המופע לציון עשור למותו של מאיר אריאל ז"ל בקיסריה הסתיים הלילה באירוע תמוה, שלא לומר מביך. אחרי שורה ארוכה של ביצועים טובים ומרגשים לשיריו של אריאל המנוח עלתה לבמה לאקט המסיים להקת תמוז המיתולוגית שהתאחדה לרגל האירוע בהרכבה המלא והמקורי: שלום חנוך בגיטרה, אריאל זילבר בפסנתר, יהודה עדר בגיטרה, איתן גדרון בבס ומאיר ישראל בתופים. 4000 איש בקהל הריעו להם, אחרי שחיכו להם משך יותר משלוש שעות.

חברי תמוז, כך סיפר יהודה עדר, הכינו, התאמנו ותכננו לבצע במופע חמישה שירים, שניים מהם שנכתבו על ידי מאיר אריאל ז"ל - "סוף עונת התפוזים" ו"הולך בטל", ובנוסף אליהם גם את "פנס הרחוב (מישהו הפסיק את הזרם)", "ככה את רצית אותי" ו"מה שיותר עמוק יותר כחול". חמשת השירים הופיעו ברשימת השירים שפורסמה לפני ההופעה בקרב אנשי התקשורת.

שלום חנוך מצטרף ספונטנית ל"מודה אני" ו"שיר כאב"

רגעי התמיהה החלו כאשר לקראת סוף השיר "מודה אני", שביצעו אהוד ושחר אריאל, בניו של מאיר, עלה לבמה שלום חנוך (שהופיע לפניהם בביצועים חזקים ל"נשל הנחש" ו"אומרים שבלי") והחליט להמשיך את השיר באופן ספונטני, למרות שלא הכיר היטב את המילים, כשיהודה עדר מלווה אותו בגיטרה. אחר כך נערכה בהופעה הפסקה מתודית לצורך החלפת נגנים. בזמן ההפסקה הוקרן קטע וידיאו ישן של מאיר אריאל מבצע את "שיר כאב", ושלום חנוך, שעמד לבד בחושך וכיוון את הגיטרה שלו, הצטרף באופן לא מתוכנן ולא מדויק לחלק מהמילים, מול עיניו המשתאות של הקהל, כשמאחוריו מכינים פועלי הבמה את ההופעה של להקת תמוז.

הקהל קיבל את להקת תמוז בתשואות רמות. חמשת החברים ביצעו את "הולך" בטל", "פנס הרחוב", ו"סוף עונת התפוזים", כשהראשון והשלישי הם שירים שכתב כאמור מאיר אריאל ז"ל. הביצועים היו, כצפוי, מלהיבים ומרגשים. בסיום השיר ירדו חברי הלקה מהבמה והיו אמורים לחזור לשני שירי הדרן, אלא שכאן החלה הטלנובלה. למרות שהקהל המשיך להריע משך דקות ארוכות וחיכה לאותו הדרן הלהקה לא עלתה על הבמה. יואב קוטנר, מנחה הערב, עלה לבסוף, אחרי כעשר דקות, והודיע שהמופע הסתיים. חלק מהקהל החל להתפזר, אלא שאז עלו לבמה יהודה עדר ואיתן גדרון והחלו לנגן רק שניהם את הפתיח ל"ככה את רצית אותי". שאר חברי הלהקה נותרו מאחורי הקלעים משך דקות ארוכות.

אריאל זילבר: "אם אתם רוצים עוד תקראו לשלום"

שלום חנוך עשור למאיר אריאל (צילום: שוקה כהן)
בסוף הוא חזר לבמה. שלום חנוך | צילום: שוקה כהן

שם, מאחורי הקלעים, היתה הסאגה בעיצומה. יואב קוטנר נראה נבוך ולא ידע מה להגיד לקהל שחיכה לראות מה קורה. גורמים המקורבים להפקת המופע אמרו: "זה לא בסדר שככה מחזיקים אלפי אנשים שמחכים לראות מה יהיה". אריאל זילבר נשמע אומר: "אבל למה מנגנים שירים של תמוז שלא נכתבו על ידי מאיר אריאל?", זאת אחרי שכמה דקות קודם לכן השתתף בביצוע ל"פנס הרחוב" ולפני ההופעה אמר לעדר, גדרון וישראל שהוא מסכים לבצע לפחות ארבעה שירים של תמוז, ששניים מתוכם לא נכתבו על ידי אריאל. מקורבת לשלום חנוך נשמעה אומרת: "למה הם חושבים שיוכלו לסחוט ממנו עוד שיר?". באותם רגעים התעורר ויכוח מאחורי הקלעים בין העומדים שם האם שלום חנוך רוצה לחזור לבמה או לא.

אחרי עוד כמה דקות הצטרף אריאל זילבר לשני חבריו על הבמה ואמר לקהל: "תבינו, שירים של תמוז זה שירים של תמוז, הם לא קשורים למאיר אריאל, זה לא מתאים". הקהל ענה לו "מתאים, מתאים" וזילבר הוסיף: "אם אתם רוצים עוד שירים תקראו לשלום". רק לבסוף, לאחר עוד כמה דקות, עלו לבמה בשנית שלום חנוך והמתופף מאיר ישראל. הלהקה החלה לנגן את "ככה את רצית אותי" ושלום חנוך אמר: "אני לא מכיר את השיר הזה", אך הצטרף לשירה של אריאל זילבר. את ההופעה חתמו סופית חברי תמוז בביצוע חוזר ל"סוף עונת התפוזים", שהיה סוחף אף מקודמו.

בסיום נשמע שלום חנוך רומז כי למרות השמועות והדיבורים ולמרות שיואב קוטנר אמר על הבמה בסיום "צריך עצומה באינטרנט וספונסר שיביא מיליון שקל לכל הופעה בשביל האיחוד", לא יהיה איחוד של להקת תמוז במתכונת של הופעה מלאה. "כוחנו בספונטניותנו", אמר חנוך. גם יהודה עדר היה מאוד סקפטי: "אני מאוד רוצה שיהיה איחוד, אבל לא נראה לי שיהיה".

עוד במוזיקה:

מוקי ויוסלס איי.די מוציאים שיר ראשון משותף

פסטיבל הבירה בחיפה: נינט תתארח אצל רוקפור, סחרוף אצל איפה הילד, ועוד

בוחרים את שיר העשור בפרויקט "פסקול העשור"

מבצע כרטיסים לפסטיבל עם ליידי גאגא, סימפל פלאן ועוד

צמד הדאנס Knob בראיון והשמעת בכורה לשיר חדש

דורון רוקח "יוצא לאור" בשיר חדש

הדורבנים מארחים את ששי קשת - "אח, איזה בוקר (72')"

אמינם מאיים לפרסם קלטות ותמונות אינטימיות מהרומן עם מריה קארי

לורדס, בתה של מדונה, תשתתף בסרטון הפרומו לשיר החדש "Celebration"

סתיו נחום - "לא מצליח לישון"

קוביאשי פורצלן ושלמה מזרחי מחדשים את "כפרה" של דני בן ישראל

בכורה לקליפ: אור כשדים - "הנשמות הטובות" Live