שלמה ארצי פרומו (צילום: ירון שילון)
מלחין השנה. שלמה ארצי | צילום: ירון שילון

אקו"ם, אגודת היוצרים בישראל, מפרסמת את נבחרי השנה שלה בתחום המוזיקה הפופולרית: השיר "את" של ישי לוי שחיבר והלחין עמיר בניון והפיק מוזיקלית עקב למאי - נבחר לשיר השנה, שלמה ארצי ודודו אהרון הם מלחיני השנה, יואב גינאי מחבר השנה, הבלקן ביט בוקס מעבדי השנה, ריף כהן היא תגלית השנה, מאיר גולדברג ותלמה אליגון זוכים בפרסים למפעל חיים. אביב גדג' ותמר הדדי זוכים בפרס לעידוד היצירה. ישי לפידות זכה בפרס בתחום הזמר החסידי. יהודה קיסר זוכה בפרס מיוחד למעבד.

חברי וועדת השיפוט שבחרו בהם היו צרויה להב, דני רובס, יוסי גיספן, יעקב נווה ועמרי רונן. טקס הענקת פרסי אקו"ם יתקיים ביום רביעי 20.2.13 בבית ציוני אמריקה בתל אביב. הטקס יערך זו השנה ה- 55. הפרס היוקרתי של אקו"ם הפך למסורת שנתית. הוא מהווה נקודת אור ליוצרים ולעוסקים בתחום היצירה.

אין תמונה
שיר השנה. ישי לוי

ישי לוי אמר ל-mako עם פרסום זכייתו: "אני מאושר ונרגש. הישג כזה הוא לא ברור מאליו וזו הזדמנות מצוינת להודות לשותפיי ליצירה ולזכייה, לעמיר בניון וליעקב למאי שבזכותם נוצר הקסם הזה. למירו את עדן הפקות ואיריסים לוי הפקות ולכל הצוות שלי ששומרים איתי על איכות לא מתפשרת. אני רוצה להודות לאקו״ם על שבחרו בשיר הזה ולכל תחנות הרדיו והתקשורת שמפרגנות וכמובן תודה ענקית לקהל שלי שבלי אהבתו זה לא היה קורה".

עמיר בניון, כותב ומלחין השיר "את" הוסיף: "אני מאוד נרגש ושמח על ההישג של השיר ומברך את ישי מכל הלב".

דודו אהרון קיסריה (צילום: ערן בן עמי)
"מרגש אותי מאוד". דודו אהרון | צילום: ערן בן עמי

דודו אהרון אמר ל-mako עם היוודע הזכייה: "שמחתי והתרגשתי לקבל את הידיעה על הזכייה בפרס מלחין השנה של אקו"ם. זה באמת עושה טוב על הלב לדעת שכל השנים שישבתי והלחנתי וכתבתי בבית שעות על גבי שעות ומה שיצא לי מהנשמה פתאום זוכה להערכה, אחרי שכבר זכה להערכה מצד הקהל ועכשיו גם מצד אקו"מ. אני שמח ונרגש וממשיך בעשייה המוסיקלית שלי בצניעות ולרגש את הקהל ביצירות שלי. זריקת עידוד ליוצרים צעירים שעושים תהליך שעברתי. אני יוצר צעיר שנמצא 4-5 שנים בחוץ. תקופה כל כך קצרה והנה כבר מעריכים את יצירותיי. עושה טוב על הלב הרגשה מקסימה ובאמת שאני מאושר. לצד מוזיקאים גדולים מאוד במוזיקה הישראלית באמת כתבו והשאירו קלאסיקות בחרו בי. כבוד גדול עבורי".

הזוכים בפרסים

פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים -ליוצר מאיר גולדברג
מנימוקי השופטים: "מאיר גולדברג מצרף ביד אמן צירופי מילים שהם קסם, ויוצר מהם עולמות מרהיבים, שלו לגמרי. השירים של מאיר נכתבים מתוך תודעה חריפה ובלי מורא, בהתבוננות פנימה - אל האישי והפרטי, והחוצה, כשהמחט הרדארית מכווננת ברדיוס ענקי. הם רואים ברור, השירים שלו, מדברים חכם, שנון ומקורי, מגחכים בעצב, בועטים, אוהבים, מתעקשים להבין, לחסום אגרוף בחיוך משועשע. ותמיד הם מוזיקה, תמיד, גם כשעוד לא הלחינו אותם, כשרק מאיר שומע אותה, ואף פעם לא מוותרים על הדיוק ועל מה שחשוב. הכי חשוב".
גובה הפרס 35,000 ₪

