שלומי שבן, אקורדיון (צילום: רועי ברקוביץ')
פייטן. שבן | צילום: רועי ברקוביץ'

ב-22 בדצמבר 2010 יתקיים בהיכל התרבות בתל אביב ערב הפיוט הגדול ("פיוט & רול") בו ייקחו חלק למעלה מ-30 מטובי אמנים ופייטנים, בערב שיוקדש כולו לפיוטים בביצועים חדשים לצד ביצועים מסורתיים.

בין המשתתפים: ערן צור, קובי אוז, דודי לוי, אתי אנקרי, שלומי שבן, שם טוב לוי, כנסיית השכל, ארז לב ארי, שלמה בר, דין דין אביב, לאה שבת, אהרן ויונתן רזאל, דניאל זמיר, מיכה שיטרית, סגיב כהן, הפייטן ליאור אלמליח, הפייטן דוד מנחם ועוד.

הפכו לדבריהם לקהילה

ערן צור - הופעה 1 (צילום: רועי ברקוביץ')
בטי עם שביס. ערן צור | צילום: רועי ברקוביץ'

לצד שמות שכבר התעסקו בעבר עם פיוטים והחיבור אליהם הוא מבחינתם טבעי - כמו קובי אוז, אתי אנקרי ומיכה שטרית, כוללת הרשימה כמה שמות מפתיעים של רוקרים, כמו ערן צור, שכבר סיפר בעבר כי הופיע עם פיוטים בירושלים בערב מיוחד שבמימונה השתתפה קרן מיוחדת; שלומי שבן, שנראה כי רחוק מפיוטים מרחק שינקין מרחוב אגריפס ולהקת כנסיית השכל שהתעסקה עד כה בשירי משוררים ופחות בפיוטים.

מסתבר שכבר יותר מחמש שנים, שכמה מבכירי זמרי ישראל מתכנסים ללמוד יחדיו פיוטים ומקורות יהודיים. הם חיים ומנגנים אותם, ומשתמשים בהם כמקור השראה ליצירה. הזמרים והפייטנים באים מכל רבדי היהדות ולומדים יחדיו עד כי הפכו לקהילה של ממש, עם קשרי ידידות ושיתופי פעולה מוזיקליים.

המטרה: להגיש לקהל את החוייה הפיוטית כקבוצה

המפגשים נערכים במסגרת פרויקט "ידידי השכחת" של עמותת הלל בישראל - המרכז לחיים יהודיים בקמפוס, שמקדמת את החיבור לפיוט היהודי ורואה בו שיבה טבעית של עם לתרבותו.

בחודשים האחרונים הגיע קבוצת האמנים למסקנה שהגיע הזמן להנכיח את עוצמת הקבוצה ולהגיש לציבור מופע שהוא שילוב אמיתי של מזרח ומערב, עבר והווה, פיוט & רול. מטרתו של "ערב הפיוט הגדול" היא אפוא להגיש לקהל הרחב את החוויה הפיוטית של אותם אמנים ובכך להמשיך ולתרום לחיבור של כאן ועכשיו עם תרבות יהודית בת אלפי שנים. תהיה זו  הפעם הראשונה בה יעלו כל השמות הללו על במה אחת במופע גדול וחגיגי.

>> שלומי שבן עשה כבוד ליוני רכטר בפסטיבל הפסנתר