נחום היימן, ראש הממשלה נתניהו (צילום: משה מילנר, לע"מ)
חוף שנחל שוב מצאו. המלחין חתן פרס ישראל נחום (נחצ'ה) היימן נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: משה מילנר, לע"מ

לפני יותר משנה, במרץ 2012, פורסם בעיתון "מעריב" וכאן ב-mako אודות מצבו הקשה של נחום ("נחצ'ה") היימן, שסבל ממצוקה כלכלית והתקדה לרכוש מזון ותרופות, אבל נדרשה עוד מעל לשנה וכתבה ב"אולפן שישי" של חדשות 2, בה אמר היימן כי הוא סובל מחוסר ביטחון תזונתי וכלכלי, כדי ששם למעלה יבינו שצריך לעשות משהו.

היום זה קרה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התרבות לימור לבנת נפגשו בצהריים עם היימן בין ה-80 וסיכמו כי ישמש יועץ מיוחד בפרויקט שימור הזמר העברי, שהוא פרי יוזמה משותפת של אגף המורשת במשרד ראש הממשלה והמדור לזמר עברי של המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. היימן צפוי לתרום לפרויקט מניסיונו הרב כיוצר ומלחין, אשר בשנים האחרונות עוסק גם בתיעוד דיגיטאלי של שירי הזמר העברי מלפני קום המדינה, והעתקת מאות תקליטים לתקליטורים (דיסקים). עבור הייעוץ צפוי היימן לקבל מדי שנה כ- 50 אלף ש"ח, מה שיבטיח לו ביטחון תזונתי וכלכלי לשנים הבאות.

רה"מ בנימין נתניהו אמר להיימן: "אתה בפנתיאון היוצרים שלנו, יצרת כל כך הרבה שירים נפלאים שאני ומשפחתי גדלנו איתם. אחי יוני ז"ל אהב את שיריך במיוחד". יש לציין כי בכתבה סיפר היימן שנתניהו אמר לו את אותו משפט הדיוק לפני כמה שנים ואף נתן לו את הטלפון במשרדו - אך היימן מעולם לא זכה לתשובה כאשר התקשר לשם.

נחום היימן, ראש הממשלה נתניהו, שרת התרבות לבנת (צילום: משה מילנר, לע"מ)
נחלצו לעזרתו. נחום היימן, ראש הממשלה ושרת התרבות | צילום: משה מילנר, לע"מ

הפרויקט צפוי לכלול בין השאר הנגשה ותיעוד דיגיטאלי של שירי הזמר העברי לדורותיו. כלומר - נחצ'ה היימן ימשיך להעתיק תקליטים לדיסקים בשעות הפנאי שלו, רק שהפעם הוא יקבל על זה 50 אלף ש"ח בשנה מתקציב המדינה. אחד מראשי הפרויקט יהיה המלחין קובי אושרת, שלאחרונה מונה על ידי השרה לבנת לראש המדור לזמר עברי של המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. לרשות אושרת עומד תקציב בסך חצי מיליון שקלים לטובת פרויקטים לעידוד הזמר העברי ופעולות תיעוד ושימור של השירים שהפכו ל"נכס צאן ברזל" ולפס-הקול של המדינה.

שרת התרבות לימור לבנת אמרה להיימן: "נשמח אם תסייע לנו במפעל החשוב לשימור ותיעוד השירים, המהווים חלק בלתי נפרד מהפסיפס ההיסטורי של מדינת ישראל. אני משוכנעת, שהידע הרב שלך ורצונך לשמר ולתעד את השירים, בהווה ולמען הדורות הבאים, יהיו בעל ערך מוסף משמעותי ויתרמו רבות לפרויקט חשוב זה".

אגב, כדאי לשים לב שמי שנחלצו לסייע להיימן, במקור איש קיבוץ בית אלפא של "השומר הצעיר", מאושיות השמאל המסורתי - הם תושבי ההתנחלות "בית אריה", שם קיבל דירה למגורים, וראש ממשלה ושרת תרבות מראשי הליכוד, מה שמעיד, אולי, יותר מכל, על הזיקה לשירי ארץ ישראל שמשותפת לכולם.

נחום היימן הלחין מעל לאלף שירים, ביניהם: "חופים", "מגש הכסף", "כמו צמח בר", "עוד חוזר הניגון", "שירים עד כאן", "ניצנים נראו בארץ", "מרדף", "שיר אהבה ישן (אנטיה וחואן"), "את ואני והרוח", "החול יזכור", "אנשי הגשם", "כמו ציפור מטורפת", "סוס מעץ", "לאן נושבת הרוח", "ערב על גגות", "שיר למענך", "ריח תפוח אודם שני", "תיבת הזמרה נפרדת".