תלמה אליגון - תל אביב של פעם (תמונת AVI: mako)
פרס למפעל חיים. תלמה אליגון | תמונת AVI: mako

פרס ע"ש נעמי שמר על מפעל חיים ליוצרת תלמה אליגון
מנימוקי שופטים: " טביעות אצבעותיה האוהבות של תלמה אליגון נמצאות בכל פינה בתרבות הישראלית בכלל, ובמוסיקה הישראלית בפרט. שיריה מושרים על ידי גדולי הזמרים ובערבי שירת רבים, מילים וביטויים מתוך הטקסטים שלה הפכו שגורים בפי כל, תרומתה העצומה כמנהלת אומנותית של חברת התקליטים הגדולה בישראל ושל הוצאת ספרים גדולה המקפידה על שימור היצירה והתרבות בישראל רק מוסיפה זר פרחים על גבעולי השירים היפים שכתבה.
גובה הפרס 35,000 ₪

פרס אקו"ם להישג השנה לשיר "את"
מילים ולחן: עמיר בניון, עיבוד: יעקב למאי, ביצוע: ישי לוי
מנימוקי השופטים: "בשנה בה התחושה הייתה שהמוסיקה הים תיכונית מחפשת שבילים חדשים, והרוק הפופ והפולק מנסים להרים ראש מחדש, הופיע השיר היפהפה הזה שמשלב את כישרונו העצום של עמיר בניון בכתיבה ובהלחנה בקולו חודר שערי השמים והלב של ישי לוי בעיבודו יוצא הדופן של יעקב לאמעי. הכנות והיכולת הווירטואוזית בה מביא אלינו ישי לוי את יצירתו של בניון גרמה לשיר הזה להפוך לסוג של גשר בין קהלים שונים. האניגמטיות בשיריו של בניון המופיעה גם בשיר האהבה ה-לכאורה פשוט הזה, והאקרובטיקה המוסיקלית שמבצעת המנגינה בלי לפספס אפילו צליל אחד הפכו את השיר ללהיט ענק גם אצל הקהל הרחב וגם בין מבקרי המוסיקה. על כל אלה שמחה ועדת השופטים להעניק באהבה לעמיר בניון ולישי לוי את פרס שיר השנה".
גובה הפרס 15,000 ₪ (הפרס יחולק באופן שווה בין המלחין, המעבד, כותב המילים והמבצע).

פרס אקו"ם להישג השנה למחבר יואב גינאי
נימוקי השופטים: "זה מאוד לא פשוט לנוע במיומנות רבה ובכישרון רב בין ז'אנרים שונים, גובה טקסט שונה, בין גבוה ונמוך. לא מובנת מאליה היכולת לתזמן כמו רקדן מדויק ומושלם את הפירואט בין הקליט למאתגר, בין הפופ לשירה. יואב גינאי הצליח בשנה האחרונה לעשות את כל אלה בהצלחה רבה. יחד עם כובעיו הטלוויזיוניים השכיל לשכלל לרמה הגבוהה ביותר שאפשר את יכולת הכתיבה המשובחת שלו. "שלג בשרב" ו"כשהגברים רוקדים" שזכו להצלחה בשנה האחרונה הם דוגמאות מצוינות ליכולת הזו. על השירים האלה ועוד בחרה הוועדה להעניק ליואב גינאי באהבה את הפרס".
גובה הפרס 15,000 ₪

פרס אקו"ם למלחין השנה שלמה ארצי
נימוקי השופטים: " חתן פרס אקו"ם על מפעל חיים משמש כבר עשרות שנים פס הקול של ישראליות רגישה ומתבוננת. עשרות אלבומיו שנמכרו בקרוב למיליון עותקים הם הוכחה ניצחת לקשר המיוחד במינו שיצר עם קהלים רחבים בכל הארץ.
אלבומו של ארצי "אושר אקספרס" שיצא השנה הוא דוגמא ומופת ליכולתו של אומן עתיר הישגים להמשיך ולחפש, לנסות מפגשים מוסיקליים חדשים ומסקרנים, ולהפגין בכל פעם מחדש רעב סקרנות וכשרון אין קץ. הצלחתם העצומה של שירי האלבום גם אצל הקהל וגם בקרב מבקרי המוסיקה ותחנות הרדיו היא ניצחון גדול ומרגש למסקנה שאיכות גבוהה יכולה להיות גם פופולארית מאוד. על שירי האלבום הזה החליטה הוועדה להעניק לשלמה ארצי את התואר "מלחין השנה"
גובה הפרס 15,000 ₪

