איה כורם (צילום: זיו שדה)
סוף לסאגה? איה כורם | צילום: זיו שדה

הזמרת איה כורם בדרך אל החופש מהחוזה בחברת "עננה". בדיון שנערך היום בבית המשפט העליון נשלחו הצדדים לגישור, במטרה להגיע למתווה שיאפשר היפרדות ודיון ענייני במשמעויות העולות מסיום היחסים ביניהם.

הדיון נערך בערעור שהגישה כורם, אשר ביקשה מבית המשפט העליון להשתחרר מהחוזה עם חברת המוזיקה "עננה", עליו חתמה בשנת 2005 וכבל אותה לחברה ל-18 שנה. הערעור לעליון הוגש בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דחה את התביעה שהגישה איה כורם בשנת 2011 לביטול ההסכמים בינה לבין חברת התקליטים שלה "עננה", ולתשלום פיצוי כספי אותו העריכה ב-1.7 מיליון שקלים. המחוזי קבע שכורם לא הייתה רשאית לבטל את החוזים עם החברה וכי הם תקפים.

אולם שופטי העליון חשבו אחרת והביעו בדיון אי שביעות רצון מחיוב קיומם של חוזים הכובלים אמנים במוסיקה להתקשרות עם חברות הפקה לתקופה של 18 שנה, ומעניקים להם את זכויות היוצרים על יצירותיהם שטרם נוצרו, עשרות שנים קדימה. נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, והשופטים חיות וזילברטל התבטאו נגד החוזים עליהם חתומים אמנים רבים בתחום המוסיקה בישראל.

"חוק איה כורם" בדרך לאישור בכנסת

"זהו יום מרגש", אומרת איה כורם, "אני מאושרת שאחרי חמש שנים ארוכות נראה שאני עומדת לקבל את החופש שלי בחזרה. אני שמחה שגם בית המשפט העליון מסכים שמוזיקה אי אפשר לעשות בכוח". את איה כורם ייצגו עורכי הדין בעז בן צור, מוטי קהירי ואלעד פלג.

בדף הפייסבוק שלה הוסיפה הזמרת: "מאז 2009 ועד היום אני נמצאת במלחמה על החיים והקריירה שלי. חמש שנים זה המון זמן. חמש שנים שאני לא יודעת מה יהיה מחר בבוקר. מתי המלחמה הזו תסתיים, מתי אקבל בחזרה את החיים שלי. חמש שנים שאני לא יכולה לקבל שום החלטה שפויה בקריירה, הכל עם החרב המונחת על הצוואר - מה יגידו עורכי הדין, מה יגידו עורכי הדין של הצד השני, מה יגיד השופט, מה יהיה? קולגות שלי ממשיכים ליצור - לכתוב, להוציא שירים, להופיע. אני רואה בעיניים כלות את השנים הכי יפות שלי עוברות, שנה ועוד שנה ועוד שנה...".

כמו כן, בימים אלו דנה וועדת החינוך בכנסת בהצעת חוק שהגישו חברי הכנסת עמרם מצנע ודב חנין, אשר מבקשת להסדיר ולהגביל את אורך ומהות החוזים הנחתמים בין מוזיקאים ובין חברות תקליטים. הצעת החוק, המכונה "חוק איה כורם", אושרה בוועדת השרים לחקיקה ובקריאה טרומית, ועומדת בפני אישור במליאת הכנסת.

את תגובת "עננה" לא ניתן היה להשיג בעת פרסום הידיעה.