אדל, זמרת (צילום: Dave Hogan, GettyImages IL)
הושפעה? אדל | צילום: Dave Hogan, GettyImages IL

השיר Someone Like You של הזמרת אדל הוכתר כ"שיר השנה 2011" במצעד השנתי שדירגו גולשי mako וצופי ערוץ המוזיקה 24, ובכל יתר המצעדים.

חדי האוזן יכולים היו להבחין לדמיון מוזר שקיים בין השיר של אדל, בעיקר בלחן של הפזמון, באווירה ובטקסט, לבין השיר "אין לי מה לומר לך", שהוציאה איגי וקסמן באלבום הבכורה שלה בשנת 1995. בשני השירים מדובר במכתב שכותבת מישהי לאהוב ליבה שעזב אותה וכרגע נמצא עם מישהי אחרת, היא מתגעגעת אליו ונושאת איתה רגשות מעורבים כלפיו וכלפי הפרידה ביניהם והחיים החדשים שיש לו.

כאשר יצא השיר של איגי וקסמן ב-95' נטען כי הטקסט שכתבה ל"אין לי מה לומר לך" מושפע מהטקסט של לאונרד כהן בשיר "Famous Blue RainCoat". ייתכן מאוד שגם וקסמן וגם אדל בשיר שלה הושפעו מאותו טקס של כהן.

המוזיקאי שרון הולצמן, שהלחין את "אין לי מה לומר לך" של איגי וקסמן, נדרש לסוגיית הדמיון בלחנים של הפזמונים של שני השירים: "תשמע, האקורדים אצל אדל הולכים G/D/EM/C, והאקורדים אצלי הם G/C/G/C/AM/D/C/G כך שמדובר במהלכי אקורדים קרובים אבל ממש לא אותו דבר. אני מסכים שיש משהו במלודיה של אדל שמזכיר את המלודיה שלי, אבל זה לא אותו דבר. אם אתה מחפש שיר שממש יושב על אותם אקורדים של אדל אז זה 'כל מה שיש לי' של נתן גושן, אבל יש עוד מיליון שירים עם האקורדים האלה".

-יכול להיות שאתה ואדל הושפעתם מאותו מלחין?
"יכול להיות. יש כמה שירים שירים שלי מהתקופה הזו של שנת 93' ו-94' שהושפעו מאלביס קוסטלו, כמו למשל 'אין לי מה לומר לך', 'בוקר טוב עולם' שהלחנתי בלהקת 'אבטיפוס', שזה אותם אקורדים רק מנוגנים יותר מהר, והשיר של איגי 'אדום' שהיה שיר הנושא מהאלבום שלה. ואולי גם אצל אדל יש השפעה מאלביס קוסטלו, אולי הושפענו מאותם אנשים, הטקסט מלאונרד כהן והלחנים מאלביס קוסטלו, אולי זה צירוף מקרים נדיר. צריך לזכור שהאבות הרוחניים שלנו עם אנשים ענקיים, אנחנו עומדים על כתפי ענקים, כמו ששרו אואזיס".

איגי וקסמן: אולי זה דומה, בכל מקרה זה מחמיא

איגי וקסמן צילומי פרומו (צילום: יוסי צבקר)
מחמיא. איגי וקסמן | צילום: יוסי צבקר

איגי וקסמן אומרת: "אני שומעת על זה לראשונה ואני לא יודעת עם זה דומה. כמו שאמר שרון הולצמן יש המון שירים שנכתבו על אקורדים דומים. אולי משהו במלודיה של הפזמונים של שירים מזכיר אחד את השני. לגבי הטקסט אני מאמינה שיש הרבה בחורות בעולם עם לב שבור שכתבו מכתבים לאקסים ששברו להן את הלב, אז אני מאמינה שיש דמיון אבל שהוא מקרי.

"מעבר לזה אני מוחמאת מההשוואות. בהתחלה אמרו שהטקסט שלי מושפע מלאונרד כהן שזו מחמאה גדולה ועכשיו שהשיר שלי דומה לשיר השנה של אדל, אז בכלל זה יפה מאוד. קשה לי להאמין שלאדל יש בבית את האלבום הראשון שלי מ-1995, אבל היום אני כבר מאמינה שהכל יכול לקרות".

>> אדל מככבת גם בסיכום השנה של כתבי mako; וגם ב"הפרעת קשב" של ענת טייכר