אהוד בנאי (צילום: נעה מגר)
חוזר בו מהביטול. אהוד בנאי | צילום: נעה מגר

האם סערת אהוד בנאי וההופעה בסוסיא שבהר חברון מגיעה לקיצה? פחות מיומיים אחרי שהודיע על ביטול הופעתו בסוסיא, חוזר בו הערב אהוד בנאי, ומכריז כי ההופעה תתקיים כמתוכנן, ביום ראשון 22.9 בשעה 19:00.

בהודעה שנשלחה מיחסי הציבור של הזמר נאמר: "ביומיים האחרונים הוצפנו במאות פניות, מכל שלל הדעות והעמדות הפוליטיות, שהפצירו בנו לקיים את המופע, אף על פי, למרות ואפילו בגלל הסערה שהתרחשה, סערה שלא התכוונו או כיוונו אליה בשום צורה ואופן. התרגשנו לגלות שהרוב הדומם בדרך כלל, הוא סבלני, חכם, ובעיקר שואף לשלום, קודם ולפני הכל בינינו לבין עצמנו.

"בעקבות גל התגובות, בהחלטה משותפת של אהוד בנאי וצביקי בר חי, ראש מועצת הר חברון, הוחלט לקיים את המופע במועד ובמקום שנקבע מראש, יחד עם מופע של בועז שרעבי, וכך להעביר מסר של קירוב לבבות. אנו שמחים ומברכים על ההחלטה ומקווים שתגביר אהבת חינם. חג סוכות שמח".

אהוד בנאי בעין הסערה מימין ומשמאל

אין תמונה
יופיע לצידו. בעז שרעבי

כזכור, ביומיים האחרונים סערו הרוחות, אחרי שאהוד בנאי החליט לבטל הופעה בסוסיא, התנחלות הנמצאת בהר חברון, מעבר לקו הירוק, בשטחי יהודה ושומרון. מחול השדים סביב בנאי התחיל כאשר ארגוני שמאל פנו אליו, בעקבות דבר פרסום ההופעה, והציעו לו לבקר גם בסוסיא הפלבטינית ולהופיע בפני תושביה. בנאי, שמעולם לא הסתיר את דעותיו הפוליטיות בדבר הכיבוש בשטחים, הסכים, אך הפלסטינים סירבו לקבלו שם.

בהמשך פרסם בנאי הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, לפיה: "דעותיו של אהוד בנאי כנגד הכיבוש בפרט... ידועות לכל... יחד עם זאת אהוד אמר לא פעם שהוא אינו מחרים הופעות מעבר לקו הירוק, למרות המחלוקת שלו עם אנשי ההתנחלויות... בהופעה בסוסיא אין בשום פנים תמיכה או עידוד במעשים שגורמים לחוסר צדק, גזל ועוולה".

תגובות מוטרפות, איומים בחרמות

הודעה זו גרמה לסחף תגובות מהצד הימני של המפה, שמנהלתו של בנאי הגדירה אותן "מתלהמות ומוטרפות". בנאי הודיע על הביטול, ומנהלתו אמרה: "חששנו שהקהל שם בכלל לא יקבל את אהוד, לכן ביטלנו את ההופעה בהחלטה משותפת עם ראש המועצה. ארגוני השמאל הפעילו לחצים, אבל הלחץ היותר כבד והמתלהם היה מימין".

מאז הודעת הביטול של אהוד בנאי לגבי ההופעה בסוסיא, הוא זכה להודעות תמיכה מהצד השמאלי ומנגד לקיתונות ביקורת מהצד הימני. מגיבים רבים איימו על בנאי כי יחרימו אותו, את שיריו, אלבומיו והופעותיו. היו כאלה שאף הודיעו כי ימכרו כרטיסים שכבר רכשו להופעותיו הבאות. לבסוף, כמי שדוגל לאורך שנים בקירוב לבבות בעם ישראל, וכמי שנחשב לאחד האמנים שגישרו בעשורים האחרונים בין קהלים שונים בחברה הישראלית, החליט בנאי לקיים את ההופעה בסוסיא.