אור כשדים בהופעה 5 (צילום: רועי ברקוביץ')
הבית קם לתחייה. רונן בן טל, "אור כשדים" | צילום: רועי ברקוביץ'

בשורה משמחת לרני רהב, שמעריץ את השיר "אלימור": להקת "אור כשדים" המיתולוגית תתאחד ב-8 בינואר 2014 להופעה במועדון "בארבי" בתל אביב, לרגל השקת האלבום החדש "לאחותי". בהרכב הלהקה ינגנו רונן בן טל (סולן), עובד אפרת (בס), דודי לוי (גיטרה) שי להב (קלידים) וניר מנצור (תופים), שיארחו את ערן צור ואורן ברזילי.

"אור כשדים" היא מהלהקות המעניינות והמוערכות שפעלו בארץ בסוף שנות השמונים ותחילת התשעים. אלבומה החדש "לאחותי" מגיע לאחר מספר הופעות שקיימה הלהקה בשנים האחרונות והוא האלבום המלא הראשון שלה מאז אלבום הבכורה "אחד מול אחד" שיצא בשנת 1991. האלבום החדש צפוי לכלול את אותם אלמנטים בסיסיים וחזקים: רוק גיטרות מהודק, הנשען על טריו של גיטרה-בס-תופים, כשבחזית השירה הכריזמטית של רונן בן טל. להרכב הצטרפו בשנים האחרונות המתופף ניר מנצור, שהחליף את ז`אן ז`אק גולדברג האגדי ז"ל, ושי להב מ"מופע הארנבות של ד"ר קספר" בקלידים.

השיר החדש "שקט שקט שקט" מתוך האלבום החדש

חברי "אור כשדים" פעלו בסצינת המועדונים התל אביבית של שנות ה-80': הפינגווין, קולנוע דן וקולנוע אלנבי ועברו למועדון הרוקסן. הלהקה קמה ב-1990, אחרי שהסולן רונן בן טל ניגן ב"כרומוזום" עם רמי פורטיס, והכיר את אפרת וגולדברג ז"ל חברי להקת "הקליק" בתקליט "עולם צפוף". בשנת 1983 הקים בן טל יחד עם רמי פורטיס את ההרכב המיתולוגי "ז`אן קונפליקט" בו היו חברים גם יקי אבימור וגולדברג ופתח את אולפני די.בי. שלימים ייהפכו לאולפני ההקלטה מהמובילים בישראל.

"ז`אן קונפליקט" אירחה בהופעותיה את ברי סחרוף, מלכה שפיגל ועוד, ההרכב היה חלק מרכזי במה שנקרא באותם ימים "דאון טאון תל אביב". מ- 1984 פעלה הלהקה בכל פעם שרמי פורטיס היה מגיע לביקור מולדת. "ז'אן קונפליקט" הקליטה את "Exercise" (עם ברי סחרוף ומלכה שפיגל) ו-"One Day I Smile" (עם תמר גלבץ). ב-1988 הוציא בן טל את אלבומה היחידי של "ז'אן קונפליקט", שכלל הקלטות אולפן והופעה.

במקביל שיתפו בן טל ועובד אפרת פעולה בהרכב הניו וייב המקומי "גוסטו לובי", שכלל גם את אלי אברמוב וז`אן ז`אק גולדברג (הקליק) ורונה ורד (כרומוזום). ההרכב הופיע בעיקר ב"קולנוע דן" ובמועדון הפינגווין. באמצע שנות השמונים ניהל בן טל קריירה כסולן וקלידן בהרכבים האלו, היה מעורב באלבומים של אהוד בנאי ו"נוער שוליים", ובמקביל ניהל את אולפני די.בי.,וכיהן כמנהל הלהקות "נוער שוליים", "מופע הארנבות של ד"ר קספר", "פונץ`" ו"אפור גשום".  גם עובד אפרת הפיק מוסיקלית וניגן באלבומים של אהוד בנאי ("קרוב") נוער שוליים ("ציירי לך שפם") ועוד רבים, בהמשך דרכו, הלחין, ניגן, עיבד והפיק אפרת עבור אמנים רבים נוספים ביניהם ריטה, אתי אנקרי, חוה אלברשטיין ועוד.

