גיא בוקאטי פרומו (צילום: איריס שליט)
היה היה. גיא בוקאטי | צילום: איריס שליט

הזמר והיוצר גיא בוקאטי מצטרף למופע ההוקרה הענק לאיינשטיין ז"ל, שיערך ב-7 באוקטובר (שלישי, 20:30) בפארק הירקון בתל אביב. בוקאטי, ששמו נעדר מהפרסומים שנגעו למופע עד לרגע זה, צפוי להופיע על הבמה בפארק בביצוע לשיר הנשכח "היה היה לזיגי" יחד עם מוני מושונוב וצבי שיסל, חבריו הקרובים של איינשטיין.

אין קשר בין השיר הזה לבין שבע שנות העבודה והיצירה המשותפות של בוקאטי ואיינשטיין, שכללו את האלבום "כל הטוב שבעולם" עם 11 שירים, אותם יצר בוקאטי, ועוד 9 שירים נוספים שהפיק עם איינשטיין בשנים האחרונות לחייו, ושחלק מהם גם יצר בעצמו. אלא שכמו שבחייו של איינשטיין לא זכו השירים שיצר עבורו בוקאטי להערכה המגיעה להם, ובוקאטי כיוצר לא זכה ללגיטימציה שמגיעה לו, למרות שאיינשטיין בחר בו כיוצר איתו הוא רוצה לעבוד, גם כעת נמשך מסע הדה-לגיטימציה, שבסופו של דבר פוגע ופוסל את הבחירות האמנותיות של איינשטיין עצמו בשנים האחרונות לחייו, כאילו הוא לא ידע מה טוב בשבילו.

בלב המופע בפארק הירקון, לדבריו של המנהל האמנותי קובי בן-עטר, עומדים חמישה יוצרים שעבדו עם אריק איינשטיין בעשורים מוקדמים יותר - שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, יוני רכטר, שם טוב לוי ויצחק קלפטר - כולם יופיעו בפארק עם שירים (יותר מאחד) שיצרו עבור ויחד עם איינשטיין. מין הראוי היה שיחס דומה יקבל גם גיא בוקאטי, בשיר אחד לפחות מסך השירים שיצר עבור איינשטיין. אלא שקובי בן-עטר ואולי גורמים נוספים שמעורבים בהפקה, החליטו אחרת. אחרי דין ודברים שנמשך שבועות, נכנע בוקאטי ללחץ ושוב נאלץ למחול על הכבוד שמגיע לו.

אברהם טל, דפנה ארמוני, גיא מזיג, קובי בן עטר (צילום: רפי דלויה)
"אני לא מרצה אף אחד". קובי בן עטר (ראשון מימין) באירוע הרמת כוסית לקראת המופע לזכר אריק איינשטיין | צילום: רפי דלויה

-קובי בן-עטר, למה שוב עשית את זה לגיא בוקאטי?
"הוא משתתף במופע. בקטע מרגש. אני לא רוצה לחשוף איזה. לא התעסקתי בתחרות ולא במשחקי כבוד. נגרם לי נזק תקשורתי מכל השאלות על בוקאטי, אפילו כשהוא עבד עם אריק לא ראיתי כזאת התייחסות אליו".

-אז אם אריק ובוקאטי קופחו בחייו של אריק, אתה ממשיך בקיפוח גם אחרי מותו של אריק?
"אני מכבד את בוקאטי כמוזיקאי והנוכחות שלו חשובה. זה ערב כבוד לאריק".

-אם אתה מכבד את בוקאטי כמוזיקאי, ואת אריק, איפה הכבוד ליצירה שלהם בשנים האחרונות?
"כבר אמרתי שזה לא 'חיים שכאלה' ולא ערב שבא לתעד כל עשייה של אריק. יש עוד אמנים שעשו אלבומים עם אריק".

-אתה משווה כאלה שהלחינו או הפיקו לאיינשטיין בתקליטים בודדים או חלקי אלבומים, לבוקאטי שעבד עם אריק שבע שנים?
"אני מנהל אמנותי ואני מחליט. לא תפקידי לרצות את מי שמחפש מתחת לאדמה על מה לדבר".

אין תמונה
שבע שנים יחד. אריק איינשטיין ז"ל וגיא בוקאטי על עטיפת האלבום "כל הטוב שבעולם"

-לא מצאת לנכון לתת לבוקאטי לבצע אפילו שיר אחד שיצר לאיינשטיין. מה עם "אדם בחדרו" שיצא השנה והושמע ברדיו? מה עם השיר לרגל חזרתו של גלעד שליט, שכל המדינה התרגשה ממנו?
"לערבב את גלעד שליט במופע זה תלוש לגמרי בעיני. אני כמנהל אמנותי הייתי צריך לקחת החלטה אסטרטגית. נכתבו עבור אריק מאות שירים, זה מופע של 30 שירים ועוד מיני קטעונים ומעברים. הייתי צריך להחליט מה אני משאיר בחוץ. גם 'היא יושבה לחלון' נשאר בחוץ וגם 'תוכי יוסי' בחוץ, אז מה יגיד מיקי גבריאלוב? אם לא הייתי מכבד את בוקאטי לא הייתי נותן לתקשורת להיכנס לנושא שלו. הייתי חותך ובזה זה נגמר. כבר ספגתי וכבר חטפתי על הראש בגלל כל החפירה בזה. לא באתי ממקום שלא רוצה ולא מעריך. מחפשים מתחת לאדמה. אני לא יכול לרצות את כולם".

-אה, אז לרצות אמנים אחרים, שבכלל לא עבדו עם איינשטיין, ולתת להם לשיר מה שהם רוצים, זה בסדר.
"אני לא מרצה אף אחד. זה לא המטרה שלי. יש פה החלטה אמנותית שלי. רציתי את גיא בוקאטי במופע".

-רצית את בוקאטי, בלי היצירה שלו.
"אני רוצה את בוקאטי בלי היצירה שלו? מה הבעיה עם זה? אני כמנהל אמנותי, כמי שמחליט, שלם לגמרי עם כל החלטה. אם הייתי לא מכבד אותו הוא לא היה בערב. עם כל הכבוד לשבע שנים של עשייה, הוא לא במוקד הערב. אני רוצה שהקהל ישמע שירים שהוא מכיר. ומכל הלהיטים של אריק בחרתי 30, ומבין ה-30 אין אף שיר של בוקאטי, לצערי הרב".

גיא בוקאטי בחר שלא להגיב.

חמישה שירים מהיבול המשותף של אריק איינשטיין ז"ל וגיא בוקאטי: