אפר ואבק עטיפה (צילום: mako)
חכה שתגדל | צילום: mako

האלבום "אפר ואבק" שיצרו יהודה פוליקר ויעקב גלעד, ושנחשב לדעת רבים לאלבום הישראלי הטוב ביותר, ייצא ב 3 בדצמבר במהדורה מיוחדת וכפולה (בחברת NMC יונייטד), במלאות 20 שנה להוצאתו הראשונה. האלבום, אשר ראה אור בשנת 1988, עסק בחוויות הילדות של בני הדור השני לשואה מנקודת מבטם של פוליקר וגלעד, שניהם בנים להורים ניצולי השואה, והעלה על סדר היום את סוגיית "הדור השני".

חלקה הראשון של המהדורה הכפולה הוא האלבום המקורי, שכולל שירים שהפכו לקלאסיקה במוזיקה ובתרבות הישראלית, ביניהם שיר הנושא "אפר ואבק", "חלון לים התיכון", "כשתגדל", "התחנה טרבלינקה" ו-"רדיו רמאללה". הדיסק השני כולל את תכנית הרדיו "אחרי המלחמה", אשר שודרה לראשונה בגלי צה"ל בערב יום השואה 1986. התכנית, אותה הפיקה וערכה דלית עופר, היוותה למעשה את הבסיס ליצירת האלבום. בתכנית משתתפים יהודה והוריו שרה וז'אקו פוליקר ויעקב ואמו הלינה ויחד הם מספרים לראשונה את ספור ילדותם בצל ההורים ניצולי השואה.

במהלך התכנית משולבים ביצועים מוקדמים אשר הולחנו והוקלטו במיוחד עבור התכנית של השירים "התחנה הקטנה טרבלינקה" ו"פרחים ברוח" וכן ביצוע אקוסטי מיוחד לשיר "עיניים שלי", כל אלה רואים כאן אור לראשונה ע"ג דיסק. בנוסף מופיע גם השיר "חכי לי סלוניקי" אשר הוקלט גם הוא עבור התכנית. "אחרי המלחמה" זכתה בפרס מפקד גלי צה"ל ע"ש הראל מודעי לשנת 1987.

כבונוס מצורפים לדיסק השני גם שלושת הוידאו קליפים לשירים "אפר ואבק", "חלון לים התיכון" ו-”התחנה הקטנה טרבלינקה" אשר בוימו כולם על ידי אורנה בן-דור, שביימה מאוחר יותר את הסרט "בגלל המלחמה ההיא". לחוברת האלבום נוספו תמונות וכן מאמרים קצרים מאת שרון מולדאבי ודלית עופר. כמו כן מצורף לאלבום הפוסטר המקורי שליווה את יציאת האלבום.