"לך מכאן" (עם מיקיאגי)

ב-1989 הוציא בן טל את האלבום "תיקיות" שכלל תשעה שירים, כמו "בתוככי נפשי", "לך מכאן", "ג`ריקן", "בוקר אחרון" (הופעה בקולנוע אלנבי 1989, שחלקם בוצעו בשלל ההרכבים בהם היה חבר. האלבום אומץ מיד בקרב קהל מועדוני הרוק ונחשב לאחד האלבומים המוערכים שיצאו בסצנה, שירי האלבום עסקו בחיפוש עצמי, הליכה על הקצה, התנסויות מיניות מעורפלות, וחוויות מעולם הדאון טאון התל אביבי, ההרגשה היתה שלמרות שהתכנים מקומיים, המוזיקה אירופאית. באלבום ניגנו חברים מכל ההרכבים הסובבים: ז`אן ז`אק גולדברג, עובד אפרת, גיל סמטנה, דודי לוי, אורן קפלן ומיקיאגי, שניים משירי האלבום קיבלו כבר קרדיט כ"אור כשדים" ובוצעו על ידי ארבעת חברי הלהקה המקוריים.

ב- 1991 לאחר הופעות תחת השם "אור כשדים" ברוקסן, קולנוע אלנבי ועוד, הוציא ההרכב את אלבום הבכורה, שירי האלבום נטו יותר לכיוון רוק גיטרות מהודק וקצת פחות לכיוון הגל החדש המועדוני, והמשיכו לעסוק בנושאים בהן עסקה כתיבתו של בן טל בעבר כשליצירה נוספה אמירה חברתית שחידדה את המסר. מהאלבום בלטו "מת הבית", "אחד מול אחד", "אזור הדמדומים", "הנשמות הטובות" ו"עוגיה". הלהקה יצרה לעצמה שם של להקת הופעות. למרות הרוק הבסיסי והלא מתיימר שניגנה איגדה בהופעותיה קהל של מוזיקאים.

הלהקה הפסיקה את פעילותה באמצע שנות התשעים וכל אחד מחבריה פנה לעיסוקיו, בן טל המשיך לנהל את אולפני די,בי ופנה להפקת סרטים. אפרת המשיך לנגן ולהפיק לאחרים, דודי לוי זכה להצלחה כאמן סולו לאחר פירוק נוער שוליים, וגולדברג עזב לצרפת וחזר רק ב- 2004 כדי לאחד את "הקליק" עם עובד אפרת.

בשנת 2009 הוציא רונן בן טל את אלבומו השני "תקלה במנגנון ההדחקה" שהיה אישי מאד ועסק בין היתר במחלתה של אשתו, מהאלבום בלטו שיר הנושא, "המצפון", "פטיש אוויר", "הרעל והדבש" ו"מתנה", באלבום השתתפו בין היתר דודי לוי, איציק רייזנברג (קספר) שי להב ורמי פורטיס.

עם האלבום יצא מארז משולש הנקרא "שקיות" וכולל את האלבום "תיקיות", אלבום הבכורה של אור כשדים "אחד מול אחד" והאלבום "תקלה במנגנון ההדחקה". ההוצאות המקוריות של "תיקיות" ושל "אחד מול אחד" נחשבות לנדירות ומחיר התקליט עמד לאורך השנים באזור ה- 600-700 שקל אצל אספנים.

"אור כשדים" הופיעה כאמור במועדון הבארבי בשנים 2009 ו-2010 עם שירי אלבום הבכורה ושני האלבומים של בן טל, המופע תועד ויצא במארז DVD ואלבום הופעה בשם "כדור ברזל", על שם השיר החדש שהלהקה הקליטה וביצעה בהופעות והוא מופיע באלבום החדש "לאחותי".