לפני חודש וקצת שחרר יושי (יוחאי בלום), אחד השמות הכי מסקרנים היום במוזיקה הישראלית, את הסינגל האחרון שלו "אין מספיק זמן". את השיר החדש ליווה קליפ מקסים שהורכב כולו מצילומים של אלכס ליבק, צלם ישראלי מוערך המתעד את החברה הישראלית דרך צילום ישיר שאינו מבוים.

הסינגל החדש, האחרון של יושי שנמצא בדרך לאלבום בכורה שצפוי לצאת ממש בקרוב, התקבל בחיבוק על ידי תחנות הרדיו והקהל - אבל הסיפור הבאמת נפלא מאחוריו הגיע לפני כיומיים, אחרי שאחד הצילומים של ליבק בקליפ המרגש קיבל לפתע תפנית בלתי צפויה.

"פתאום שמתי לב לתגובה בחשבון האינסטגרם שלי מאישה בשם מיקי יאטקובסקי שכתבה לי 'השיר מהמם ומרגש, אחותי ואני הן התאומות הצעירות שמופיעות באחד הצילומים האחרונים בקליפ'. כמובן שמיד כתבתי לה הודעה פרטית חזרה, ושלחתי לה את התמונה המדוברת וכתבתי לה: 'זאת באמת את ואחותך'?", והדבר הראשון שהיא אמרה לי הוא 'כן! זה אנחנו, אבל צמחו לנו שיניים ברוך השם", מספר  יושי על הרגע המרגש ויוצא הדופן.

אחרי שיחה קצרה בין יושי למיקי, התברר שהיא ואחותה התאומה ויקי צולמו על ידי ליבק כשהיו בנות 5 בזמן שבילו בחוף הים בתל אביב. "אני ומיקי המשכנו בהתכתבות ארוכה והיא סיפרה לי את סיפור חייהן המרתק, הוסיפה שהיא מתגוררת היום בארץ ואחותה מעבר לים, ומתברר שהן עלו ארצה זמן קצר לפני שהתמונה צולמה בזמן שבילו אצל סבתן בתל אביב".

"מה שמדהים בתמונה הזו של ליבק הוא שהיא הייתה יכולה להיות מצולמת בשנות ה-50 או ה-60 ואיש לא היה שם לב, וזו כנראה הגדולה של ליבק שיודע לתפוס את הישראליות דרך עדשת המצלמה שלו. זה היה רגע מנותק מבחינת זמן, וזה מה שכל כך מדהים בסיפור הזה", מספר יושי הנרגש שמוסיף שמאז הגילוי של מיקי הוא מקבל אינספור תגובות נרגשות.

אגב, אם עוד לא עשיתם את החישוב, מתברר שעברו כ-30 שנה מאז הצילום ההוא של ליבק, וזה קצת בלתי נתפס שמיקי זיהתה את עצמה לגמרי במקרה בזמן שצפתה בקליפ החדש. "פניתי לאלכס, שיתפתי אותו בסיפור והוא התרגש עד דמעות. הוא סיפר לי שהוא זוכר היטב את היום בו צילם את התמונה הזאת, ולדבריו הוא הסתובב בחוף הים עם המצלמה, הבחין בשתי הבנות ומיד ביקש רשות מסבתן לצלם אותן". 

"כל המשפחה שלנו, שמונה נפשות שעלו יחד מברית המועצות, גרו יחד בדירה בת שני חדרים ברחוב גאולה בתל אביב. זה היה במרחק הליכה מהחוף וסבתא הייתה שומרת עלינו בקיץ כשההורים עבדו. באחד הימים האלה אלכס קלט אותנו, ביקש את רשותה של סבתי וצילם אותנו. זה היה מרגש מאוד לגלות את זה פתאום אחרי 30 שנה", מספרת מיקי בשיחה עם mako.

"יש בתמונה הזאת משהו קסום. שמחה שחוצה זמן, חיוך, אושר ויופי", תיאר ליבק את הצילום באוזניו של יושי שמספר: "ויקטוריה ומריה שעלו לארץ בשנות ה-90', פקיד משרד הפנים שהמליץ להן לשנות לויקי ומיקי, והרגע הקטן ההוא בים של תל אביב הם מבחינתי הסיפור של הרבה בתים בישראל וכך גם הרבה מצילומיו של אלכס שמופיעים בקליפ. התמונות האלה הן הישראליות במיטבה וזה לא פחות ממרגש שהרגע הזה הגיע שנייה לפני יום העצמאות".

תאומות היושי (צילום: אלכס ליבק/צילום פרטי באדיבות המצולמות)
ויקי ומיקי, אז והיום | צילום: אלכס ליבק/צילום פרטי באדיבות המצולמות