מילים ולחן: ארז הלוי הפקה מוזיקלית: אלדד ציטרין צילום ובימוי: נטלי זריקר עריכה: רוני קידר

אירית דקל היא שחקנית בתיאטרון גשר ובתוכניות טלוויזיה שונות, אלדד ציטרין הוא מוזיקאי, מלחין ומעבד שעבד עם מיטב המוזיקאים הישראלים, מאריק איינשטיין ועד עידן רייכל. המפגש הלא צפוי ביניהם הוליד צמד מוזיקלי שונה בנוף הישראלי, שמעניק גוון עשיר ואקלקטי לקלאסיקות שונות. באלבום הבכורה שלהם, "Last Songs", ציטרין ודקל לקחו שירים לועזיים מתחילת המאה הקודמת, ועיבדו אותם בנגיעות אוריינטליות, בלקניות וג'אזיות. עם העיבודים הללו הם הופיעו ברחבי הארץ ובאירופה, ובכמה פסטיבלי ג'אז גדולים. היום הם משחררים שיר חדש, שהוא גם הביצוע הראשון שלהם בעברית, לאחד השירים היפים שנוצרו בשנות ה-80 בישראל: "כך ברא אותך הטבע". 

השיר נכתב על ידי ארז הלוי במקור, ונכלל באלבומו הראשון "הלילה", שהופק על ידי מתי כספי ויצא ב-1984. ב-30 השנה שחלפו גם דודו טסה הספיק לבצע את השיר בגרסה משלו, ועתה אירית דקל ואלדד ציטרין מחזירים את השיר מכיוון שונה ומרענן. "כתבתי את השיר לפני 35-40 שנה תוך כדי הליכה", מספר הלוי, "ראיתי מול עיניי איך השכונה שלי ברחובות הולכת פייפן, איך האנשים הולכים ונגמרים לטובת הבניינים. אחר כך השיר כבר זכה לכל מיני פירושים ונגע בכל מני אנשים במקומות אחרים".

ובאמת, השיר זוכה לשימושים ואינטרפרטציות שונות עד היום. אולם הגרסה של דקל וציטרין ריגשה את הלוי במיוחד. "הביצוע של אירית ואלדד מדהים - יש שלמות בביצוע הקולי שלה, והוא מפיק מחונן! זה לקח אותי מריקודי בלט דרך ריקודי העם של הקיבוצים ועד לדרום אמריקה. עבודה נפלאה. מאוד ייחודי ומרגש אותי". הביצוע ייכלל באוסף משיריו של ארז הלוי בביצועים של אמנים שונים שייצא בקרוב. במקביל, הצמד ממשיך ומופיע בארץ: ב-20.6 בשאנן בר שבחיפה, ב-6.7 בספריית המוזיקה שבחולון וב-29.7 בירושלים בצוללת צהובה. 

 

אירית דקל ואלדד ציטרין (צילום: נטלי זירקר,  יחסי ציבור )
מפגש לא צפוי שמוליד ביצועים לא צפויים. אירית דקל ואלדד ציטרין | צילום: נטלי זירקר, יחסי ציבור