יוקו אונו וג'ון לנון (צילום: Larry Ellis, GettyImages IL)
ג'ון לנון עם יוקו אונו | צילום: Larry Ellis, GettyImages IL

אירוע וערבי מחווה לרגל 30 להירצחו של ג'ון לנון הם כרגע הלהיט החם של המוזיקה הישראלית. בפסטיבל הביטלס האחרון בחולון הוקדש כזכור ערב מיוחד לזכרו של חבר הביטלס המנוח, ומופע גדול שהכנסותיו קודש לצדקה צפוי להתקיים בהיכל התרבות בתל אביב ב-20.12, עם כוונות להביא אליו את אלמנתו של לנון יוקו אונו ותערוכת הדפסים בנושא לנון.

אבל עוד לפני כן, ב-8 בדצמבר, יום הירצחו של לנון, יתקיים באולם "צוותא" בתל אביב הערב "גיבור מעמד הפועלים". באירוע ישתתפו אפרת גוש, יהלי סובול, דני סנדרסון, מיקי קם ויהודה עדר, דני רובס, עידן אלתרמן, יוסי בבליקי, עמיר לב, מעיין הירשביין ושרון שר, שישירו משירי לנון המנוח, בניהולו במוזיקלי של שאול בסר.

אורי משגב: "זה חייב היה להיות ב'צוותא'"

הערב, שמטרתו לתת את הנקודה הישראלית בפסיפס ההנצחה הגלובאלי ללנון באותו יום בעולם, יתקיים בעריכתו והנחייתו של העיתונאי אורי משגב, שאומר: "הייתי בן שש כג'ון לנון נרצח, ואף אחד לא סיפר לי. כמה שנים אחר כך נחשפתי לראשונה לדמותו ופועלו, ומאז אני בעיקר מתגעגע".

"גדלנו בתנועה הקיבוצית ובמחנה השלום, היכן ששיריו של לנון היו תמיד פסקול מחייב", מוסיף משגב על עצמו ועל מפיק הערב חמי סל. "כשהתחלנו לרקום את האירוע, רק שני דברים היו ברורים לנו: שאנחנו הולכים לחגוג את יצירתו ולא להתאבל על מותו, ושמבחינה היסטורית ורעיונית הדבר הזה חייב להתרחש במועדון צוותא".

בתכנון: פרשנויות אישיות לשירים הקאנוניים

האמנים שישתתפו באירוע, אומרים בהפקת המופע, מעריצים את יצירתו של לנון, וכולם נענו בשמחה ובהתרגשות לאתגר. בימים אלה הם עובדים עם שאול בסר על פרשנויות אישיות לשירים הקאנוניים שאותם בחרו לבצע.

את קטעי הקישור שבין השירים יגיש משגב, שמרבה בשנים האחרונות להרצות על לנון ועל הביטלס בפורומים שונים. "מבחינתי, הסיפור הלא ייאמן של לנון רק נהיה מרתק עם השנים", הוא אומר. "שטף הספרות המחקרית שיוצאת עליו בעשור האחרון מציג את חייו ויצירתו באור כל כך מרגש ואנושי. אני מרגיש אני מאוהב בו יותר מאי פעם. ואני יודע שאני לא לבד".

מחיר כרטיס לערב במכירה מוקדמת: 99 ₪. בערב המופע: 120 ₪.

>> מהי יצירת הרוק הגדולה מכולן?