מארינה מקסימיליאן, אלבום זהב (צילום: אילנית כהן)
שוקלת את הפנייה. מארינה מקסימיליאן | צילום: אילנית כהן

השתתפות ישראל באירוויזיון הקרוב עדיין מוטלת בספק, בגלל תהליכי השינוי שעוברים על רשות השידור והבעיה התקציבית שנלווית אליהם. אבל זה לא מה שמונע מאנשי הרשות להתחיל להזיז את הגלגלים כבר עכשיו, כדי לבחור כמה שיותר מהר את השיר והמבצע, ובניגוד לשנים קודמות, בהן הכל נעשה "ברגע האחרון" ובלחץ זמנים, לאפשר למועמד הישראלי את מלוא הזמן הדרוש ליצור קמפיין יחסי ציבור ראוי.

כפי שפורסם, ולמרות שההשתתפות בתחרות השירה האירופית טרם נסגרה סופית, החליט העורך הראשי החדש של רשות השידור, יונה ויזנטל, שעורכי המוזיקה של תחנת הרדיו 88FM של קול ישראל יבחרו את המועמדים לייצג את ישראל באירוויזיון הקרוב.

עורכי התחנה, כך נודע ל-mako, ואף פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", נקבו בינתיים בשמותיהם של שלושה אמנים, שהם הראויים ביותר בעיניהם למשימה הלאומית: מארינה מקסימיליאן, שהוציאה השנה את אלבום הבכורה שלה באנגלית (אחרי שהעלתה בשנים האחרונות חמישה מופעים שונים), אסתר רדא, שהוציאה אף היא השנה אלבום בכורה באנגלית (אחרי EP מוצלח מאוד), ואסף אבידן, האמן הישראל המצליח ביותר בחו"ל בשנים האחרונות.

בשלב זה נעשים בירורים ראשונים מול מארינה מקסימיליאן ומנהליה ב"טדי הפקות" לגבי רצונה לקחת על עצמה את ייצוג ישראל באירוויזיון. כידוע, נושא הייצוג בתחרות כרוך בהוצאה כספית עצמית גבוהה, כרבע מיליון שקלים, סכום שהוציאו מכיסם (או דרך חסויות מסחריות) אמנים שבשנים האחרונות ייצגו את ישראל בתחרות, וזה עוד בשנים שבהן תקצוב האירוויזיון על ידי רשות השידור היה קבוע. כעת, במצבה של הרשות, לא ברור כמה כסף יוקצב לנושא.

מקורבים למארינה מקסימיליאן מאשרים שנעשתה אליה פנייה להשתתף באירוויזיון, כפי שפנו אליה בשנים עברו. כעת הם שוקלים את כדאיות הנושא. השבוע הוציאה מארינה מקסימיליאן את הקליפ החדש "Silence", מתוך אלבומה "Step Into My World".

למרות שלא שירתה בצה"ל

הפנייה למארינה מקסימיליאן היא חידוש מבורך במדיניות רשות השידור, שבעבר, מימיו של יושב הראש לשעבר מרדכי שקלאר, נמנעה מלשלוח לאירוויזיון אמנים שלא שירתו בצה"ל, גם כדי לייצג את הערכים הציוניים בהם האמין שקלאר, וגם כדי להימנע מ"עליהום" צדקני של פוליטיקאים תופסי-טרמפ.

לפני חמש שנים, כאשר היתה מועמדת לייצג את ישראל, הסירה מארינה מקסימיליאן בעצמה את מועמדותה, כדי להימנע מעימותים בנושא השירות בצה"ל, זאת בשעה שישראל התעמתה אז מול החמאס בעזה במבצע "עופרת יצוקה". למרות זאת, שמה של מקסימיליאן המשיך ועלה בעבר כמועמדת לאירוויזיון, כולל בשנה שעברה.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "טרם התקבלה החלטה רשמית בנוגע להשתתפותנו בתחרות האירוויזיון בשנת 2015. כאשר תתקבל החלטה נוכל להתייחס לשמות של מועמדים".

אסתר רדא הופעה (צילום: אולג חמלניץ)
מס' 2 ברשימה. אסתר רדא | צילום: אולג חמלניץ

אסף אבידן בהיכל התרבות מרץ 2014 (צילום: ענבל צח)
אירוויזיון? אסף אבידן | צילום: ענבל צח