סבא ב- 1993 כשחבריה היו בני 19. ב 1995 הם הקליטו סקיצות בהפקת שי להב (מופע הארנבות של ד"ר קספר) וחיממו הופעות של מוניקה סקס.

ב- 1996 זיהו באן.אם.סי את הפונטציאל. הלהקה הוחתמה והוציאה ב-97' את אלבום הבכורה שלה "תחילתם של החיים הנכונים", בהפקת משה לוי ואסף תלמודי. האלבום כלל את הלהיטים המצליחים "סרטים", "הכל זה פופ" ו"איתו לנצח". ההצלחה העירה להם פנים ובאותה שנה חיממו את הופעתה של "סווייד" בישראל.

ב- 1999 יצא אלבומם השני שנשא את שמם, וכלל את השירים "שמש" ו"החברה שלי לשעבר". ב- 2000 יצא השיר "אסף אמדורסקי" שהפך גם הוא ללהיט.

לאחר הפירוק בשנת 2000 המשיכו חברי "קרח תשע" בקריירות עצמאיות. סולן הלהקה נעם רותם הוציא שלושה אלבומים, ביניהם "עזרה בדרך" ו"ברזל ואבנים", והפך לאחד היוצרים המוערכים ברוק הישראלי.

שאר חברי הלהקה המשיכו לשתף פעולה תחת השם "קוסקים" והוציאו את האלבומים "נחים בעולמות זריזים" ו"אברמק". בימים אלה מופיע אוהד קוסקי עם להקתו "קוף סנאי", ואלבום חדש שלהם עומד לצאת בקרוב.