מיי פיינגולד (צילום: ליאור נורדמן)
הערב ההכרעה. מיי פיינגולד | צילום: ליאור נורדמן

הערב (רביעי) תסתיים ההצבעה על שלושת השירים שמועמדים לייצג את ישראל באירוויזיון 2014 - "Be Proud",, "נשארת איתי" ו-"Same Heart". השיר שיגיע למקום הראשון יוכרז הערב כשיר שאותו תבצע מיי פיינגולד, הנציגה הלאומית, על הבמה בקופנהאגן, דנמרק, בחצי הגמר השני של תחרות האירוויזיון, שיערך ב-8 במאי.

כל הסימנים מעידים שמבין השלושה, השיר המוביל כרגע בתמונת הסיכויים הוא "Same Heart", שכתב והלחין רמי תלמיד. כזכור, השיר נמצא חורג מתקנון האירוויזיון של רשות השידור, בגלל מינון חריג מאוד של השפה האנגלית במילותיו, וכיוון שמילותיו שונו, אחרי שכבר אושר בועדת האירוויזיון, מבלי שניתן לכך אישור בכתב. למרות החריגה החליטה ועדת האירוויזיון לאשר את השיר מחדש, בישיבה מיוחדת שהתקיימה ביום שני אחר הצהריים, ובניגוד לחוות הדעת המשפטית שקיבלו בכירים בערוץ 1 מהלשכה המשפטית של רשות השידור.

יוצרי "נשארת איתי" יפנו לבית המשפט רק אחרי תוצאות ההצבעה

יוצרי השיר המתחרה, "נשארת איתי", לורן דה-פז וחן מצגר-אדר, דרשו לפסול את השיר "Same Heart" ואיימו לפנות לערכאות משפטיות, אם הוא לא ייפסל על ידי הרשות. כעת ממתינים מצגר-אדר ודה-פז לתוצאות ההצבעה הערב. רק אחרי שהן תיוודענה, ואם אכן השיר "Same Heart" יזכה, יחליטו האם לפנות לבית המשפט בבקשה לפסול אותו.

חן מצגר (צילום: רפי דלויה)
לחצים כבדים כדי שיימנע מפנייה לבית המשפט. חן מצגר-אדר | צילום: רפי דלויה

בהנחה ש-"Same Heart" זוכה, אם אכן יחליטו יוצרי "נשארת איתי" לפנות לבית המשפט, הם יצטרכו לקחת בחשבון שהם עושים זאת כאשר הם בעמדת מיעוט. כיוון ש"Same Heart" (אם ייבחר), זוכה לתמיכת הקהל, תמיכת רשות השידור (שלא פסלה אותו), ותמיכתה של הזמרת המבצעת, מיי פיינגולד, שמקורביה אומרים שהיא מעדיפה לנסוע לאירוויזיון עם השיר "Same Heart", ולכאורה רוצה אותו אפילו יותר מאת השיר "Be Proud", אותו היא עצמה כתבה והלחינה.

פסילה של "Same Heart" עלולה לגרום זעזוע בגזרת פיינגולד

בימים האחרונים מופעלים על יוצרי השיר "נשארת איתי", חן מצגר-אדר ולורן דה-פז, לחצים כבדים מכמה כיוונים, במטרה לגרום להם להחליט לשבת בשקט, ולא לפנות לבית המשפט. מפעילי הלחצים משתמשים בטקטיקות שונות ומנסים לשכנע את השניים שלא לפעול בניגוד לדעת הקהל, הרשות והזמרת. כמו כן, צריך לזכור שחן מצגר-אדר כבר נסע לאירוויזיון בשנה שעברה עם הזמרת מורן מזור, כך שאת חלום האירוויזיון הוא כבר הגשים, וייתכן ויוכל להגשים אותו שוב בשנים הבאות עם שיר אחר.

אם וכאשר יחליט בית משפט להיענות לדרישת יוצרי "נשארת איתי" ויפסול את "Same Heart" אחרי שנבחר, עלולה פסילה שכזו להביא לזעזוע מגזרת מיי פיינגולד, שמו שכבר נכתב כאן בעבר, עלולה למצוא את עצמה נוסעת לייצג את ישראל באירוויזיון עם שיר שהיא פחות מאמינה בסיכויי ההצלחה שלו.

שיר מס' 1: "Same Heart"

שיר מס' 2: "נשארת איתי"

שיר מס' 3: "Be Proud"