פרס אקו"ם למלחין השנה דודו אהרון
נימוקי השופטים: "אחרי אינספור להיטי ענק, דודו אהרון הפך לאחת הדמויות הבולטות בפופ הים תיכוני, ומייצג של דור חדש בעולם הזה שגם כותב ומלחין. דודו ניחן ביכולת המולדת לייצר "המנונים", לחנים קליטים בצורה יוצאת דופן, ומתאימים בצורה מושלמת למילים שלו, שהופכות לכלי נגינה של ממש בתוך הלחן. היכולת לייצר להיטי פופ קליטים ומלודיים היא נדירה מאוד, ומבוקשת ביותר, ואין לראות בה דבר של מה בכך. לחניו של דודו יכולים להצליח באותה הצורה בעולמות הפופ בכל מקום בעולם. כשבאמתחתו שנים לא מועטות של הצלחות, ומספר עצום של לחנים קליטים ביותר, החלטנו שדודו ראוי לפרס זה."
גובה הפרס 15,000 ₪

בלקן ביט בוקס הופעה תומר יוסף 1 (צילום: עודד קרני)
מעבדי השנה. בלקן ביט בוקס. בתמונה: הסולן תומר יוסף | צילום: עודד קרני

פרס אקו"ם להישג השנה למעבדים- הבלקן ביט בוקס
נימוקי השופטים: " הבלקן ביט בוקס יצרו סטנדרט של עיבוד והפקה שלא נראו בישראל במשך שנים רבות, לכל הפחות. השילוב של יצירת ז'אנר משלהם, יחד עם רמת הפקה שנמצאת בקו הקידמי העולמי, יכולת מוזיקלית מופלאה, מעוף, ושבירת גבולות מוזיקליים הופכים אותם לאחד הגופים המוזיקליים המוערכים ביותר, הרבה מעבר לגבולות ישראל. פרס זה מגיע להם על השילוב המופלא של רקע מוזיקלי ישראלי, היכרות ופתיחות לז'אנרים רבים, סטנדרט הפקתי-מוזיקלי בלתי מתפשר, וכל אלה באים לידי ביטוי בעיבודים הנפלאים שלהם. היכולת לעשות מוזיקה שמחה, חוצה קהלים, חוצה ז'אנרים, מוערכת ואהובה, וגם מצליחה, היא ה"גביע הקדוש", וכאלה מוזיקאים אנחנו רוצים לראות יוצרים ומצליחים בעולם המוזיקה הישראלי."
גובה הפרס 15,000 ₪

ריף כהן
תגלית השנה. ריף כהן

פרס אקו"ם להישג השנה לתגלית ריף כהן
נימוקי השופטים: "ריף כהן, זמרת ויוצרת מוכשרת, הלחינה מוסיקה להצגות, שיחקה בסרטים ובסדרות טלוויזיה, למדה מוסיקה בארץ מגיל צעיר מאוד ובשנים האחרונות בצרפת. הסממנים הבולטים בשיריה מציירים במכחול של צלילים, את הרבגוניות הישראלית המושפעת מניחוחות וטעמים שספגה ריף בארץ ומשלל הסגנונות המוסיקליים שאליהם נחשפה. ריף פרצה לתודעה בצרפת ומשם למחוזותינו, עם הלהיט ""A Paris שהביא את הצליל הצפון אפריקני, בשפה הצרפתית ובשובבות הישראלית. התוצאה, גאווה ישראלית. את שירי אלבום הבכורה שלה, היא עיבדה והלחינה למילותיה של אמה."
גובה הפרס 15,000 ₪

