מירי מסיקה האנגר (צילום: ראובן שניידר )
מירי מסיקה | צילום: ראובן שניידר

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי הטרור תשע"ב ישודר בערוץ 2 ("קשת") המשדר "במותם ציוו" - על נופלים שהצילו במותם ועל נופלים שציוו בחייהם.

האירוע יתקיים ביום שלישי ה-24 באפריל באמפיפארק קרית ראשון בראשון לציון במעמד ראש העיר דב צור. הכניסה תהיה חופשית והקהל יוכל להצטרף לאמנים שיופיעו על הבמה בכמה משירי הזיכרון היפים והמרגשים שנוצרו בארץ, בליווי התזמורת הסימפונית ראשון לציון ובניצוחו וניהולו המוזיקלי של אילן מוכיח. את האירוע ינחה קובי מידן, להפקה האמנותית והטלוויזיונית אחראים "תוצרת הארץ" ואת הפקת האירוע עורכת החברה העירונית ראשון לציון.

המשתתפים והשירים

הראל סקעת הבימה (צילום: ענבל צח)
הראל סקעת | צילום: ענבל צח
שלומי שבת – "כמו בלדה" , "תנו לגדול בשקט"

מירי מסיקה – "שיר תקווה"

הראל סקעת – "הנסיך הקטן"

מירי מסיקה והראל סקעת - "פרי גנך"

אתניקס – "מחר אני בבית", "שער הרחמים"

אברהם טל – "רקמה אנושית אחת", "לו יהי"

שירי מימון ושמעון בוסקילה - "הייתי בגן עדן", "פרח"

מתי כספי וריקי גל – "מקום לדאגה"

חגית יאסו – "מיליון כוכבים"

במותם ציוו לנו את החיים

באירוע יושם דגש על הנופלים שבמותם ציוו לנו את החיים. כל חייל שנופל הוא חורבן גמור ואובדן של עולם ומלואו. עם זאת, יש מי שמוצאים נחמה בידיעה שיקירם נפל תוך שהוא מחרף את נפשו למוות. יש מי שמוצאים מרגוע כלשהו בידיעה כי אהובם נהרג, מתוך ידיעה וכוונה להציל אחרים. הציווי לחיים, למורשת שתתקיים אחרי נפילתם, מאפיינת לא מעט נופלים שנותנים ביטוי לחרדת המוות עוד בחייהם. לפעמים, באופן מצמרר, הכתבים שהם משאירים אחריהם נראים כנבואה שמגשימה את עצמה. לרוב, הם משמשים גם צוואה לאחר נפילתם.

"אנו גאים לקיים את המופע הזה, שלצערי, מנגן את פסקול החיים שלנו במדינה הזאת", אומר ראש עיריית ראשון לציון, דב צור. "אין ראוי יותר מלהוקיר סיפורי הגבורה הללו, של חיילים שנהרגו בעוד מצילים חיים אחרים. אני מזמין את המוני ישראל לקחת חלק בערב המרגש והחשוב הזה".