אביב גדג' פרומו (צילום: רונן ללנה)
עידוד היצירה. אביב גדג' | צילום: רונן ללנה

פרס ע"ש אמיתי נאמן לעידוד פרסום היצירה למחבר- אביב גדג'
הרמה של הטקסטים שהוגשו השנה לוועדה היתה גבוהה במיוחד. אבל מעל כולם בלט כותב אחד, מיוחד מאד. אחד הדברים היפים ביותר בכתיבת טקסטים הוא יכולתו של הכותב למשוך אותך למעמקי עולמו ולהעניק לך את התחושה שאתה לא רק צופה מהצד אלא משתתף פעיל. גדג' במילים עמוקות, צורבות, דוקרות ומלטפות מצליח לברוא תמונות עשירות וצבעוניות , מהפנטות ולופתות בגרון. ומעל לכל, הוא עושה זאת בצורה מקורית מאד וחשופה להפליא. בעולם של מילים בנאליות ובליל של רגשות מבולבלים, נעים למצוא יוצר מקורי שבולט מעל פני השטח. הוועדה שמחה לציין את יכולותיו של גדג', ולהעניק לו את פרס עידוד פרסום היצירה למחבר.
גובה הפרס- 15,000 ₪

פרס ע"ש אמיתי נאמן לעידוד פרסום היצירה למלחין תומר הדדי:
היכולת לחבר בין דורות וסוגים שונים של מוסיקה אינה מובנת מאליה. בשנת 2012  בעידן הטכנולוגי והדיגיטלי מצליח תומר הדדי להביא לחנים יפיפיים, קליטים מאד, מבלי לאבד גרם של איכות ולחבר את הישראליות האהובה הישנה והמעט אבודה עם דור האייפון והאייפד. העושר המוסיקלי והעולם הנפרס בפני המאזין יוצרים מעבר לעונג השמיעה גם חוויה מזככת ומעוררת תקווה. הדרך הרכה בה יושבת המלודיה על ההרמוניה והמבנים המתפתחים של השירים עשויים ביד אמן.
גובה הפרס- 15,000 ₪

פרס חיצוני ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום- לונא אבו נסאר
גובה הפרס- 20,000 ₪

ישי לפידות פרומו (צילום: אלדד רפאלי)
ישי לפידות | צילום: אלדד רפאלי

פרס אקו"ם להישג מיוחד בתחום הזמר החסידי – ישי לפידות
"ישי לפידות הביא לתוך המוסיקה החסידית רעיונות חדשים, הן במילים והן בלחנים שסחפו את אהדת הקהל ובכך הפך להיות חלוץ לזרם החדש והעכשווי. אותו זרם היונק מהמוסיקה האוטנטית, הישנה אך בו זמנית חשוף להשפעות הזמן והמקצבים הקיימים במוסיקת הישראלית. חבר השופטים בחר להעניק את הפרס ללפידות לא כסיכום אלא כזרז לעתיד בו הציפיה היא לראות את השפעתו הרבה בזמר החסידי."
גובה הפרס 15,000 ש'

פרסים מיוחדים מטעם דירקטוריון אקו"ם

אלכס וייס (1929 - 2001) מעבד מלחין ונגן מצטיין

מרטין מוסקוביץ' (1938 - 2008) מלחין, מעבד מוזיקלי ומנצח

אין תמונה
פרס מיוחד. יהודה קיסר

יהודה קיסר- מעבד מוזיקלי
נימוקי הבחירה: "יהודה גיטריסט מופלא, ומעבד מוסיקאלי, החל את דרכו האמנותית בשנות ה 70, יהודה ליווה בראשית דרכו אמנים רבים ביניהם אהובה עוזרי ובועז שרעבי ולימים ייסד את להקת צלילי העוד. סגנונו הייחודי הוא שילוב של מוסיקת רוק, מזרחית ויוונית שהביא לצליל הגיטרה הייחודי שהפך לסימן ההיכר לנגינתו כל אלו הפכו את יהודה לנגן מבוקש מאד בקרב היוצרים והמבצעים הגדולים בזמר הים תיכוני, ביניהם- זוהר ארגוב, חיים משה, ג'קי מקייטן, מרגלית צנעני ועוד רבים וטובים. באקו"ם רשומות מעל 400 יצירות שעיבד. על מכלול יצירתו ותרומתו לתרבות הישראלית ולזמר המזרחי מוענק ליהודה פרס מיוחד זה".